Розділи економіки

Зарубіжний досвід реалізації політики зайнятості

У Німеччині завдяки заходам, спрямованим на забезпечення зайнятості населення, рівень безробіття зріс менше, ніж під час минулих спадів, а завдяки уникненню масових звільнень працівників ноу-хау залишилися у фірмах країни. Витрати на реалізацію політики на ринку праці Німеччини становили всього 7 % від загального обсягу кон’юнктурних заходів, вартість яких становила майже 90 млрд євро (3,6 річного ВВП країни) [13].

Водночас зазначимо, що причинами зростання рівня безробіття можуть бути як наслідки кризи, так і структурні диспропорції в економіці, або їх поєднання. Ті країни, які завчасно провели реформи на ринку праці, менше постраждали від зростання безробіття під час кризи та надмірного навантаження на бюджет.

Канада, наприклад, реформу ринку праці провела ще 1995 році в межах реалізації глибоких структурних реформ. Її реалізація призвела до перегляду політики на ринку праці, системи пільг та їх фінансування, що сприяло збільшенню стимулів до праці та скороченню надмірних витрат на програму страхування на випадок безробіття [15, с. 32]. Рівень безробіття населення в Канаді у 2010 році становив 8 %, тоді як у США - 9,6 %, у країнах Європи з розвиненою економікою - 9,4 %.

В Україні загальний рівень безробіття у 2010 році становив 8,1 %, що є найбільшим серед країн СНД, хоча й меншим, ніж у Грузії (16,3 %), Киргизькій республіці (9,3 %) та деяких європейських країнах (в середньому 9,4 %) [16, с. 79-88]. Наслідки фінансово-економічної кризи разом із накопиченими структурними диспропорціями в економіці України спричинили загострення таких проблем:

. високий рівень економічно неактивного населення працездатного віку. Частка економічно неактивного населення становить 27,3 % загальної кількості населення працездатного віку. При цьому найбільша питома вага у складі економічно неактивного населення, крім пенсіонерів за віком чи по інвалідності (49,3 %), припадає на учнів та студентів (25 %), а також осіб, що зайняті у домогосподарстві чи перебувають на утриманні (20,8 %)$

. зростання рівня безробіття населення серед молоді віком від 15 до 24 років. Так, якщо у 2008 році рівень безробіття міського населення вказаного віку становив 14,9 % та сільського населення - 10,3 %, то у 2011 році 20,2 % та 16,1 % відповідно;

. значний рівень тіньової зайнятості населення. Майже 40 % від усіх працюючих громадян (чверть працездатних українців) працюють без офіційного оформлення, тобто перебувають у тіні. Із 20 млн працездатних громадян офіційно працюють лише 13 млн, а близько 5 млн людей перебуває поза легальним ринком праці [17].

У таких умовах для України першочерговим завданням є реалізація таких заходів: стимулювання самозайнятості населення та створення нових робочих місць, у т. ч. і суб’єктами малого підприємництва. Інструментами реалізації такої політики можуть бути податкові пільги (компенсація частини витрат на сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування тощо) та/або надання гарантій за кредитами життєздатним малим та середнім підприємствам, що займаються трудомісткою діяльністю, полегшення процесу отримання кредитів такими підприємствами; усунення невідповідності між досвідом, отриманим студентами під час навчання, та потребами роботодавців. Посилення захисту осіб, які шукають роботу вперше. упровадження оплачуваного стажування молоді із записом до трудової книжки.

Стимулом прийняття працівника на перше місце роботи на постійній основі може бути компенсація роботодавцю витрат на сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування протягом 2-3-х років з дати працевлаштування особи на нове робоче місце; посилення захисту робітників, що працюють на умовах тимчасового контракту; встановлення штрафних санкцій для роботодавців, які працевлаштовують робітників не за трудовою книжкою. Сприяння підвищенню чи зміні кваліфікації безробітного населення працездатного віку.

Перейти на страницу: 1 2 3

Подібні статті по економіці

Роль держави у забезпеченні зайнятості та регулювання відтворення робочої сили
Сьогодні питання ринку праці є однією з найактуальніших тем для дослідження. Це зумовлено тим, що в сучасних умовах розвитку економіки особливої актуальності набувають проблеми ефективної зайнятості населення, створення ринку робочої ...

Промисловість, рівень розвитку в Україні
Промисловість - найважливіша структурна ланка господарського комплексу України. На неї припадає 1/3 основних фондів, понад 35% населення, зайнятого в народному господарстві. Досить багато науковців та економістів досліджують сучасн ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.