Розділи економіки

Типи економічних систем

Для класифікації економічних систем існує низка критеріїв, які характеризують і економіку, і її цілісну систему з точок зору різних науковців в межах окремо визначеного часу, а точніше кажучи, епохи, політичної системи, тобто пріоритетності державної політики в той чи інший період. У даному розділі ми наведемо типологію економічних систем за такими критеріями:

власність на засоби виробництва;

розвиток суспільства;

співвідношення міського та сільського населення;

співвідношення джерел внутрішньо валового продукту;

- частка власного капіталу суспільства у структурі джерел фінансування;

- ступінь мілітарності економічної системи тощо.

Широку і доволі специфічну класифікацію надає Б.М. Кульчицікий. На думку автора усі економічні системи за співвідношенням міського і сільського населення поділяються на:

• аграрні;

• квазііндустріальні;

• індустріальні;

• квазіінформаційні;

• інформаційні;

• постінформаційні.

За співвідношенням джерел ВВП, економічні системи існують:

• сировинного спрямування;

• аграрного спрямування;

• промислового спрямування;

• "обслуговуючого" спрямування (джерелами власного ВВП є туризм та обслуговування капіталів);

• інформаційного спрямування.

Також, на нашу думку, доволі важливою є типологізація економічних систем за часткою військових витрат у ВВП (ступенем мілітарності). Для такої класифікації характерним є кількісна частка фінансування держави, вкладена в армію та озброєння. Отже:

• нейтральні (пацифістські) (Швеція);

• мілітаризовані у межах розумної достатності;

• мілітарні (агресивно зорієнтовані) (Ірак, Куба) [8, с. 200-202].

Але для написання курсової роботи варто також звертнутися і до більш класичної класифікації, яку надають С.В. Мочерний та О.І. Тищенко. Науковці звели хаотичну класифікацію економічних систем до дуалістичного комплексу підходів, а саме:

І) Цивілізаційний підхід, де виділяється:

а) аграрна (до періоду розгортання промислової революції);

б) індустріальна (система машин, механізація виробничих процесів та комплексна механізація із переважанням машинної праці);

в) постіндустріальна (автоматизація виробництва, внаслідок якої людина перестає бути основним фактором виробництва, а починає контролювати весь процес виробництва, та призводить до великого зменшення працездатного населення у промисловій та аграрній сферах). З поміж позитивного варто зазначити про всебічний розвиток науки та сфери послуг.

ІІ) Формаційний підхід, що пояснює перехід від менш розвиненої суспільно-економічної формації до більш розвиненої.

На думку авторів визначальною характеристикою економіки за даного підходу є її поділ за критерієм власності на засоби виробництва:

. первіснообщинна, коли існувала цілісність праці та власності;

. рабовласницька, коли основними галузями господарства були землеробство та тваринництво із домінуванням ручної праці рабів та вільних землеробів, а також деяких засобів праці з міді, бронзи та заліза. Ця економічна система характеризується також появою нових форм власності - приватної, колективної, державної та незначного ринкового регулювання, що пояснюється відсутністю єдиного внутрішнього ринку в кінцевому періоді вищого етапу розвитку.

3. Феодальна, що характеризувалася пріоритетом сільського господарства та законом додаткового прибутку в формі відрубної та грошової ренти на основі позаекономічного примусу до праці та його привласнення феодалами для паразитичного споживання. Крім того саме у феодальному суспільстві виникають нові галузі - сталеварна, трубопрокатна, нафтова, електротехнічна, паперова, автомобільна, алюмінієва, хімічна, металообробна, виробництво сільськогосподарських, швейних парових машин тощо. Функції держави за такої економічної системи полягають у:

Перейти на страницу: 1 2

Подібні статті по економіці

Інвестиційна модель Дж. М. Кейнса
З часів зародження економіки, одна з напруженіших дискусій ведеться навколо питання: чи існує в економіці тенденція про довгострокову рівновагу з повною зайнятістю. Застосовуючи сучасну економічну мову, визначимо "як класичні теорії і ...

Регіональний розвиток і розміщення залізничного транспорту України
За своїми природними географічними умовами Україна належить до держав, які мають всі необхідні дані для торгових контактів із зарубіжними країнами через залізничний транспорт. Сама доля подарувала нашій країні вигідне географічне полож ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.