Розділи економіки

Національна конкурентоспроможність економіки України чинники та напрями підвищення

З таблиці видно, що відношення валового прибутку (разом із змішаним доходом) до оплати праці найманих працівників, яке визначає одну з важливих макроекономічних пропозицій, свідчить про значні коливання прибутковості: у сільському господарстві - 433% у машинобудуванні - 20%. Для сільського господарства і харчової промисловості, як і раніше, характерним є трансфертне ціноутворення і розвинута система посередництва, що призводить до зростання кінцевих цін на продукцію аграрно-промислового комплексу. У машинобудуванні спостерігається недостатність прибутковості для відтворювальної діяльності. На здеформованість конкурентних умов у цій галузі свідчить також висока частка податків на виробництво та імпорт (14%)

при 5% вкладу у ВВП. В той час як через різні пільги у металургійному виробництві при майже такому ж за величиною вкладі у ВВП частка податків складає 2,9% або у 4,8 разів менше. Легка промисловість відзначається недостатністю власних ресурсів для розвитку при високій частці податків, яка у 4 рази перевищує частку галузі у ВВП. Вказані деформації свідчать про недоліки структурної, податкової, цінової політики, які негативно впливають на конкурентне середовище. Враховуючи від’ємний торговельний баланс, що формується останніми роками у цих галузях і видах діяльності, поєднання тенденцій зміни кон’юнктури на світових ринках та недоліків у конкурентному середовищі всередині країни створює несприятливі умови для піднесення, конкурентоспроможності української економіки.

Наші дослідження дозволили обґрунтувати низку заходів державної політики, які, в разі їх реалізації, можуть забезпечити перелом цієї ситуації. До них відносяться наступні:

· невідкладне проведення структурних реформ при посиленні ролі держави у стимулюванні прогресивної структурної перебудови вітчизняного виробничого комплексу з урахуванням світових тенденцій науково-технологічного розвитку великих компаній та фінансово-промислових груп з одночасною підтримкою динамічного розвитку малого і середнього бізнесу, створенні сприятливого підприємницького середовища, інвестиційного клімату. Важливою передумовою реалізації назрілих реформ є наявність при владі персон із стратегічним мисленням, політичною волею та здатністю консолідувати суспільство, мобілізувати його креативну енергію та створення критичної маси позитивних перетворень в окремих сферах, галузях, видах діяльності, регіональних кластерах;

· стимулювання інноваційної діяльності в рамках ефективно працюючої повноцінної національної інноваційної системи, переорієнтація інвестиційних потоків у сферу нових технологій з метою сприяння становленню внутрішнього ринку інновацій. Реалізація інвестиційно-інноваційної моделі розвитку української економіки повинна стати основою і рушійною силою підвищення національної конкурентоспроможності.

Необхідно спрямувати фінансові та інтелектуальні ресурси на забезпечення розвитку пріоритетних галузей і видів діяльності - нанотехнологій, ядерної енергетики, авіа-, ракето-, суднобудування, наукомістких високотехнологічних машинобудівних виробництв, електронної промисловості. Цим секторам слід надати достатню державну підтримку у вигляді податкових пільг, пільгових кредитів, прямих і непрямих субсидій. Стратегія інноваційного розвитку повинна ґрунтуватись на використанні власного наукового і технічного потенціалу, інтеграції фундаментальних і прикладних наукових розробок, комерціалізації їх результатів та впровадженні у виробництво. Необхідно забезпечити збільшення частки ВВП, що спрямовується на фінансування наукових досліджень і розробок, спочатку до 1,7%, як це передбачається законом про бюджет (а фактично - менше 1%), а потім і до 3%, що у країнах ЄС вважається стратегічних орієнтиром. Це дозволить нарешті забезпечити працівникам галузі більше високу оплату праці, прив’язавши її до рівня освіти, отриманих наукових результатів та можливостей їх практичної реалізації, а також підвищити імідж наукової діяльності, залучити до неї молодих співробітників, зменшити відтік «мізків» за кордон.

Перейти на страницу: 2 3 4 5 6 7 8

Подібні статті по економіці

Монополістичні тенденції і монополії в ринковій економіці
Проблеми монополізації господарського життя , конкуренція на товарних ринках привертають сьогодні пильну увагу не тільки спеціалістів, але і широких прошарків населення. З початку 90-х років ці проблеми гостро стали перед Україною ...

Монетарна політитика і її інструменти
На сучасному етапі розвитку багато які держави, також і Україна формують свої власні моделі державного регулювання. Зокрема в Україні цей процес ускладнюється тим, що вона повинна перебудовувати старі формації колишнього СРСР. Дуже важливи ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.