Розділи економіки

Методологічні основи вибору пріоритетів науково-технологічного розвитку та механізми їх підтримки

Кожна з пріоритетних проблем державного рівня - це комплексна категорія, яка утворює шлейф проблем галузевого, функціонального і управлінського значення, які формують групи пріоритетних цілей і завдань («дерево цілей») із розв’язання проблеми та механізм підтримки пріоритетів.

Науково-технологічний розвиток як загальнодержавна проблема охоплює всі види економічної діяльності. Тут її поживне поле як для генерування науково-технологічних досягнень, так і для впровадження їх у практичну діяльність людей і суспільства в цілому. Проте розв’язання кожної проблеми має спиратися на реальну основу з виробничих сил, яку формує суспільний розподіл праці за галузевим принципом, або за видами економічної діяльності.

Відповідно до проблеми науково-технологічного розвитку роль ключового фактора технологічної модернізації належить промисловості вона утворює фундамент науково-технологічної трансформації, економічного зростання і соціального прогресу. В промисловості працює майже п’ята частина всього зайнятого населення країни, зосереджено 36% основних засобів, створюється 32% загального обсягу ВДВ, майже 50% товарів і послуг та більш як 90% експортної продукції.

Науковий і інноваційний потенціал промисловості забезпечують 15,3 тис. науковців і 15,2 тис. винахідників, авторів промислових зразків і раціоналізаторських пропозицій, що дорівнює відповідно 15,3 і 37% від їх загальної чисельності в економіці. Науковими організаціями промисловості виконується майже половина всіх наукових і науково-технічних робіт (2011 р. - 47,7%) в країні. Щорічний обсяг впровадження нових технологічних процесів у середньому за 2006-2011 рр. склав 1454 найменувань, а освоєння нових видів продукції - 9967 найменувань [12, с. 43, 129, 233, 236]. Тобто промисловість виступає і як об’єкт і як засіб науково-технологічної модернізації економіки.

У Концепції проекту Загальнодержавної цільової програми розвитку промисловості на період до 2017 року (схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 9 липня 2008 р. № 947-р) визначено, що метою Програми є активізація інноваційно-інвестиційної діяльності промисловості з позитивним впливом на її структуру, забезпечення ринку конкурентоспроможними промисловими товарами та прискорення інтеграції промислового комплексу у світове виробництво [13].

На промисловість, через її спроможність виконувати роль лідера і продуцента інноваційних чинників економічного розвитку, покладається пріоритетна місія з розв’язання проблеми науково-технологічного розвитку. Як реальна сила в галузевій структурі економіки вона спроможна впливати на хід відтворювальних процесів, забезпечуючи досягнення поставленої мети та розв’язання проблемної ситуації щодо науково-технічного розвитку економіки.

Світовий і вітчизняний досвід розвитку ринкової економіки дає багато прикладів щодо шляхів підвищення конкурентоспроможності як промислового виробництва, так і цілих країн. Але всі їх можна звести до трьох основних варіантів:

перший - отримання конкурентних переваг за рахунок дешевих або дефіцитних національних ресурсів (людський капітал, мінеральна сировина, енергоресурси);

другий - наздоганяюча модернізація виробничого апарату з використанням власних, а частіше запозичених досягнень науково-технічного прогресу;

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Подібні статті по економіці

Малий бізнес - основа розвитку економіки в ринкових умовах
Значення малого бізнесу в розвитку економіки є досить значним. Особливо це стосується України, оскільки за умов слабкого росту виробництва, населення мусить вдаватися до самоорганізації своєї зайнятості. А відкриття власної справи - єдиний вихід в от ...

Розрахунки чеками
Чек — грошовий документ встановленої форми, що містить беззаперечне письмове розпорядження власника рахунка (клієнта) банкові, який обслуговує його, сплатити певну суму грошей пред'явникові чека або іншій вказаній у чеку особі. Чек є інстр ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.