Розділи економіки

Визначення та сутність глобальних економічних процесів

Потужного імпульсу розвитку процесів монополізації капіталу надала науково-технічна революція, котра розгорнулася в середині 1950-х рр. Вона активізувала процеси переливу надлишкового капіталу «зрілих» галузей у «молоді», швидкозростаючі галузі з високою нормою прибутку. Такі процеси спричинили зростання вартості виробленої продукції розвинутих країн світу за одночасного скорочення чисельності підприємств. Завдяки досягнутому ефекту масштабу підприємства-гіганти отримали можливість постійно нарощувати обсяги виробництва не лише без залучення додаткової робочої сили, але й навіть за умов її скорочення.(3)

Разом з тим, гігантська концентрація продуктивних сил, якої досягнули провідні країни світу у 1960-1970-х рр , обумовила необхідність проведення радикальної організаційної перебудови їх промисловості. Тому однією з характерних тенденцій у цій сфері стало розосередження виробництва на малих і середніх підприємствах - процес, зворотній укрупненню підприємств. Таке розосередження було відмічене у всіх без виключення розвинутих країнах світу, і являло собою нову форму концентрації та централізації капіталу - своєрідний «симбіоз» крупного і малого бізнесу. Її зародження обумовлювалося тією обставиною, що крупним монополіям. які користувалися необмеженими можливостями економічного диктату над немонополізованими, формально самостійними підприємствами, стало більш вигідно розосереджувати виробництво на малих та середніх підприємствах.

Що стосується територіальної експансії західних монополістичних структур на інтернаціональному рівні, то вона стала можливою за рахунок інтенсифікації вивозу капіталу та динамізації процесів трансформації монополій провідних країн світу у ТНК.

Так, формування сучасних багатонаціональних корпорацій розпочалося у США ще у 1950-х роках, і до початку 1980-х років їх загальна чисельність складала 320. (3)

Структурна перебудова світових монополій у цей період мала своїм проявом, зокрема, відхід провідних країн світу від розвитку на своїх територіях традиційних виробництв та їх перенесення у держави з нижчим рівнем економічного розвитку, котрі все більшою мірою почали «втягуватися» у світогосподарську систему. Це пов’язано з тим, що:

а) в країнах-лідерах утворилося перенагромадження капіталу;

б) загострення екологічної кризи та прийняття законів, що спонукало монополії перебазовувати виробництво у країни, що розвиваються.

Постійне нарощення масштабів вивозу монополістичного капіталу у дану групу держав дозволило західним монополіям глибоко укорінитися в їх національних економіках.

Водночас надмірна концентрація монополістичного капіталу у відносно невеликій групі країн, що розвиваються спричинила поглиблення асиметричності їх економічного розвитку

Глобалізація економічні процесів включає в себе:

· глобалізацію виробництва (виникнення ТНК, вивіз виробництва в країни з більш дешевим трудовим ресурсом тощо);

· глобалізація системи просування товарі та послуг (виникнення представництв міжнародних компаній в різних країнах світу, політичні курси різних країн на завоювання нових ринків збуту чи перешкоджання іншим потрапити на цей ринок);

· глобалізація фінансової системи (ТНБ, боргові зобов’язання державних органів перед іншими держава-кредиторами, колообіг цінних паперів та похідних цінних паперів на світовому ринку ЦП, вихід на міжнародні біржі);

· глобалізація ринків робочої сили (трудова міграція, наприклад турків та азіатів в країни Європи, афро-американців та латино-американців в країни Північної Америки);

· глобалізація ринків інформації (сюди можна включити як приклади засоби мас-медіа, інтернет-простір тощо);

· глобалізація обміну результатами інтелектуальної діяльності (науково-технічні здобутки, винаходи, роботи тощо).

Отже ми можемо зробити висновок, що глобалізація економічних процесів є багатогранним процесом, котрий охоплює різні сфери економічної діяльності. Варто додати, що глобалізація економічних процесів протікає в тісному тандемі з політичною глобалізацію - утворенню політичних союзів, об’єднань, організацій і співтовариств держав в основі яких лежать спільні інтереси (СНД, ЄС, СОТ, Світовий Банк, МВФ тощо).

Наслідки глобалізації

Для визначення рівня глобалізованості даної країни використовують індекс глобалізації, розрахунок якого вказано нижче.

Іг = 0,34*Іге + 0,37*Ігс + 0,29*Ігп

де Іг - індекс глобалізації, Іге - індекс глобалізації економіки, Ігс - індекс соціальної глобалізації, Ігп - індекс політичної глобалізації.

Процес глобалізації, як і будь-який інше явище має як свої переваги, так і недоліки, котрі розглянуто нижче. (1)

1. Глобалізація сприяє прискоренню уніфікації та поширенню передових технологій, стійкого функціонування інформаційної мережі, розвитку творчості та нововведень(+)

Глобалізація породжує загрозу консервації технологічної і соціальної відсталості ряду країн через їх не конкурентоспроможність і слабкість власної ресурсної бази(-)

Перейти на страницу: 1 2 3

Подібні статті по економіці

Стратегічний аналіз підприємства на прикладі ДП Донецька залізниця ВСП Локомотивне депо ст. Красноармійськ
Функціонуючи в ринковій економіці як суб'єкт економічної діяльності, кожне підприємство має забезпечувати такий стан своїх фінансових ресурсів, за яким воно стабільно б зберігало здатність безперебійно виконувати свої фінансові зобов'я ...

Обложение налогом внешнеэкономической деятельности
Побудова і релізація ефективної системи оподаткування являється невід’ємною умовою створення діючого механізму регулювання економічних процесів в державі. Система оподаткування представляє собою сукупність податків, зборів, інших ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.