Розділи економіки

Методологічні основи вибору пріоритетів науково-технологічного розвитку та механізми їх підтримки

третій - стратегія інноваційного прориву, яка передбачає суттєву активізацію інноваційних процесів, інтелектуальний розвиток людського капіталу, перехід до системної генерації ідей, розповсюдження і використання знань.

Україна на початку економічних реформ досить широко використовувала перший варіант конкурентної стратегії. Це дало їй змогу не тільки утриматися, але й дещо розширити свою присутність на світовому ринку. Платою за це став сировинний ухил структури промислового виробництва, жорстка залежність від кон’юнктури світового ринку і імпорту енергетичних ресурсів, нерозвинений внутрішній ринок і досить повільні темпи зростання добробуту населення.

Наприкінці 90-х років XX ст. і особливо на початку нового століття сталася спроба забезпечити конкурентні переваги за допомогою другого варіанта. Це дозволило дещо активізувати промислове виробництво, збільшити асортимент конкурентних товарів, розширити міжнародну співпрацю промислових підприємств. проте попередній аналіз свідчить, що «наздоганяюча модернізація», навіть з використанням запозичених інновацій, хоча дещо і підвищує конкурентні можливості вітчизняних виробників, але в цілому лише закріпляє периферійний статус української промисловості з обслуговування потреб розвинутих країн центру.

Економічно розвинені країни, починаючи з останньої чверті минулого століття, почали активно використовувати третій варіант конкурентної стратегії. В основу його покладено активізацію інноваційної діяльності, зростання ролі гуманітарної сфери, високих інформаційних технологій, постіндустріальних принципів суспільного розвитку.

Для України, яка прагне підвищити свою конкурентоспроможність і увійти в коло економічно розвинених країн світу найбільш оптимальним розв’язанням проблеми вбачається саме третій варіант - стратегія інноваційного прориву, основу якого складає науково-технологічний розвиток економіки.

Підстави для такого твердження дають позитивні зміни, що відбуваються в розвитку промисловості останнім часом. Зростання промислового виробництва набуло стабільної динаміки. У галузевій структурі виробництва позначилося якісні зміни на користь наукоємних і високотехнологічних видів промислової діяльності. За 2006-2011рр. при загальному зростанні промислового виробництва в 1,74 рази більш швидкими темпами розвивалися виробництва обробної промисловості, такі, як: целюлозно-паперова, поліграфічна і видавнича справа - 2,52, виробництво гумових та пластмасових виробів - 2,53, виробництво машин та устаткування - 1,98, транспортне машинобудування - 4,27, виробництво електричного та електронного устаткування - 2,23 рази [14, с. 106].

Позитивні зрушення відбуваються в технологічній структурі промислового виробництва. Незважаючи на те, що в ній поки що за обсягом реалізації переважають види діяльності з низьким і середнім технологічним рівнем, їх частка стабільно зменшується. На ринок потрапляє все більше продукції, що виробляється на рівні високих і передових технологій: 2011 р. - 11%, 2010 р. - 17,7%. Технологічні лідери промислового комплексу успішно освоюють зарубіжні ринки високих технологій. При збільшенні обсягу експорту інноваційної продукції за 2006-2011 рр. майже в 4,1 рази, в галузях високих і передових технологій цей показник сягнув 5,5 рази, з них у виробництві транспортних засобів - в 4,5 рази, машин і устаткування - 4,7 рази, гумових та пластмасових виробів - в 5,8 рази. Зростала інвестиційна активність. Щорічний обсяг інвестицій в основний капітал промисловості за 2006-2011 рр. збільшився майже в 2 рази [12, с. 264-265].

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Подібні статті по економіці

Розвиток інноваційного підприємництва в умовах ринкової економіки
Актуальність теми. Початок XXI століття характеризується суттєвими якісними змінами в характері і рушійних силах суспільного розвитку. Економічні системи держав безперервно модернізуються у відповідь на динамічні технологічні зрушення. ...

Комплексний аналіз діяльності вагонного депо
Залізничний транспорт - є складним багатогалузевим господарством з широкою розгалуженою інфраструктурою. В організації та забезпеченні єдиного технологічного процесу залізничних перевезень безпосередньо приймають участь залізниці, дире ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.