Розділи економіки

Сутність поняття «демографічний потенціал», його роль, значення для розвитку економіки Вінницької області

Міграції населення - це переміщення людей по території, пов'язані зі зміною постійного місця проживання та роботи. Міграції класифікують за причинами (економічні, політичні, гуманітарні тощо), строками (сезонні, тимчасові, постійні), напрямами (зовнішні і внутрішні), складом Мігрантів, ступенем організованості тощо. Істотно впливають на міграцію війни, конфлікти, зміни політичної ситуації в країні або регіоні, зміни державних кордонів.

Зовнішні міграції поділяють на: а) еміграцію - виїзд громадян зі своєї країни до іншої держави на постійне проживання або на тривалий період; б) імміграцію - в'їзд до країни громадян іншої держави на постійне або тривале проживання.

У другій половині XX ст. з'явилася нова форма зовнішніх міграцій, яка дісла назву «відпливу умів». Суть її полягає в переманюванні розвинутими країнами іноземних учених, інженерів та інших спеціалістів високої кваліфікації, яким створюють кращі умови роботи і виплачують високу зарплату.

Для всіх країн світу характерною рисою є зростання масштабів внутрішніх міграцій і насамперед з сільської місцевості в міста, особливо великі та столичні. В результаті темпи зростання сільського населення уповільнились, а темпи зростання міського - пришвидшилися.

Однак демографію цікавлять не всі структури, які можна виділити за різними ознаками, а тільки ті, які безпосередньо пов'язані з відтворенням населення. Саме ці структури і називають демографічними.

Такими є:

статева структура - розподіл населення на чоловіків і жінок

вікова структура - розподіл населення за віковими групами

шлюбна структура - розподіл населення за шлюбним станом (статусом)

сімейна структура - розподіл людей по сім'ях різної величини, структури, складів і типів.

Саме ці структури, з одного боку, мають пряме і безпосереднє вплив на відтворення в цілому, а також на складові його процеси народжуваності, смертності, шлюбності, а з іншого, - самі прямо і безпосередньо залежать від цих процесів.

Останні ж, тобто процеси народжуваності, смертності, а також шлюбності і розлучуваності, будучи складовими частинами відтворення населення, і називаються демографічними процесами. Всі інші мислимі структури (склади) населення є недемографіческімі структурами.

Статева, вікова, шлюбна і сімейна структура безпосередньо входять у предмет демографії, в той час як всі інші виступають (або можуть виступати) лише як екзогенні змінні (фактори) демографічних процесів, які надають на них (і на відтворення населення в цілому) ту чи іншу, але завжди опосередкований, не безпосередній вплив. Вони діють опосередковано, через демографічні структури. Це аж ніяк не зменшує їх ролі в демографічному аналізі, а лише точніше визначає її.

Так, говорячи про демографічний потенціал, варто сказати, що він відіграє важливу роль для країни та її регіонів, зокрема Вінницької області. Такий фактор, як зменшення демографічного потенціалу призводить до зменшення та погіршення якості людських ресурсів та має наслідком втрату трудових ресурсів. Зокрема в області відбувається [7, c. 25]:

- зменшення життєвого і трудового потенціалу регіону;

- зниження середньої тривалості періоду зайнятості у працездатному віці;

- стрімке старіння кадрового складу промислових підприємств;

- зниження у виробництві ролі кваліфікованої, науково-технічної праці та широке застосування малокваліфікованої праці;

- втрата навичок та дискваліфікація робочої сили внаслідок високого рівня безробіття;

Важливим у цьому контексті є власне принципи регіонального підходу до вивчення комплексу взаємопов’язаних складових умов життя людей Вінницької області. Взаємозв’язок і взаємозумовленість різних типів відтворення чисельності населення в межах певних територій створюють внутрішньо єдиний спосіб життя спільнот людей даного територіального утворення. Розвиток останнього залежить від природного та міграційного руху населення, що у свою чергу є наслідком соціально-економічного розвитку, відтворення матеріальної бази як основи політичної, економічної, трудової, соціальної та інших діяльностей. Зі зміною процесів відтворення змінюються також його просторові форми. Динамічність - об’єктивна якість демографії населення [17].

Перейти на страницу: 1 2 3

Подібні статті по економіці

Ринкова інфраструктура
Проголошення України незалежною державою відкрило реальні можливості переходу її до ринку. Подолання деструктивного тоталітарно-адміністративного режиму,корінна перебудова економічних процесів шляхом здійснення радикальних реформ, спрямов ...

Система обліку, контролю і аналізу ефективності використання необоротних активів підприємства
Ринкові умови господарювання вимагають від підприємства підвищення ефективності виробництва, конкурентоздатності виробленої продукції та наданих послуг на основі впровадження досягнень науково-технічного прогресу, ефективних форм госп ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.