Розділи економіки

Класифікація витрат діяльності підприємства та розрахунок їх структури

Непродуктивні витрати підприємства, пов'язані з виробничою діяльністю (втрати від браку, недостач і псування матеріалів, від простоїв), у рамках установлених норм включаються у фактичну собівартість продукції, а втрати від порушення вимог договорів з іншими підприємствами й організаціями (штрафні санкції) покриваються за рахунок прибутку

Розрізняють витрати загальні (сукупні) і витрати на одиницю продукції. Загальні витрати - це витрати на весь обсяг продукції за певний період. Їхня сума залежить від тривалості періоду й кількості виготовленої продукції. Витрати на одиницю продукції розраховуються як середні за певний період, якщо продукція виготовляється постійно або серіями. В одиничному виробництві витрати на виріб формуються як індивідуальні.

Також розрізняють граничні витрати, які характеризують їхній приріст на одиницю приросту обсягу виробництва (витрати, необхідні для збільшення випуску продукції на одну одиницю).

Сп = ,

де Сп - граничні витрати;

С - приріст загальних витрат;

N - приріст обсягу продукції на одиницю його натурального виміру.

Показник граничних витрат використовується при аналізі доцільності зміни обсягу виробництва.

По ступені однорідності витрати діляться на:

· елементні - однорідні по складу, мають єдине економічне втримування і є первинними. До них ставляться: матеріальні витрати, оплата праці, відрахування на соціальні заходи, амортизаційні відрахування, інші витрати.

· комплексні - різнорідні по складу, охоплюють кілька елементів витрат. Їх групують по економічному призначенню в процесі калькулювання й організації внутрішнього економічного керування. Наприклад, видатки на утримання й експлуатацію встаткування, загальновиробничої, загальногосподарські, втрати від браку.

По способі віднесення на окремі види продукції витрати діляться на:

· прямі - безпосередньо пов'язані з виготовленням певного виду продукції й можуть бути розраховані на її одиницю. Якщо виготовляється один вид продукції, то всі витрати прямі.

· непрямі - їх не можна безпосередньо розрахувати для окремих видів продукції, тому що вони зв'язані не з виготовленням конкретних виробів, а із процесом виробництва в цілому: заробітна плата обслуговуючого й управлінського персоналу, утримування й експлуатація будинків, машин і т.д.

На основі зв'язку з обсягом виробництва витрати діляться на:

· постійні - їхня сума не залежить від кількості виготовленої продукції, лише при значній зміні обсягу виробництва, слідством якого є зміна виробничої й організаційної структури підприємства змінюється величина постійних витрат (умовно-постійні витрати - витрати на утримання будинків і споруджень, організацію виробництва й керування);

· змінні - їхня загальна сума за певний період залежить від обсягу виготовленої продукції. У свою чергу їх можна розділити на:

пропорційні - змінюються прямо пропорційно обсягу виробництва. Для них коефіцієнт пропорційності дорівнює 1 (Кп=1), пряма пропорційності: в=kx k=1 e=х. До них відносять: витрати на сировину, основні матеріали, відрядну заробітну плату.

· непропорційні (не мають прямий пропорційної залежності від обсягу виробництва) - вони діляться на:

· прогресуючі - ростуть у більшій мері, чим обсяг виробництва, вони виникають тоді, коли збільшення обсягу виробництва вимагає більших витрат на одиницю продукції (витрати на відрядно-прогресивну оплату праці, додаткові рекламні й торговельні витрати); Кп>1;

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Подібні статті по економіці

Місце України в глобалізаційних процесах
Глобалізація як історичне явище і феномен, а також як об'єктивна закономірність розвитку людства привертає все більшу увагу дослідників як у країнах Заходу, так і в країнах Сходу. В наш час формується нова галузь науки — глобалістика, яка ...

Обґрунтування виробництва і оцінка ефективності діяльності ТОВ Севмолокозавод за основними критеріями
В умовaх ринкових відносин головною лaнкою всієї економіки виступaє підприємство, оскільки сaме нa цьому рівні створюються необхідні для суспільствa життєві блaгa. Стійке фінaнсове положення промислового підприємствa, діючого в умов ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.