Розділи економіки

Особливості здійснення податкового контролю за нарахуванням та сплатою податку на прибуток, мета і завданя їх

Контроль за виправлення платником податків встановлених помилок, перерахуванням належним сум податку на прибуток та встановлених штрафів (якщо такі наклалися).

Рис. 14. Основні етапи проведення податкової перевірки

Як бачимо з рисунку 3, процес податкової перевірки є досить трудомістким, оскільки у формуванні бази оподаткування податком на прибуток бере участь досить велика кількість об’єктів бухгалтерського обліку, і чим більша за обсягами діяльність підприємства, тим процес перевірки буде складнішим. [ 41, 36-39 с.]

Варто відмітити, що податкова перевірка проводиться шляхом використання лише документальних прийомів контролю, оскільки податок на прибуток та його база оподаткування є суто розрахунковою величиною, яка підтверджується лише документально. Крім того, перевіряючі самостійно можуть визначити як проводити перевірку суцільним чи вибірковим способом, проте, на нашу думку, для отримання більш достовірних даних краще проводити перевірку суцільним способом, але завжди необхідно пом’ятати про ефектинвість такої перевірки.

Також зазначимо, що в ході перевірки податкові органи не мають права вимагати всі бухгалтерські документи, а лише ті, які підтверджують операції стосовно податку на прибуток та прибуток, який враховується для обчислення такого податку.

ВИСНОВОК ДО РОЗДІЛУ 1

Отже, можна зробити висновок, що податок на прибуток підприємств - це прямий податок, сплачуваний підприємствами з прибутку, одержаного від реалізації продукції (робіт, послуг), основних фондів, нематеріальних активів, цінних паперів, валютних цінностей, інших видів фінансових ресурсів та матеріальних цінностей, а також із прибутку від орендних операцій, роялті та від позареалізаційних операцій.

Можна виділити кілька сильних і слабких сторін порядку оподаткування прибутку. Позитивним є затвердження таких положень, які суттєво зменшують податковий тягар і розширюють стимулюючий вплив: включення до складу валових витрат сум витрат минулих періодів, які не були враховані, безнадійної заборгованості, сплаченого податку на додану вартість за товари придбані у підприємств не платників такого податку; надання платнику права вибору особливого порядку оподаткування результатів діяльності, що здійснюється за довгостроковим контрактом; звільнення від оподаткування прибутку від реалізації в Україні дитячого харчування; пільгове (50 % ставки) оподаткування прибутку від реалізації інноваційного продукту; визнання датою збільшення витрат не дату списання, а дату оплати чи оприбуткування товарів, робіт, послуг; надання права платникам самостійно проводити індексацію основних фондів у зв'язку з інфляцією.

Недоліками оподаткування податком на прибуток підприємств є: малий відсоток дозволених витрат на покращання основних фондів (10 % на рік від їх балансової вартості); не передбачено інвестиційного податкового кредиту, а також пільг на частину прибутку, що інвестується (реінвестується) у виробництво. Це свідчить про слабкість регулюючого механізму; відсутність механізму стимулювання науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 

Подібні статті по економіці

Статистичні ряди розподілу
Статистичні ряди розподілу є одним з найбільш важливих елементів статистики. Вони є складовою частиною методу статистичних зведень і угрупувань, але, по суті, жодне із статистичних досліджень неможливо провести, не представивши спочатк ...

Лісовий комплекс України
Підприємства лісовиробничого комплексу зайняті заготівлею, механічною та хімічною переробкою деревини та інших лісових багатств. Основними його галузями є лісове господарство, власне лісова промисловість або лісозаготівельна, а також ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.