Розділи економіки

Національна конкурентоспроможність економіки України чинники та напрями підвищення

· підтримка експорту, для якої необхідно використовувати напрацьовані світовою практикою норми його стимулювання - гарантії експортерам, кредитування експорту, страхування експортних кредитів, інформаційна підтримка, дипломатичне сприяння налагодженню зовнішньоекономічних зв’язків та вирішенню суперечок. В рамках активізації експортної діяльності вагомого значення набуває удосконалення податкового регулювання, заходи з підтримки обмінного курсу, забезпечення захисту національних економічних інтересів у сфері міжнародної торгівлі з врахуванням норм і вимог СОТ. При цьому доцільно застосовувати засоби підтримки експорту окремих товарів чи їх груп, які мають суттєві компаративні переваги та сприятливі умови для модернізації виробництва, підвищення якісних характеристик та рівня технологічності. Загальна вимога до поліпшення товарної структури експорту полягає у суттєвому зменшенні його сировинної і низько технологічної складових, а також вмісту давальницької складових, та збільшення частки сучасних високотехнологічних виробів машинобудування і готової продукції агропромислового комплексу.

· захист внутрішнього ринку, який полягає в удосконаленні митно-тарифного регулювання в рамах міжнародних регуляторних вимог та розширення застосування сертифікації, ліцензування, технічних, фіто-санітарних, екологічних стандартів та інших нетарифних методів обмеження імпорту. Для забезпечення критичного імпорту, передусім енергоносіїв, доцільно використовувати можливості укладання довгострокових угод, а також запровадити жорсткий режим енергозбереження та стимулювання ефективного використання імпортованих сировини і матеріалів. Враховуючи складнощі з стимулюванням енергозбереження, доцільно було б запровадити заходи боротьби з неефективним використанням енергоресурсів у вигляді оподаткування надмірного їх споживання. Важливого значення в справі імпортозаміщення набуває збільшення видобутку власних нафти і газу за умов ефективної інституційованої підтримки, зниження податкового навантаження та сприятливої цінової політики. Перспективним у цьому контексті може бути також запровадження технологій з переробки вугілля на газ та рідке паливо, як це має місце в Китаї та деяких інших країнах. Ці заходи з імпортозаміщення дозволили б зменшити залежність від також не диверсифікованих поставок , якими є імпорт енергоносіїв.

Проблема забезпечення національної конкурентоспроможності є настільки багатоаспектною, що вона не може бути вичерпана в рамках однієї статті.

Викладені пропозиції стосуються лише декількох аспектів цієї проблеми, пов’язаних із взаємозалежністю розвитку виробництва та зовнішньоекономічного сектору.

Отже, для підвищення національної конкурентоспроможності необхідно задіяти множинність чинників, спрямованих на забезпечення сталого економічного та соціального розвитку, який реалізується у зростанні ВВП за видами діяльності, за доходами і напрямами використання. До основних відносяться:

структурна перебудова економіки на світових тенденцій науково-технологічного розвитку;

стимулювання інноваційної діяльності та підтримка розвитку інтелектуального капіталу;

державна підтримка експорту та забезпечення прогресивних змін його товарної структури у взаємозв’язану з структурним реформуванням виробництва;

захист внутрішнього ринку та зменшення залежності від імпорту енергоносіїв.

Перейти на страницу: 3 4 5 6 7 8 

Подібні статті по економіці

Проблема дискримінації на ринку праці України та шляхи її подолання
Актуальність обраної теми доводиться тим, що й зараз ми живемо у середовищі, де дискримінація є поширеною. Ми не тільки маємо уяву про дискримінацію у трудовій сфері, але деякі знайомі кожного з нас стикався з цією проблемою, це я можу ...

Розрахунок техніко-економічних показників роботи сумішоприготувального відділення
Ливарне виробництво, одна з галузей промисловості, продукцією якої є відливки, що отримуються в ливарних формах при заповненні їх рідким сплавом. Річний обсяг виробництва відливок в світі перевищує 80 млн. т. Методами литва виготовляєт ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.