Розділи економіки

Зарубіжний досвід державного регулювання зайнятості населення

активна політика на ринку праці з підтримки слабоконкурентоздатних працівників, молоді тощо, для чого підприємці отримують значні субсидії. Так, у разі найму та навчання на підприємстві молоді у віці 16-18 років без повної середньої освіти державні органи Швеції покривають 80% витрат підприємств (аналогічні заходи молодіжної політики зайнятості застосовуються також у Великобританії та Італії);

підтримка зайнятості в секторах економіки, які мають низькі результати діяльності, але забезпечують вирішення соціальних завдань.

Низькому рівню безробіття Швеції (1,5-2%) сприяє також високий рівень участі в профспілковому русі(95% працюючих є членами профспілок).

Загалом шведській моделі притаманний ряд переваг, однак економісти відзначають і деякі негативні моменти. Соціалізація сфери розподілу призвела до того, що частка заробітної плати в задоволенні потреб шведських сімей становила 35% ,а частка соціальних трансфертів та безплатних послуг - 65%.Також наголошується що переведення великими корпораціями своїх активів за кордон з метою зниження податків, що, в свою чергу, знижує конкурентоспроможність національної економіки; масовий приплив іммігрантів, що викликає невдоволення значної частини населення; орієнтація значної частини працівників на соціальні трансферти та послуги можуть стимулювати перехід до обмеження державного втручання у розподільчі процеси і принципового підвищення ролі зайнятості у життєзабезпеченні. [16,с.81]

Стосовно соціальної політики зайнятості іншої європейській державі - ФРН, прийнято вживати поняття "соціально орієнтована ринкова економіка". Соціально орієнтована ринкова економіка провідну роль відводить ринку за допоміжної функції держави. Так, при наймі на роботу безробітних, які працевлаштовуються після тривалої перерви, підприємства отримують державні субсидії. Щодо забезпечення зайнятості молоді, у ФРН за кожного прийнятого на роботу некваліфікованого працівника підприємству виплачується одноразова дотація, а за кожного додатково прийнятого молодого працівника у віці 16-26 років надаються податкові пільги. Крім того, здійснюється пряме фінансування фірм, які здійснюють професійну підготовку молоді. Контракт, який укладається молодим працівником з фірмою з метою отримання професійної освіти, передбачає надання йому можливості навчання на базі фірми за допомогою її працівників, а він, в свою чергу, зобов’язується отримати освіту і здійснити пов’язані з цим видатки, які компенсуються працівникові Федеральним відомством з праці.

Серед інших країн Європи, давні традиції регулювання ринку праці має Франція. До основних напрямків державної політики зайнятості у Франції можна віднести наступні:

забезпечення результативного переходу молоді із системи освіти на ринок праці;

робота з найбільш соціально незахищеними категоріями громадян;

робота з підприємствами з удосконалення заходів соціального захисту працівників;

стимулювання зростання зайнятості шляхом створення нових робочих місць.

Як і в Німеччині, за кожного прийнятого на роботу некваліфікованого працівника підприємству виплачується одноразова дотація, а за кожного додатково прийнятого молодого працівника у віці 16-26 років надаються податкові пільги. Крім того, держава забезпечує покриття до 80% витрат, пов’язаних з професійної освітою і виплатою заробітної плати даній категорії зайнятих.

За французькою системою "Шомйоркреатьор" (безробiтнi-творцi), розмiр одержуваних безробiтними сум залежить вiд досвiду попередньої роботи i тривалостi безробiття. Ця система дає змогу безробiтним придбати будь-яке пiдприємство, якщо вони мають у ньому контрольний голос, або створювати новi.

Особливістю французького підходу щодо державного впливу на зайнятість є поєднання, з одного боку, збільшення попиту на робочу силу, а з іншого - обмеження її пропозиції на ринку. Щодо першого напрямку, держава сприяє виникненню нових робочих місць через створення умов розвитку перспективних виробництв, перш за все, в державному секторі економіки, скорочення тривалості робочого тижня (з 39 до 35 годин). Щодо другого напрямку - держава обмежує зростання зайнятості шляхом стимулювання дострокового виходу на пенсію, а також шляхом подовження навчання вищих навчальних закладах (у разі потреби, з метою зниження напруженості на ринку праці).

Перейти на страницу: 1 2 3

Подібні статті по економіці

Контролінг інвестиційних проектів
У складі механізму інвестиційного менеджменту важлива роль надається системам і методам внутрішнього інвестиційного контролю (контролінгу). Внутрішній інвестиційний контроль являє собою організований підприємством процес перевірки в ...

Малий бізнес - основа розвитку економіки в ринкових умовах
Значення малого бізнесу в розвитку економіки є досить значним. Особливо це стосується України, оскільки за умов слабкого росту виробництва, населення мусить вдаватися до самоорганізації своєї зайнятості. А відкриття власної справи - єдиний вихід в от ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.