Розділи економіки

Безробіття як макро економічне явище

Розглянувши основні типи, форми і сегменти ринку праці необхідно розглянути безробіття як макро економічне явище.

Безробіття - це соціал-економічне явище, за якого частина працездатного населення не може знайти роботу, стає відносно надлишковою, поповнюючи резервну армію праці.

За визначенням Міжнародної організації праці, безробітним є особа, яка хоче і може працювати, але не має робочого місця. У Законі України про зайнятість безробітними вважаються громадяни працездатного віку, які з незалежних від них причинне мають заробітку і трудового доходу, зареєстровані у державній службі зайнятості як особи, що шукають роботу. Вони здатні до праці, готові працювати, але не отримують від служби зайнятості належної роботи, яка відповідає їх професійній підготовці, стажу, досвіду та ін.

Ефективне функціонування економіки пов’язане із забезпеченням повної зайнятості наявних ресурсів. Повна зайнятість економічних ресурсів означає залучення до економічного обороту всіх ресурсів, придатних для виробництва товарів та послуг, включаючи такий ресурс як робоча сила.

При повній зайнятості обсяг виробництва є максимально можливим. Тому він називається потенційним і вимірюється за допомогою потенційного валового продукту (ВВПп). В умовах неповної зайнятості фактичний обсяг родукту (ВВПп). В умовах неповної зайнятості фактичний обсяг виробництва менший від потенційного, тобто ВВПф < ВВПп. За цих умов певна частка працездатного населення змушена не працювати, тому що виникає вимушене безробіття. Зайнятість і безробіття - головні індикатори макроекономічної нестабільності. Розглянемо сутність та економічній зміст одного з цих понять, в даному випадку це безробіття, та деяких інших понять, пов’язаних із ним. Безробіття є протилежною до зайнятості стороною ринку робочої сили.

Розрізняють три типи безробіття:

фрикційне безробіття - це безробіття, пов'язана з добровільною зміною працівниками місця роботи і періодами тимчасового звільнення.

У житті ми нерідко стикаємося з випадками, коли люди добровільно звільняються з роботи, сподіваючись влаштуватися на нову роботу, яка, на їхню думку, буде вигідно відрізнятися від попередньої. Ця вигода може полягати в більшому доході, кращою перспективі, тобто в появі сприятливих можливостей зробити кар'єру, зручність розташування по відношенню до місця проживання і т.д.

На сезонні роботи - в сільському господарстві, торгівлі, курортної середовищі, будівництві - деяких працівників також беруть на певний період часу. В проміжках між цими періодами вони виявляються тимчасово звільненими.

Ще одним різновидом фрикційного безробіття є те положення, коли деякі люди шукають роботу вперше (це стосується більшою мірою молодих людей, які закінчили навчальні заклади).

Фрикційне безробіття слід вважати неминучим, природним явищем. Це найлегша форма безробіття, так як не вимагає перенавчання та пов'язаних з ним витрат часу і коштів. А такі ситуації, як наприклад, добровільна зміна роботи, пов'язана з прагненням знайти більш вигідну роботу, можуть вважатися певною мірою бажаними і корисними, оскільки мова йде про пошуки сфери або місця більш ефективного застосування ресурсів праці. Разом з тим очевидно, що не всяка зміна робочого місця виявляється вдалою для працівника, а отже, і для всієї економіки. Але це - неминучі витрати. У футболі не кожен удар по воротам завершується голом, але якби не було ударів - не було б голів і, мабуть, футболу.

структурне безробіття - це безробіття, пов'язана із змінами технології виробництва і попиту на товари. В ринкових умовах ні одне підприємство не може мати гарантованого збуту своєї продукції, реалізація товару пов'язана з багатьма обставинами. Не можна не звернути увагу на те, що потреби домашніх господарств, підприємств не залишаються застиглими, раз і назавжди даними. Навпаки, вони змінюються, а в певні періоди - досить активно. Зменшення попиту на вугілля, наприклад в енергетиці, може зменшити попит на шахтарів. В рамках вугільної галузі кількість робочих місць буде зменшуватися. Вивільнені працівники повинні шукати нове застосування своїм трудовим здібностям, звертатися в інші галузі. Очевидно, що в більшості конкретних випадків шахтарів чекають непростої пошук і адаптація в нових галузях. Мало що змінює і сам факт високого попиту на робочу силу в деяких інших галузях. Безробітним гірникам навряд чи істотно допоможе введення в дію заводу по виробництву мінеральних добриві або заводу з виробництва акумуляторів, так само, як і залишилися без роботи текстильниця - пуск нових блоків на атомній електростанції, розташованої в даному регіоні. Особливо загострюється ця проблема в регіонах, де склалася вузькоспеціалізована виробнича орієнтація, наприклад в Західному Донбасі.

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Подібні статті по економіці

Зниження витрат промислових підприємств
Актуальність теми дослідження. Фінансовий результат діяльності будь-якого промислового підприємства, а також можливості його подальшого розвитку в основному залежать від розміру його витрат. Саме витрати є тим основним показником діяль ...

Національне багатство, прибуток
Виробничі можливості суспільства завжди були обмежені. Зі збільшенням населення виникала необхідність залучення в господарський оборот нових земель, самих різних природних ресурсів. До початку ХХ сторіччя темпи приросту використовуваних ресурсів зали ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.