Розділи економіки

Методологічні основи вибору пріоритетів науково-технологічного розвитку та механізми їх підтримки

-річний досвід трансформаційних процесів в Україні з калейдоскопічною швидкістю охопив і віддзеркалив майже тривікову історію розвитку економічної думки і світової практики становлення ринкової економіки. Економічні реформи українського типу розпочалися під пріоритетом «ліберальної моделі», яка була застосована без глибокої оцінки внутрішніх умов і особливостей національної економіки, та й без достатнього усвідомлення теоретичних основ і практичних наслідків впровадження вільного ринку, що призвело до уповільнення відтворювальних процесів, обвальної інфляції і подальшої деградації суспільного виробництва.

Друга половина 90-х років і початок нового тисячоліття позначилися переосмисленням попереднього реформаторського досвіду. Українські вчені зробили суттєвий внесок в економічну теорію трансформаційних процесів. Регулююча роль держави на перехідному етапі до ринку отримала істотне наукове обґрунтування, що значно посилило її пріоритетні позиції у забезпеченні і гарантуванні соціально-економічних і науково-технічних інтересів суспільства.

Було доведено, що держава, ринок і громадянське суспільство мають гармонізувати свою участь у формуванні і реалізації цільових орієнтирів з економічного зростання, інноваційно-інвестиційного розвитку та структурно-технологічного оновлення виробництва, розглядаючи їх як пріоритетні напрями трансформаційних процесів, що постали в ранг суспільних цінностей і інтересів [5, 6, 7, 8].

Необхідність гармонії і єдності всіх гілок влади, підприємств і суспільства в регулюванні економіки набула особливої актуальності на сучасному етапі економічного розвитку як елемент протикризової стратегії держави, де пріоритети мають зосередити увагу суспільства на найбільш ключових напрямах і заходах з подолання загроз і мінімізації її наслідків для національної економіки.

Пріоритети, уособлюючи в собі суспільні цінності та інтереси як «універсальні властивості і відношення об’єктивної дійсності», набувають ознак фундаментальної економічної категорії. Через пріоритети йде структурування стратегічних завдань економіки, а також тактичних заходів і механізмів їх розв’язання і підтримки.

Архітектоніка пріоритетів має базуватися на глибокому аналізі причин, що обумовлюють наявність проблемної ситуації і роблять доцільним віднесення її до пріоритетних.

Оскільки ранг пріоритетності засвідчує передусім об’єктивну оцінку важливості суспільних інтересів відносно розв’язання проблеми, то й і ознаки пріоритетності треба шукати насамперед у розкритті суспільного значення проблеми.

Можна виділити наступні методологічні позиції, в яких наголошується, що особливої уваги при аналізі причин пріоритетності заслуговують такі аспекти:

наскільки винятковою є проблема в науковому і практичному значенні, чи забезпечує її розв’язання приріст нових знань і можливість зайняття лідируючих позицій на вітчизняному і світовому ринках;

наскільки деструктивним для економіки можуть бути наслідки в разі не вживання адекватних заходів з розв’язання проблеми;

наскільки суперечливою з позицій світових стандартів і сучасних поглядів є проблемна ситуація і наскільки вона гальмує соціально-економічний розвиток суспільства в разі її ігнорування.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6 7 8

Подібні статті по економіці

Інноваційна діяльність підприємства
Всю сукупність процесів і явищ, що відбуваються на підприємствах різних галузей народного господарства, можна умовно поділити на дві групи — традиційні і інноваційні. Традиційні процеси і явища характеризують звичайне функціонування на ...

Оцінка та механізм забезпечення економічної безпеки підприємства
Сучасне підприємство знаходиться в умовах безперервної зміни середовища його існування. Ця нестабільність вимагає від господарюючих суб‘єктів постійної адаптації, зокрема пошуку нових і вдосконалення вже відомих засобів забезпечення си ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.