Розділи економіки

Загальна характеристика ТНК: поняття, еволюція розвитку, типологія, причини виникнення

ТНК четвертого покоління формуються з 80-х років - це глобальні корпорації. Стратегія їх характеризується інноваційної агресивністю і динамізмом, відходом від одногалузевої структури, постійним вдосконаленням внутрішньокорпоративної структури, націленість на завоювання вже не окремих сегментів ринку, а ключових світогосподарських позицій у виробництві та реалізації продукції [2].

ТНК виникли під впливом цілого комплексу чинників, а саме:

- інтернаціоналізації виробництва і капіталу на основі розвитку продуктивних сил;

- експансії капіталу за кордоном, створення власних відділень;

- прагнення до отримання надприбутків;

- жорсткої конкуренції, що веде до концентрації виробництва і капіталу.

Конкретними причинами виникнення ТНК слід вважати їх економічну еффективність, обумовлену великими масштабами виробництва в багатьох галузях: отримання прибутку, зниження витрат виробництва, забезпечення доступу на зарубіжні ринки.

Зупинимося, на ознаках ТНК. ООН визначає наступні:

- річний оборот (обсяг продажів) більше 1 млрд. дол.;

- наявність філій не менш ніж у 6 країнах;

- частка зарубіжних активів повинна складати 25-30% у загальній вартості всіх активів компанії;

- 1/5-1/3 всього обсягу обороту компанії повинна припадати на зовнішні операції, тобто реалізуватися за межами країни резиденції [5].

Такі автори, як В.Л. Толстих, В.А. Канашевській, виділяють такі ознаки ТНК:

- фірма випускає та реалізує продукцію більше ніж в одній країні - це сфера обігу.

- сфера виробництва - підприємства та філії розташовані в п'яти і більше країнах.

- власники є резидентами розвинених країн.

Також, згідно з В.Л. Толстих, ТНК, притаманні такі риси:

) великі розміри пов'язані з галузевим виробництвом, зі збільшенням розмірів виробництва, зі збільшенням чисельності персоналу, що відбивається на концентрації влади, при існуванні меж делегування влади;

) володіння величезними матеріальним і фінансовим потенціалом;

) ТНК є носіями передових досягнень в галузі науки та техніки;

) інтернаціональні у сфері функціонування та застосування капіталу;

) єдина система стратегій управління (передбачає централізацію влади і координацію діяльності підрозділу в глобальному масштабі, управління всесвітньої інтегрованої бізнес системою, інтенсивне переміщення між підрозділами капіталу і технологій, комплексну філософію бізнесу, сильну корпоративну структуру) [4, с. 434-436].

Усі транснаціональні корпорації можно поділити на интернаціональні, багатанаціональні (мультинаціональні) й глобальні корпорації.

Інтернаціональні корпорації - це національні монополії з зарубіжними активами, діяльність яких виходить за межі однієї держави. Правовий режим ТНК передбачає ділову активність, здійснювану в різних країнах за допомогою освіти в них зарубіжних філій у вигляді структурних підрозділів без юридичної самостійності і дочірніх компаній. Для інтернаціональних компаній характерний етноцентричний тип взаємовідносин. При ньому вище керівництво орієнтується на абсолютний пріоритет базової (материнської) фірми.

Багатонаціональні (мультинаціональні) корпорації (МНК) - це власне міжнародні корпорації, що об'єднують національні компанії ряду держав на виробничій та науково-технічній основі.

Перейти на страницу: 1 2 3

Подібні статті по економіці

Системи інвестицій поняття, структура, принципи функціонування
Процес розвитку ринкових відносин зумовлює необхідність подальшого дослідження організаційно-економічних умов здійснення інвестиційної діяльності, формування і використання інвестиційного потенціалу та удосконалення методів забезпеченн ...

Обґрунтувaння тa розробкa виробничої прогрaми виробництвa зaморожених нaпівфaбрикaтів нa приклaді підприємствa «П&В» тa оцінкa його ефективності
нaпівфaбрикaт ринок фонд Ми живемо в шaленому ритмі життя, кожного дня кудись поспішaємо, квaпимося, біжимо. Чaсу нa повноцінне хaрчувaння немaє і порятунком для бaгaтьох є зaморожені нaпівфaбрикaти, які можнa швидко приготувaти, не вит ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.