Розділи економіки

Монополістична конкуренція

Монополістична конкуренція нагадує досконалу в 3 аспектах: багато покупців і продавців, просте проникнення на ринок і вихід з нього, прийняття окремими фірмами встановлених цін. Але, звісно, є певні відмінності:

1. Менше фірм.

Монополістична конкуренція передбачає багато фірм, але не сотні чи тисячі, як чиста. Достатньо відносно великої кількості - кількох десятків. Проте така чисельність іще не змушує виробників приділяти значну увагу своїм конкурентам, а штучне підвищення цін шляхом договору практично неможливе.

2. Диференціація продукту.

Це одна з основних ознак монополістичної конкуренції. Вона може набувати кількох форм. По-перше, якість. Функціональні особливості, матеріали, якість роботи - це надзвичайно важливі сторони диференціації. Яскравим прикладом є одяг чи взуття, які мають відносно немалу ціну, тому споживач не хоче купувати неякісну продукцію, яка вийде з ладу через місяць.

По-друге, послуги. Покупець радше купуватиме товар у магазині з якісним обслуговуванням і усміхненими продавцями чи консультантами. Також велике значення має час надання послуги, адже людина скоріше надасть перевагу одноденній чистці одягу, ніж триденній.

По-третє, розміщення. Невеликі продуктові магазини часто користуються таким самим попитом, як і великі супермаркети, тому що розміщуються ближче до споживачів (дуже часто на перших поверхах населених будинків) або працюють цілодобово. Крім того в самих супермаркетах велике значення має розміщення продуктів. Існують такі поняття, як рівень очей - на товари, розміщені на цій висоті, найчастіше звертається увага, рівень дитячих очей - туди часто кладуть солодощі чи іграшки. Проте це вже справа маркетингу.

І нарешті, стимулювання збуту та упаковка. Велике значення мають так звані вдавані відмінності, створені шляхом реклами, упаковки, використання торгових знаків та торгових марок. Товар користується більшим попитом, якщо його рекламує відома зірка або він упакований дуже незвично (запальничка у вигляді пістолета). Що частіше зустрічається реклама товару, то більше його купуватимуть, головне - щоб вона не була нав’язливою. Проте для деяких продуктів ці прийоми не діють. Наприклад, для медикаментів. Люди, особливо літні, скоріш за все купуватимуть старий добрий анальгін, ніж його новий розрекламований аналог.

3. Нецінова конкуренція.

В умовах монополістичної конкуренції суперництво ведеться не тільки шляхом зміни ціни, а й неціновими методами. Це зміна якості продукту, реклама та умови продажу. Так як товар диференційований, можна припустити, що можуть з’являтися покращені, вдосконалені його форми. Цим часто користуються виробники. Багато з них роблять акцент на торговельні знаки.

Тож тепер ми можемо дати визначення монополістичній конкуренції. Це стан ринку з відносно великим числом конкуруючих фірм, які виготовляють диференційовану продукцію, не вступаючи між собою в таємні змови, ведуть цінову та нецінову конкуренцію, і можуть відносно легко вийти з ринку, так само, як і увійти до нього.

Реклама

Реклама - це головна зброя кожного виробника в умовах монопольної конкуренції. Щороку на неї витрачаються неймовірні кошти. Як повідомляє «IB News» («Новини Інтернет бізнесу»), у другій половині 2010 року рекламний ринок виріс на 5,7% і досяг $127 млрд.

Перейти на страницу: 1 2

Подібні статті по економіці

Організація, планування і шляхи підвищення економічної ефективності виробництва кукурудзи на зерно на площі 320 га в умовах східного регіонального управління ПРАТ Райз-максимко
Сільське господарство є однією з основних галузей народного господарства, оскільки виробництво продуктів харчування - перша умова життя безпосередніх виробників. Водночас воно є сировинною базою легкої та харчової промисловості. Попи ...

Конкурентні переваги в інформаційній економіці за умов глобалізації
Інформаційна економіка, яка прийшла на зміну індустріальній, налічує в історії свого теоретичного підґрунтя більше півстоліття, а в практиці розвитку - лише два-три десятиліття. Швидкість та масштабність її розвитку, взаємообумовлені проце ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.