Розділи економіки

Загальні основи бізнес-планування на діючому підприємстві

оцінити фінансове положення підприємства і відповідність наявних фінансових та матеріальних ресурсів можливостям досягнення поставлених цілей;

передбачити труднощі, «підводні камені», що можуть перешкодити практичному виконанню бізнес-плану.

Бізнес-план призначається для опису безпосередньо бізнесу, а не обіцянок майбутніх високих прибутків. Необхідно чітко зрозуміти, що будь-яка цифра у плановому документі належить до категорії прогнозованих величин, а тому є величиною змінною. А ймовірність досягнення позитивного результату залежить передусім від [4, с. 67]:

перспективності комерційної ідеї;

достатнього забезпечення ресурсами;

професійного рівня виконавців проекту.

Процес розробки бізнес-плану розпочинається з формування інформаційного поля, тобто зі збирання інформації щодо майбутнього бізнесу.

Інформаційне поле бізнес-плану - це сукупність документів чи даних правового, політичного, економічного, комерційного, науково-технічного, зовнішньоекономічного та соціального характеру, які забезпечують інформаційні потреби підприємця в процесі опрацювання бізнес-плану.

Підприємницька ідея, втілена в будь-якій продукції, може бути успішною лише тоді, коли ця продукція знайде споживача. За умов ринкової економіки споживачам неможливо продати товар, який вони не хочуть купувати. очевидним є й протилежне - легко продати те, чого люди бажають і що можуть купити. Саме для цього збирають маркетингову інформацію, тобто інформацію про [5, с. 16]:

потенційних споживачів продукції майбутнього бізнесу, їхні запити і незадоволені потреби;

технічні, експлуатаційні та споживчі якості аналогічних видів продукції й ціни на них;

особливості просування даної групи продукції на споживчий ринок, інші відомості, що характеризують ринок майбутнього бізнесу.

Основними джерелами інформації для опрацювання бізнес-плану, як правило, є [5, с. 18]:

власний досвід практичної діяльності;

безпосередні контакти з майбутніми споживачами, постачальниками, торговими агентами;

відомості про конкурентів, які отримують, збираючи всі наявні дані про них, контактуючи з їхніми працівниками;

статистична інформація про стан і тенденції розвитку галузі (сфери майбутньої діяльності);

поточні аналітичні огляди економічної та ринкової ситуації;

рекламні матеріали, інформаційно-комерційні матеріали виставок, ярмарків та науково-практичних конференцій;

публікації з питань підприємництва тощо.

Для більш наглядного відображення інформаційного поля бізнес-плану використовують схему, подану в Додатку А [5, с. 19]

Отже, як видно з вищенаведених даних, бізнес-план в умовах сьогодення є невід’ємною частиною підприємницької діяльності. Слід зазначити, що вирізняють також [2] внутрішні та зовнішні бізнес-плани. Внутрішній бізнес-план складається, в першу чергу, для аналізу керівним персоналом підприємства з метою оцінки доцільності впровадження проекту. Зовнішній бізнес-план розробляється для представлення потенційним інвесторам, партнерам, тощо. Грамотно складений зовнішній бізнес-план дасть змогу підприємству отримати необхідне фінансування, залучити необхідних постачальників, провести виробничу інтеграцію з партнерами по галузі. Слід зазначити, що для кращого розуміння вищеназваною аудиторією зовнішній бізнес-план повинен відповідати ряду вимог, зокрема він має обов’язково містити цілий ряд інформації про діяльність підприємства (фінансові показники, інформацію про положення на ринку, тощо), аргументовані прогнози попиту на продукцію, маркетингову стратегію, тощо. Кожна цифра бізнес-плану повинна мати під собою чітке підґрунтя, бути зваженою.

Також бізнес-плани поділяються в залежності від кола завдань, що вони переслідують. За названим критерієм виділяють наступні види бізнес-планів [6, с. 27-28]:

Комерційно-виробничий бізнес-план. Він необхідний для розв'язання проблем комерційної і виробничої діяльності в процесі досягнення цілей розвитку підприємства. Для такого типу бізнес-плану характерне обґрунтування шляхів досягнення цілей розвитку з найменшими витратами. У даному випадку можна говорити і про бізнес-план розвитку підприємства, який передбачає викладення перспектив діяльності підприємства на майбутній плановий період для презентації раді директорів або зібранню акціонерів із зазначенням основних бюджетних витрат і числових значень економічних та фінансових показників, для обґрунтування залучення необхідних інвестицій і ресурсів.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6

Подібні статті по економіці

Організація потокового та непотокового виробництва
Актуальність теми дослідження. Джерелом існування, розвитку та підвищення життєвого рівня людини є виробнича діяльність. Виробнича діяльність спрямована на задоволення потреб. Засоби для задоволення потреб, тобто споживчі блага, створю ...

Проблеми обслуговування державного боргу України
Аналіз стану державного боргу та ефективності управління державним боргом набуває особливого значення в сучасних умовах. Для України, як і для більшості держав світу - державні запозичення є основним джерелом покриття дефіциту бюджету, ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.