Розділи економіки

Складання кошторису витрат на виробництво

Кошторис витрат складається з метою визначення усіх планових витрат підприємства та встановлення взаємозв'язку цього розділу з іншими розділами плану. У загальному кошторисі враховуються усі витрати підрозділів підприємства, які виникають при виробленні продукції. У випадках, коли промислово-виробничий персонал не бере участі у виробництві або виконує роботи з капітального ремонту приміщень та споруд, об'єктів житлово-комунального господарства, з власного капітального будівництва, ці витрати враховуються у кошторисі.

У кошторисі враховуються також витрати, пов'язані з розробкою та освоєнням нової продукції, які відносять на витрати майбутніх періодів. У цих витратах не враховують вартість продукції власного виробництва, яка споживається підрозділами підприємства на промислово-виробничі потреби ( внутрішньовиробничий оборот).

Винятком є підприємства текстильної, шкіряно-взуттєвої, хутрової, м'ясної, цукрової, олійножирової, борошняної, тютюнової галузей, де напівфабрикати передаються з цеху в цех не за собівартістю, а за розрахунковими цінами. На цих підприємствах у кошторисі враховують внутрішньозаводський оборот, тобто вартість напівфабрикатів і продукції власного виробництва, які потребують подальшого оброблення на підприємстві.

Для складання зведеного кошторису виконуються такі розрахунки:

• розрахунок витрат сировини, матеріалів, палива і енергії на потреби основного виробництва згідно норм витрат та цін;

• розрахунок фонду заробітної плати робітників основного виробництва;

• кошториси витрат допоміжних цехів;

• кошториси витрат на підготовку та освоєння виробництва;

• кошторис витрат на утримання та експлуатацію обладнання;

• кошториси цехових та загальновиробничих витрат;

• кошториси транспортно-заготівельних цехів;

• кошториси позавиробничих витрат.

Розрахунки здійснюються з урахуванням обсягів виробництва та технічно обґрунтованих норм витрат матеріальних, енергетичних та трудових ресурсів. Ці норми використовуються як при складанні зведеного кошторису, так і при розрахунку планових калькуляцій.

Задача

Діяльність підприємства характеризується нижче наведеними даними

Показник

Одиниця виміру

Значення

Плановий випуск продукції в натуральному виразі: Виріб А Виріб Б Виріб В

од

2000 5000 5000

Трудомісткість виготовлення одиниці виробу а) на початок року: Виріб А Виріб Б Виріб В б) за планом: Виріб А Виріб Б Виріб В

нормо-годин

9,45 7,8 9,6 9,0 7,5 9,7

Корисний фонд робочого часу одного працівника в базисному році

годин

1650

Середній коефіцієнт виконання норм виробітку: на початок року в плановому році

1,2 1,25

Розрахувати відносну економію кількості робітників підрядників внаслідок зниження трудомісткості продукції і підвищення середніх норм виробітку в плановому році порівняно з початком року, а також зростання продуктивності праці за рахунок впливу кожного фактора.

Розв’язок:

1. Економія за рахунок зниження трудомісткості продукції:

= 0,92 або 1чол.

. За рахунок підвищення середніх норм виробітку:

== 1,97 або 2 чол.

. Зростання продуктивності праці в цілому:

= 6%

Чп.п == 53 чол.

. За рахунок зниження трудомісткості продукції:

= 2%

. За рахунок підвищення середніх норм виробітку:

= 4%

Перейти на страницу: 1 2 

Подібні статті по економіці

Ринкова інфраструктура
Проголошення України незалежною державою відкрило реальні можливості переходу її до ринку. Подолання деструктивного тоталітарно-адміністративного режиму,корінна перебудова економічних процесів шляхом здійснення радикальних реформ, спрямов ...

Міжнародна економічна система та її головні елементи
На початку третього тисячоліття різко загострилися проблеми соціально-економічного розвитку. Головна суперечність світової економіки дедалі більше проявляється у скороченні й поступовому вичерпуванні традиційних ресурсів господарського зро ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.