Розділи економіки

Зовнішньоторговельні режими основних світових експортерів продовольства

Особливістю сучасного регулювання продовольства у СОТ є те, що деякі члени СОТ, насамперед розвинені країни, мають право використовувати експортні субсидії (у використанні яких Україні відмовлено).

Експортні субсидії мають право використовувати 36 членів COT, понад 20 країн-членів COT їх використовують, серед яких ЄС, США, і Канада. Проте понад 90% усієї суми експортних субсидій, що використовуються членами СОТ, приходяться на ЄС [10]. З початку 2007 р. Європейська комісія запровадила доплати до вивозу яловичини у розмірі 15 євро за 100 кг [10], а з 30 листопада 2007 - доплати до вивозу свинини у розмірі 31,10 євро за 100 кг (скасовані для деяких товарних позицій у серпні 2008 р.) [11]. Субсидія у розмірі 54,2 євро/100 кг виплачується при експорті в'ялених і копчених окороків; 19,5 євро/100 кг - при експорті неварених ковбас, які не містять м'ясо птиці та субпродукти. З 20 липня 2008 р. в ЄС діють нові ставки субсидування експорту м'яса птиці: для живих курей -1,4 євро/100 голів, індиків та гусей - 2,8 євро/100 голів; для морожених курячих тушок - 55 євро/100 кг при поставках у країни СНД.

Починаючи з 20 березня 2009 р. ЄС відновив експортні субсидії на молоко та молочні продукти [11]. Вершкове масло у блоках вагою понад 20 кг субсидується на рівні 60 євро за 100 кг, сухе незбиране молоко - на рівні 73 євро за кг, сухе знежирене молоко - на рівні 22 євро за 100 кг [13].

Торговельна політика Австралії фокусується на вдосконаленні доступу на ринки для австралійського експорту товарів і послуг, також на створенні робочих місць і можливостей для бізнесу в країні. Уряд Австралії домагається кращого доступу на експортні ринки шляхом укладання багатосторонніх, регіональних і двосторонніх угод. Найвищим пріоритетом торговельної політики Австралії є успішне завершення Доха-раунду СОТ. Австралія вважає, що Дохійський раунд є критичним для забезпечення кращого доступу на зовнішні ринки для її експорту. Австралія очолює Кернську групу країн, які найбільш послідовно відстоюють лібералізацію торговельних режимів. Австралійські економісти підрахували, що за умови успішного завершення Доха-раунду експорт Австралії зросте на 15%.

Основні експортні продукти - пшениця, вино, яловичина, м'ясо овець і кіз і молочні продукти. Внутрішня підтримка сільського господарства є значно нижчою, ніж у середньому в країнах ОЕСР. До 2008 р. в Австралії діяла федеральна програма, що надавала гранти виробникам молока - Dairy Industry Adjustment Package (DIAP - Пакет регулювання молочної галузі). Імпортні тарифи на сільськогосподарські продукти низькі, але адвалерні еквіваленти для деяких неадвалерних мит є значно вищими. 100% сільськогосподарських тарифних ліній зв'язані. Зв'язані тарифи коливаються для сільського господарства від 0 до 29% (на овочі). Застосовуються також імпортні тарифні квоти для більшості видів сиру. Імпортний тариф у межах квоти становить 96 австралійських доларів за тонну, поза квотою - 1220 австралійських доларів за тонну. Крім того, в Австралії надзвичайно суворі карантинні вимоги.

В Австралії ліцензується експорт вина та бренді (без ліцензії експорт заборонений). Видаються експортні ліцензії на м'ясо, молочні продукти, яйця, живі тварини, рибу, зерно, овочі та фрукти (з огляду на санітарні та фітосанітарні вимоги). Видаються також експортні ліцензії на продукти садівництва - цитрусові, ізюм, яблука, груші.

Експортні квоти використовуються для овець-мериносів (з метою збереження генетичного потенціалу для підтримки конкурентних переваг галузі виробництва вовни). Квотується експорт сиру чедер в ЄС та інших сирів у США (але це обмеження торговельних партнерів).

Незважаючи на приватизацію/корпоратизацію деяких державних торговельних підприємств, державні торговельні угоди зберігаються для експорту деяких сільськогосподарських продуктів. Державні торговельні підприємства займаються експортом пшениці, ячменю, люпину і рису. Тільки у 2003 р. була приватизована Австралійська молочна корпорація.

Австралійські схеми просування експорту включають схему EMDG (Export Market Development Grants - Експортні ринкові гранти розвитку), фінансування, кредитування і страхування експорту Експортною Фінансовою і Страховою Корпорацією (Export Finance and insurance Corporation (EFIC).

Схема EMDG спрямована на стимулювання експортної діяльності малих і середніх підприємств шляхом надання грантів. Схема діє до 2010-2011 року.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6

Подібні статті по економіці

Комплексна оцінка фінансового стану суб'єкта господарювання на прикладі ТДВ Трембіта
За умов переходу економіки України до ринкових відносин, суттєвого розширення прав суб'єктів господарювання у галузі фінансово-економічної діяльності значно зростає роль своєчасного та якісного аналізу фінансового стану суб'єктів госп ...

Поняття зносу в теорії оцінки вартості
Серед елементів ринкової економіки окреме місце посідає нерухомість, що виступає як кошти виробництва (земля, адміністративні, виробничі, складські, торгові й інші будівлі і приміщення, і навіть інші будівлі) і предмета чи об'єкта спож ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.