Розділи економіки

Загальні основи бізнес-планування на діючому підприємстві

У календарному плані-графіку виконання робіт за проектом визначають та узгоджують в часі види й обсяги робіт, пов'язані з придбанням і введенням в експлуатацію необхідного для реалізації проекту обладнання та устаткування.

. Фінансовий план узагальнює результати попередніх розділів і є заключним розділом бізнес-плану.

. Спрямованість та ефективність. Чим більше напрямків отримання ефекту від реалізації виявить підприємець, тим більше в проекту буде потенційних інвесторів. У цьому розділі повинні бути зазначені:

спрямованість проекту (експорт, імпортозаміщення, створення нових робочих місць, енергозбереження, екологічність тощо);

значущість (масштабність) проекту;

показники ефективності реалізації проекту (термін окупності, прибутковість, рентабельність).

. Ризики та гарантії. Необхідно одразу виявити складнощі, які можуть виникнути при реалізації проекту. Для запобігання негативних наслідків від зайвих ризиків передбачають альтернативні стратегії підприємства та інші заходи, спрямовані на зниження ризиків, наприклад страхування. У цьому розділі мають бути вказані:

ризики підприємства і запобіжні заходи;

форс-мажорні обставини;

гарантії інвесторам і партнерам.

. Додатки. У додатки вносять документи і розрахунки, що мають допоміжне значення: план розташування підприємства, його дизайн, проекти контрактних угод, результати анкетування, потенційна клієнтура, технічні характеристики обладнання тощо.

Вимоги до складання бізнес-плану визначаються двома основними факторами [4]. По-перше, складання плану необхідне для кращого розуміння свого бізнесу та відпрацювання майбутніх дій щодо ефективного управління в умовах реалізації бізнес-ідеї. По-друге, він має надати інвесторам повну інформацію про сутність комерційної ідеї, а також конкретних дій фірми щодо її реалізації.

Існує думка [4], що найкращим бізнес-планом є той, що складений безпосередньо керівництвом підприємства. Досить часто організації при виникненні необхідності у складанні бізнес-плану звертаються до консалтингових та інших фірм, що надають кваліфіковані послуги. Дійсно, вони можуть скласти доволі непоганий план, який, проте, буде «далеким» від підприємства. Тобто, «кістяк» плану, саму бізнес-ідею, повинне розробити саме підприємство, та на ній необхідно базуватися при розробці решт плану. Інша справа, що за відсутності належного досвіду в окремих питаннях планування, маркетингу, фінансів тощо без допомоги фахівців впоратися з цією роботою буде досить важко.

Отже, самостійна розробка бізнес-плану є першою вимогою до його складання. Тільки в цьому разі бізнес-план може найбільш повно висвітлити основну ідею, яка здатна привести до підприємницького успіху. Крім того, самостійно складений діловий план дає змогу перетворити процес планування в ефективний метод управління, при здійсненні якого народжуються раціональні ідеї у різних галузях бізнесу. їх здійснення при реалізації плану дасть змогу отримати найбільш високий результат [4].

Добре розроблений діловий план має бути гранично правдивим: тільки в цьому випадку він виявиться корисним робочим інструментом. Цієї вимоги необхідно дотримуватися навіть під загрозою можливого "холодного" ставлення до проекту з боку інвесторів. Адже прикрашання ситуації з метою отримання інвестицій може значно ускладнити життя при настанні термінів розрахунків з кредиторами. Крім того, неправдивий бізнес-план виявляється непридатним для навчання, а отже, втрачає найбільшу свою цінність.

Додержуватися цієї вимоги дуже просто. Для цього достатньо за будь-якого висновку ставити собі питання: а що буде, якщо події будуть розгортатися не за планом? Якщо ринкова ситуація дозволяє дати кілька оцінок, то головну увагу потрібно приділити найбільш песимістичній із них.

Отже, необхідно чітко зрозуміти, що бізнес-план - це не формально складений документ, призначений для підкреслення важливості фірми. У першу чергу це робочий матеріал, необхідний для практичної діяльності. Його розробка буде абсолютно непотрібною, якщо здійснюватиметься "на вимогу інвесторів", а не за внутрішньою потребою фірми. Для того щоб шляхом планування досягти підвищення ефективності функціонування фірми, необхідно зробити цей процес безперервним. Найчастіше по закінченні певного проміжку часу раніше складений план виявляється не зовсім правильним. І це абсолютно нормально, це не помилка при складанні плану, бо можуть відбуватися різні події, а ринкова кон'юнктура настільки непередбачувана, що окремі деталі просто не можуть не змінюватися. Головне - постійно стежити за цими змінами і вчасно вносити необхідні виправлення. Якщо це робиться, то можна бути впевненим, що помилки більше не повторяться. А набутий таким чином досвід значно покращить ефект від управління фірмою.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6

Подібні статті по економіці

Контроль розрахунків по оплаті праці та аналізу трудових ресурсів (на матеріалах Управління пенсійного фонду в Рокитнівському районі)
Ефективність функціонування та соціальний розвиток тих чи інших суб’єктів господарювання забезпечується передусім формуванням належних індивідуальних і колективних матеріальних стимулів, провідною формою реалізації яких є оплата праці ...

Розвиток і вдосконалення льотної промисловості України
Подальший розвиток і вдосконалення льотної промисловості України тісно пов'язаний з розвитком систем електропостачання, за допомогою яких забезпечуються нормальна життєдіяльність людей, які користуються послугами льотного транспорту і ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.