Розділи економіки

Аналіз формування прибутку дільничої станції Микитівка

Інші доходи перевищили інші витрати, проте від звичайної діяльності підприємство все одно отримало збиток в розмірі 34,6 тис.грн. Надзвичайних доходів та витрат станція не мала, тому чистий прибуток теж склав -34,6 тис.грн.

В 2007 році підприємство отримало 18424,3 тис.грн чистого доходу, проте через досить високу собівартість, яка на 4551,4 тис.грн була вищою, ніж в 2006 році, валовий прибуток склав лише 1861,8 тис.грн. З урахуванням адміністративних витрат та витрат на збут, прибуток від реалізації продукції склав 434,1 тис.грн, що на 7,5 тис.грн менше, ніж в 2006 році. Але в зв’язку з ростом інших операційних витрат на 638,1 тис.грн, які значно перевищили інші операційні доходи, підприємство отримало збиток від операційної діяльності в розмірі 679,7 тис.грн. Інші витрати також перевищують доходи, тому збиток від звичайної діяльності збільшився ще на 689,4 тис.грн і склав 724,0 тис.грн

В 2008 році чистий дохід зріс до 23433,7 тис.грн, проте собівартість також збільшується до 21268,3 тис.грн, тому зростання валового прибутку було незначним - 303,6 тис.грн. Прибуток від реалізації продукції склав 406,9 тис.грн. Інші операційні витрати зменшились, тому прибуток від операційної діяльності зріс на 562,0 тис.грн. Інші доходи перевищили інші витрати, через це прибуток від звичайної діяльності зріс на 609,1 тис.грн, хоча діяльність підприємства все одно залишилась збитковою на рівні 114,9 тис.грн.

В 2009 році відбулось зниження чистого доходу на 181,6 тис.грн та зростання собівартості на 617,7 тис.грн, через це валовий прибуток зменшився на 799,3 тис.грн. Прибуток від реалізації продукції також знизився на 102,0 тис.грн і склав 304,9 тис.грн. Інші операційні витрати знов зросли, через це прибуток від операційної діяльності зменшився ще на 121,7 тис.грн і склав -239,4 тис.грн. Попри те, що підприємство не мало інших витрат, прибуток від звичайної діяльності скоротився ще на 121,6 тис.грн. Таким чином, станція і в 2009 році отримала збиток в розмірі 236,5 тис.грн.

Показники прибутковості характеризують здатність фірми отримувати прибуток на вкладений капітал. Вони є індикаторами фінансового стану та ефективності управління фірмою. До основних показників належать:

коефіцієнт валового прибутку. Він показує рівень прибутковості на кожну гривню обсягу продажу фірми, тобто характеризує потенційну дохідність фірми. Цей показник визначає ступінь, на який підприємство може збільшити прибуток шляхом зниження накладних витрат.

(3.1)

де ВП - валовий прибуток,

П - обсяги продажу.

Зміна коефіцієнта валового прибутку може бути результатом таких причин:

- збільшення або зменшення обсягу продажів;

- збільшення або зменшення собівартості реалізованої продукції (наприклад, в результаті збільшення торгових знижок, інфляції, економії матеріалів та інше);

- підвищення або зниження цін збуту (наприклад, в результаті інфляції, конкуренції, підвищення чи зниження знижок та інше);

- зміна класифікації витрат (незіставлюваність).

- коефіцієнт операційного прибутку. Він дає змогу точніше відобразити прибутковість виробничої діяльності фірми, оскільки на нього не впливають особливості чинної системи оподаткування. Розраховується за формулою:

(3.2)

де ОП - операційний прибуток,

П - обсяги продажу.

Коефіцієнт є приблизною мірою рівня операційного левереджу (використання боргів для фінансування інвестицій), якого може досягти підприємство. Він визначає, який операційний прибуток припадає на грошову одиницю чистого доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг). Високі операційні прибутки можуть вказувати на ефективний контроль за собівартістю продукції або на те, що виручка зростає швидше, ніж операційні витрати. Аналізу підлягають причини, наслідком яких є зростання чи падіння величини коефіцієнта, щоб визначити, наскільки ефективно працює підприємство й чи швидше від витрат зростають ціни на продукцію.

коефіцієнт чистого прибутку. Він є основним показником рентабельності, оскільки характеризує реальну прибутковість діяльності фірми. Розраховується за формулою:

(3.3)

де ЧП - чистий прибуток,

П - обсяги продажу.

Цей коефіцієнт показує величину чистого прибутку, одержаного підприємством на грошову одиницю чистої виручки від реалізації продукції. Він належить до показників прибутковості, які зумовлюються всією діяльністю підприємства. Як правило, підприємства, де менеджмент на високому рівні, мають вищі прибутки, оскільки вони краще розпоряджаються своїми ресурсами. Коефіцієнт буде підвищуватись, коли підприємство зменшуватиме свої витрати за будь-якого обсягу товарообігу.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5

Подібні статті по економіці

Стратегічний аналіз підприємства на прикладі ДП Донецька залізниця ВСП Локомотивне депо ст. Красноармійськ
Функціонуючи в ринковій економіці як суб'єкт економічної діяльності, кожне підприємство має забезпечувати такий стан своїх фінансових ресурсів, за яким воно стабільно б зберігало здатність безперебійно виконувати свої фінансові зобов'я ...

Статистичне вивчення собівартості технічних культур
Собівартість продукції сільськогосподарського господарства складається з витрат, пов’язаних з використанням у процесі виробництва землі, сільськогосподарських машин, обладнання та інших основних фондів, трудових і матеріальних ресурсів ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.