Розділи економіки

Недосконала конкуренція

Конкуренція, яка не є чистою, називається недосконалою. Вона значним чином відрізняється від досконалої і має дві основні форми: монополістична конкуренція та олігополія. Схеми поведінки фірм в умовах недосконалої конкуренції можна пояснити за допомогою трьох основних факторів: умов витрат, перешкод для конкуренції та стратегічної взаємодії фірми. Технологічні умови та умови витрат є основними факторами, що визначають ринкову структуру. У таких галузях, як металургія, машинобудування ефективна фірма має продукувати значний відсоток ринкового обсягу виробництва. Наведені галузі прямують до олігополій.

Якщо перешкоди для конкуренції значні, то галузь може мати лише декілька фірм і обмежене суперництво. Тобто чим менше конкуруючих фірм, тим важче увійти в газель, і, навпаки, що важче розпочати бізнес у галузі, то менше у ній виробників. Чим менше фірм на ринку, тим більше вони мають усвідомлювати залежність одна від одної. Кожна з них відчуває на собі вплив від певних рішень іншої. Тому вони вступають у стратегічну взаємодію - стан, за якого ділова стратегія кожної з фірм залежить від планів конкурента. Двома важливими різновидами стратегії є кооперативна та некооперативна поведінка. За першої фірми об’єднують сили, плануючи свої ділові операції, за другої кожна діє на власний розсуд без будь-яких домовленостей. Саме ці 2 типи поведінки зумовлюють основні відмінності характеристик ринку [3, ст.256].

Такі ознаки притаманні більше олігополістичним ринкам, та вони властиві й монополістичній конкуренції, але в меншій мірі.

Подібні статті по економіці

Ринкове господарство країн європейської цивілізації в період монополістичної конкуренції (II пол. XIX ст. - поч. XX ст.)
Важко переоцінити вплив ідеї на долі цілих народів та цивілізацій. Наукові праці однієї людини або групи однодумців здатні за коротких період часу здійснити революційні зміни в фундаментальних засадах світосприйняття не тільки окремих ...

Організація процесу бізнес-планування
Підвищення ефективності бізнесу підприємця впливає на економічне зростання економіки України. В даний час ми спостерігаємо як у виробництві продовжується нераціональне використання природно-ресурсного, трудового та виробничого потенціалу. Ефективніст ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.