Розділи економіки

Регулювання ринку праці в Україні, та шляхи підвищення ефективності державної політики зайнятості

Головним завданням державного управління процесом зайнятості населення сьогодні має стати переорієнтація курсу вирішення соціальних проблем на розширення ринку праці, а це вимагає чіткої організації допомоги в наданні або пошуку роботи усім, хто бажає працювати. І тільки комплексне вирішення цих проблем може привести до їх успішного вирішення. Новий Закон України “Про зайнятість населення” [18] містить норми, які дозволяють наблизити українську державну політику в сфері зайнятості до європейських стандартів.

Важливим завданням органів державного управління є формування державної політики зайнятості, сутність якої виявляється тоді, коли вона набуває характеру управлінських дій, здатних вирішувати наявні проблеми суспільства і держави.

Слід зазначити, що досягнення максимально можливої зайнятості виходить із сучасного стану економіки, в якому нині знаходиться Україна. Тобто існуватиме ця мета доти, поки в Україні не відбудуться повномасштабні системні перетворення і не встановляться сталі цивілізовані ринкові відносини.

Слід зазначити, що основу механізму реалізації державного управління процесом зайнятості населення мають становити не лише аналіз, але й прогно та висновки, і лише на підставі цього, в будь-якому випадку, - прийняття адміністративного рішення щодо коригування діючих поточних заходів і програм, а також внесення коригувань або розробки законів, постанов Кабінету Міністрів України, наказів Мінпраці, Мінекономіки, Мінюсту України тощо буде ефективним. Ця схема принципово має зберігатися на будь-яких рівнях управління з розробкою відповідних загальнонаціональних або регіональних заходів і нормативних актів, а також коли за пропозицією регіонів можуть бути прийняті закони України і постанови Кабінету Міністрів України.

Сьогодні, на думку більшості спеціалістів, основною проблемою українського ринку праці є не безробіття, а саме низький рівень заробітної плати. Залишаються низькими в Україні і невідповідними загальносвітовій практиці показники, що характеризують саму частку заробітної плати у ВВП та собівартості продукції [19]. Все це провокує трудову міграцію і дефіцит кваліфікованої робочої сили. А штучне створення щороку не менше ніж 1 млн робочих місць, передбачене Указом Президента України “Про вдосконалення державного регулювання у сфері зайнятості населення та ринку праці в Україні” від 11 липня 2005 р., проблему зайнятості населення було не в змозі розв’язати [20].

Важливим чинником зниження соціальної напруженості між владою та найбільш уразливими прошарками населення має стати підтримка малого бізнесу. Прошарок людей, які займаються підприємництвом, становить зараз одне із основних джерел забезпечення соціально-економічної активності населення. Мета державної підтримки підприємництва має полягати у створенні умов для структурних змін в економіці України; забезпечення сталого позитивного розвитку суспільства, поповнення бюджету; формування умов для забезпечення зайнятості населення України, запобігання безробіттю, створення нових робочих місць тощо. Органи державного управління повинні гарантувати всім підприємцям, незалежно від вибраних ними організаційних форм підприємницької діяльності, рівні права і створити рівні можливості для доступу до матеріально-технічних, фінансових, трудових, інформаційних, природних й інших ресурсів. Необхідно чітко визначити загальну, галузеву і регіональну потреби в робочих місцях як на поточний період, так і на перспективу.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5

Подібні статті по економіці

Ринкова інфраструктура
Проголошення України незалежною державою відкрило реальні можливості переходу її до ринку. Подолання деструктивного тоталітарно-адміністративного режиму,корінна перебудова економічних процесів шляхом здійснення радикальних реформ, спрямов ...

Продуктивність праці на підприємстві
Будь-яке суспільство для забезпечення нормального (достатньо комфортного) рівня своєї життєдіяльності здійснює безліч видів конкретної праці. З цією метою люди створюють певні організації (трудові колективи), які спільно виконують ту ч ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.