Розділи економіки

Оцінка ефективності капітальних вкладень, окупності проекту

Розмір інвестицій у будівництво підприємства розраховуємо виходячи з середньорічної вартості будівельних робіт і вартості обладнання. Розмір інвестицій визначаємо на стадії розрахунку амортизаційних відрахувань у складі витрат виробництва і обігу підприємства.

Чистий річний прибуток вираховуємо за формулою:

(3.2)

де ДГП - дисконтований грошовий потік, тис. грн;

5 - кількість років.

Строк окупності підприємства становить: 6496,85/5= 1299,37 тис. грн/рік. Термін окупності капіталовкладень у процесі оцінки ефективності інвестиційного проекту виграє допоміжну роль у зв'язку з тим, що не дозволяю у повній мірі оцінити увесь зворотній грошовий потік, який складається не лише з прибутку, а й амортизаційних відрахувань з основних фондів, що нарощуються у процесі реалізації інвестиційного проекту.

Розрахунок цього показника здійснюється за формулою:

ТО = IB \ ЧГП (3.3)

ТО - термін окупності капіталовкладень, років;

ВИСНОВКИ ТА ПРОПОЗИЦІЇ

В результаті виконання дипломного проекту розроблено бізнес-план будівництва комплексного закладу ресторанного господарства "Ланселот" на території студмістечка КНТЕУ у складі ресторану на 80 місць та більярд-бару на ЗО місць. Дослідження регіонального ринку ресторанного господарства житлового масиву Лісовий м. Києва виявили наступні тенденції розвитку ресторанного господарства - у районі інтенсивно розвивається індустрія розваг, що свідчить про швидкий ріст витрат населення на послуги ресторанного господарства.

Проектований заклад ресторанного господарства планується розмістити на території студмістечка КНТЕУ між гуртожитком №5 та НВО на Мілютенка. Проведені дослідження визначили потенційну ємність ринку, яка складає 36,9 млн. грн. У результаті розрахунків визначено частку ринку, яку займатиме проектований заклад ресторанного господарства - 8,7%.

Оцінено вплив конкуренції та інших зовнішніх факторів. Враховуючи слабкі та сильні сторони закладів-конкурентів, результати анкетного опитування, обґрунтовано типи закладів, що пропонуються до проектування.

У результаті розрахунку визначено необхідну кількість місць закладів ресторанного господарства: ресторан на 80 місць та більярд-бар на 30 місць.

Розроблено виробничу програму проектованих закладів та попередньо визначено основні економічні показники.

У технологічному розділі проекту, на основі поелементних структурно-технологічних схем, спроектовано складське господарство та виробничі цехи. Торговельні, допоміжні та адміністративно-побутові та технічні приміщення спроектовані нормативним методом.

На основі одержаних даних розроблено об'ємно-планувальне рішення. Розроблені заходи по організації матеріально-технічного забезпечення закладів, виробничого процесу та контролю за якістю продукції, організації обслуговування споживачів. Передбачений комплекс заходів щодо виконання санітарних правил у проектованому закладі.

У інженерному розділі проекту розроблено план благоустрою закладу, пропозиції щодо дизайну, наведено характеристику прийнятих інженерних систем: системи опалення, вентиляції, водозабезпечення. Розраховані капітальні витрати на будівництво 3326,16 тис. грн.

Розроблені заходи щодо раціонального використання енергоресурсів, визначено річні витрати електроенергії. Передбачено комплекс заходів щодо охорони праці, техніки безпеки та охорони навколишнього середовища при експлуатації проектованого закладу.

У другій частині бізнес-плану розроблено організаційно-юридичний план проектованого закладу. Проектований заклад планується організувати у формі товариства з обмеженою відповідальністю. Побудовано організаційну структуру управління закладу. Розраховані основні економічні показники. Так, доход від надання торговельних послуг становитиме 12201,7 тис. грн. Витрати закладу складають 2868,81 тис. грн. Чистий прибуток становитиме 1371,5 тис. грн., рентабельність реалізації - 11,24%.

Розраховано очікуваний термін окупності капітальних вкладень, який становить 2 роки та 7 місяців, що свідчить про ефективність будівництва комплексного закладу ресторанного господарства у складі ресторану на 80 місць та більярд-бару на ЗО місць на території студмістечка КНТЕУ.

Перейти на страницу: 1 2 

Подібні статті по економіці

Модель монополістичної конкуренції
...

Роль грошей в економіці України
За роки незалежності в сфері економіці України відбулося багато реформ. Багатьом з них навіть сьогодні ще важко дати об’єктивну оцінку. Але все ж існують позитивні результати завдяки вміло впровадженим грошово-кредитній, бюджетно-пода ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.