Розділи економіки

Складання кошторису витрат на виробництво

Для спрощення планування, обліку та аналізу собівартості продукції витрати на виробництво розраховують за економічними елементами та статтями витрат.

Класифікація й розрахунок за економічними елементами потрібні для визначення планових та фактичних витрат з усіх видів виробничої діяльності підприємства.

Економічні елементи у кошторисі групуються в такій послідовності:

• допоміжні матеріали - 5,2%;

• паливо-51%;

• енергія - 0,5%;

• амортизація - 25,5%;

• фонд заробітної плати - 11,4%;

• інші витрати - 6,4%.

Наведена структура витрат типова для теплових електростанцій. Вона може змінюватися залежно від виду палива, потужності ТЕС та рівня її використання.

У елементі "Допоміжні матеріали" враховується вартість матеріалів, які використовуються у виробничому процесі для забезпечення його нормального функціонування або витрати на інші виробничі та господарські цілі, а також вартість запасних частин для ремонту обладнання, спецодягу та малоцінних і швидкозношуваних предметів (МШЗП)

У елементі "Паливо" враховуються витрати на придбання усіх видів палива, яке використовується у виробничому процесі, для опалення приміщень, продажу своїм працівникам за пільговими цінами, а також паливо для транспорту.

У елементі "Енергія" розраховується вартість усіх видів енергії, яку купує підприємство для виробничих та невиробничих потреб.

У елементі "Амортизація" визначається річна сума амортизації основних виробничих фондів підприємства у відповідності до норм амортизаційних відрахувань.

У елементі "Заробітна плата" визначається заробітна плата промислово-виробничого персоналу з урахуванням премій із фонду заробітної плати.

У елементі "Інші витрати" враховуються витрати на відрядження, орендну плату, податки, стипендії працівникам підприємства, винагороди за рацпропозиції, оплата послуг підприємствам зв'язку, пошти та ін.

За калькуляційними статтями витрати групуються в такій послідовності:

. Матеріальні витрати, в тому числі:

сировина на технологічні потреби;

основні матеріали на технологічні потреби;

паливо на технологічні потреби;

електроенергія на технологічні потреби;

теплова енергія на технологічні потреби;

відходи, що підлягають реалізації (вираховуються);

технологічні втрати;

втрати внаслідок браку;

. Операційні витрати, в тому числі:

фонд заробітної плати робітників та змінних ІТП;

відрахування на соціальні заходи;

адміністративні витрати;

витрати на НДР;

витрати на утримання об'єктів соціальної інфраструктури;

цехові витрати;

загальновиробничі витрати;

витрати на реалізацію продукції;

витрати на експлуатаційне обслуговування обладнання;

витрати на освоєння виробництва;

витрати на утримання та експлуатацію нематеріальних активів;

короткостроковий кредит;

відсотки за кредити;

інші фінансові витрати;

. Амортизаційні відрахування.

За структурою витрати за калькуляційними статтями розподіляються на прості та комплексні.

До простих витрат відносять ті, які неможливо розподілити на складові частини (заробітна плата, сировина, матеріали, паливо, амортизація).

До комплексних відносять ті, які складаються із кількох однорідних елементів (витрати на експлуатацію та утримання обладнання, цехові та загально виробничі витрати).

За способом віднесення витрат на одиницю продукції вони розподіляються на прямі та опосередковані. Прямі витрати безпосередньо відносяться на певний вид продукції.

Опосередковані витрати неможливо віднести на певний вид продукції (витрати на допоміжні матеріали для утримання приміщень та обладнання, ремонт машин, фонд зарплати ІТП).

Витрати, які залежать від обсягів виробництва, розподіляють на умовно-постійні та пропорційні. Умовно-постійні витрати не змінюються при зміні обсягів виробництва, але суттєво змінюються на одиницю продукції (цехові та загальновиробничі витрати, витрати на освітлення, опалення та ремонт приміщень). Пропорційні витрати змінюються пропорційно змінам обсягів виробництва продукції ( сировина, матеріали, паливо).

Кошторис виробництва - це витрати підприємства, зв'язані з основною його діяльністю за певний період, незалежно від того, відносять їх на собівартість продукції в цьому періоді чи ні. Отже, кошторис виробництва і собівартість загального обсягу продукції, як правило, не збігаються.

Перейти на страницу: 1 2

Подібні статті по економіці

Перспективи розвитку місцевого самоврядування
місцевий самоврядування реформа регіон Взаємовідносини центру та регіонів завжди є доленосними для розвитку держави в цілому. Вони не тільки визначають державний устрій, а й справляють вирішальний вплив на добробут народу. Відсутність у ...

Рентабельність підприємства
В дипломній роботі висвітлюється рентабельність підприємства – котра невід'ємно залежить від прибутку. Абсолютна сума прибутку, отримана підприємством від основної діяльності є дуже важливим показником. Однак він не може характеризувати рівен ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.