Розділи економіки

Наслідки діяльності ТНК для України

Перспективи майбутньої широкомасштабної та ефективної діяльності світових ТНК на ринку України включають:

- забезпечення сталого зростання української економіки;

- глибока інтеграція економіки України в світову економіку;

- високий рівень технологічного розвитку українських підприємств;

- підвищення добробуту населення України до рівня розвинених країн Європи;

- формування могутніх ТНК українського походження;

- вступ України в Світову Організацію Торгівлі та Європейський Союз.

На сьогоднішній день можна виділити наступні напрямки подальшого розвитку діяльності ТНК в Україні:

) законодавчо-правове забезпечення діяльності ТНК в Україні, зокрема розширення сфери дії державного регулювання інвестиційної діяльності;

) використання в Україні досвіду ТНК на основі залучення до активної інвестиційної діяльності суб’єктів різноманітних форм власності та господарювання для розширення національного товаровиробництва і ринкової інфраструктури;

) адекватність організації обліку та звітності ТНК та українських підприємств;

) системна інтеграція України до міжнародних економічних і політичних відносин;

) створення потужних національних структур, які б мали можливість конкурувати з ТНК [35].

Одним із основних недоліків функціонування ТНК в Україні для вітчизняних виробників є неспроможність утримувати конкурентні позиції порівняно з великими міжнародними корпораціями. Нині на українському ринку оперує понад 30 ТНК. Їх інтереси в основному сфокусовано на таких галузях, як телекомунікації, електроенергетика, нафтохімічна промисловість, сільське господарство, харчова та тютюнова промисловість, громадське харчування, виробництво господарських товарів та засобів гігієни.

Потрібно зазначити, що діяльність розвиток ТНК в Україні приведе до таких позитивних зрушень як:

- зміцнення ресурсної і виробничої бази країни;

- розширення експортних можливостей країни; прискорення реструктуризації економіки;

- поширення передових технологій; посилення процесів інтернаціоналізації та інтеграції в Україні [5].

Очевидно, що роль транснаціональних корпорацій у розвитку економіки Україна в найближчій перспективі буде постійно зростати. Отже, зростає обсяг інвестицій. Таким чином, в Україні поступово буде формуватися така економічна структура, в якій значну роль відіграє транснаціональний капітал (західний або російський).

Висновки

Транснаціональні корпорації сьогодні є найважливішим елементом розвитку світової економіки та міжнародних економічних відносин. ТНК грають провідну роль в інтернаціоналізації виробництва, що одержує все більше поширення в процесі розширення і поглиблення виробничих зв'язків між підприємствами різних країн.

Таким чином, Україна опинилася перед об'єктивною необхідністю активізації взаємин з транснаціональними корпораціями, спрямованої на створення конкурентоспроможних господарських систем, модернізацію і реструктуризацію діючих структур, забезпечення диверсифікації капіталу в напрямку соціально-орієнтованих структурних перетворень. Я вважаю, що ці завдання роблять предмет дослідження взаємовідносин з транснаціональними корпораціями актуальною.

Враховуючи той факт, що економіка України з кожним роком стає все більш і більш відкритою для іноземних компаній, то, на мій погляд, - існує загроза, що стратегічні галузі економіки України можуть стати полігоном для боротьби інтересів деяких найбільших світових корпорацій. Дана боротьба може надати як позитивне, так і негативне ставлення на стан української економіки та добробуті суспільства.

Сучасні тенденції розвитку ТНК в Україні пов'язані насамперед з новими інформаційними технологіями, завдяки яким стали можливими організація «горизонтальних» ТНК і виникнення різноманітних мережевих структур управління.

І в кінці слід зазначити, що стратегія залучення Україною інвестицій ТНК має базуватися на формуванні такої збалансованої системи умов та факторів, які змогли б зробити українську економіку найбільш привабливою для ТНК.

Перейти на страницу: 1 2 

Подібні статті по економіці

Перспективи розвитку місцевого самоврядування
місцевий самоврядування реформа регіон Взаємовідносини центру та регіонів завжди є доленосними для розвитку держави в цілому. Вони не тільки визначають державний устрій, а й справляють вирішальний вплив на добробут народу. Відсутність у ...

Теоретичні засади методики аналізу фінансових інвестицій
Відомо, що основна мета діяльності кожного підприємства полягає у отриманні найбільшого прибутку. В процесі інвестиційної діяльності підприємство повинно так спланувати свою діяльність, щоб при найменшій сумі вкладень отримати найбільш ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.