Розділи економіки

Монополістична конкуренція

Всесвітні витрати на рекламу постійно ростуть, проте передові країни (наприклад, країни Європи) зараз намагаються економити на ній. Прогнозують, що витрати рекламодавців за 2011 рік становитимуть $465 млрд., а в наступному році зростуть іще на 5,3%.

Цьому сприятимуть такі події, як Олімпіада в Лондоні, чемпіонат Європи з футболу, вибори в США та відновлення японської економіки. Розглянемо прогноз світових витрат на рекламу он-лайн до 2014 року (рисунок 3.1.1.):

Рис.3.1.1.

Як ми бачимо, витрати на рекламу в Інтернету за 5 років мають вирости майже вдвічі.

Тому важливо дослідити переваги та недоліки цього інструменту в руках виробника.

Доводи на користь реклами:

1. Реклама - це спосіб розповсюдження інформації про нові фірми, нові продукти та вдосконалення старих, тож вона допомагає споживачам зробити розумний вибір.

2. Радіо, телебачення та преса часто фінансуються за рахунок реклами, тож вона підтримує національну систему зв’язку.

. Вдала реклама базується на виключно корисних властивостях продукту, тож вона спонукає виробника дійсно покращувати його якість.

. Завдяки рекламі фірма може розширити своє виробництво. Таким чином постійні витрати на одиницю продукції зменшаться, що призведе до зниження ціни на товар.

. Вважається, що реклама - це сила, що підтримує конкуренцію і протистоїть монополіям. Якщо фірма дає інформацію про широке різноманіття своєї продукції, вона здатна послаблювати монопольну владу.

. Реклама не потрібна для того, щоб продати голодному їжу, але може змусити людину купити машину чи домашній кінотеатр. Тож вона є стимулом для отримання населенням доходів, а отже забезпечує зайнятість.

Доводи проти реклами:

1. Критики реклами стверджують, що основна її мета - переконати, а не інформувати. Тому іноді споживачі можуть придбати неякісний розрекламований товар за високою ціною, замість дешевшого і якіснішого, але не рекламованого.

2. Реклама являє собою область недоцільного використання ресурсів. Наприклад, паперу, який можна було б використати ефективніше.

. Споживання таких товарів, як алкогольні й тютюнові вироби, зростає через їхнє рекламування.

. Не слід забувати, що рекламою користується кожна конкуруюча фірма, яка може дозволити собі це. Таким чином вплив реклами нейтралізується, фірми не відчувають помітного зростання попиту, а ціни на товар збільшуються за рахунок додаткових витрат.

. Дехто стверджує, що реклама посилює монополії. Якщо монопольна фірма рекламує свій товар, вона тільки міцніше закріплюється на ринку.

. Більшість економістів вважає, що реклама не є фактором, що визначає рівні виробництва і зайнятості. Навряд чи можна подолати кризу за допомогою реклами. Мало того, існує думка. Що в несприятливі часи витрати на рекламу збільшують безробіття, а в роки процвітання посилюють інфляцію.

Перейти на страницу: 1 2 

Подібні статті по економіці

Ринкова інфраструктура
Проголошення України незалежною державою відкрило реальні можливості переходу її до ринку. Подолання деструктивного тоталітарно-адміністративного режиму,корінна перебудова економічних процесів шляхом здійснення радикальних реформ, спрямов ...

Приватизація зміст, цілі, шляхи
Під час переходу до ринкової економіки в Україні, як і в інших постсоціалістичних країнах, здійснення реформ зіткнулося з рядом об’єктивних труднощів, першочерговою серед яких, безумовно, можна назвати проблему власності. ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.