Розділи економіки

Кредитна система та її структура

Кредитна система - це сукупність кредитно-фінансових інститутів, що діють на ринку позикових капіталів і здійснюють акумуляцію та мобілізацію грошового капіталу. Через кредитну систему реалізується сутність та функції кредиту. Організаційна структура кредитної системи характеризується різноманітністю кредитних установ, які поділяються на три групи, тобто створюють трьохрівневу структуру:

1) центральний банк;

) банківський сектор (комерційні банки, інвестиційні банки, ощадні банки, іпотечні банки, земельні банки, поштово-чекові банки, торгові банки);

) Спеціалізовані кредитні установи (небанківські кредитно-фінансові посередники):

інвестиційні компанії;

страхові компанії;

ощадно-кредитні асоціації та кредитні спілки;

пенсійні фонди та ін.

Рис.2.Структура кредитної системи

Роль окремих ланок у кредитній системі не є рівнозначною. Головною її ланкою є банківські установи (які традиційно займають перше місце за розмірами ресурсів), серед яких роль лідера відводиться комерційним банкам, що здійснюють переважно кредитування промисловості і торгівлі. Наприклад, у США на комерційні банки припадає близько 40% активів кредитно-фінансових установ країни.

Кредитна система включає також небанківські фінансові установи (парабанки), які здійснюють фінансування виробництва і довгострокове кредитування підприємств та держави.

У світовій практиці до пара банків належать:

. Інвестиційні компанії, фонди (випускають і продають власні цінні папери, в основному дрібним індивідуальним інвесторам, а на отримані кошти купують цінні папери підприємств і банків, забезпечуючи своїм акціонерам дохід у вигляді дивідендів за акціями інвестиційних компаній).

. Лізингові компанії (купують предмети довготривалого кредитування (машини, обладнання тощо) і надають їх у довгострокову оренду фірмі-орендареві, яка поступово сплачує лізинговій компанії вартість взятого в оренду майна).

. Факторингові компанії (купують дебіторську заборгованість клієнта, пов’язану з постачанням товарів або наданням послуг).

. Страхові компанії (утворюються для відшкодування можливих збитків від результатів стихійного лиха, інших несприятливих умов; страхові компанії досі мають значні та стійкі грошові ресурси, які вони вкладають у довгострокові цінні папери з фіксованими строками(в облігації промислових компаній).

. Пенсійні фонди (недержавні) (утворюються для забезпечення населення коштами в період після виходу на пенсію; мають досить значні суми грошових коштів, які вкладають в акції та облігації різних підприємств).

. Фінансові компанії (спеціалізуються на кредитуванні, продажу споживчих товарів та виплат, а також надають комерційні кредити).

. Ломбарди (надають кредити під заставу рухомого майна, як правило, короткострокові - до трьох місяців - кредити на споживчі цілі).

. Інші (фінансові, трастові, брокерські та інші компанії, кредитні товариства тощо; виконують допоміжну роль в кредитному механізмі, пов’язуючи різноманітні сектори позикових капіталів у єдину систему). [14, c.183-185]

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Подібні статті по економіці

Оцінювання політичних ризиків у системі управління суспільним розвитком глобалізації
Характерною ознакою суспільних процесів сучасності є збільшення масштабів впливу ризиків на фінансово-економічні процеси, зокрема, на сферу відповідальності держави - державний сектор економіки. За таких умов державне управління, під вплив ...

Регіональний розвиток внутрішньої торгівлі України
З переходом України до ринкової економіки в усіх сферах діяльності, в тому числі й торговельній, відбуваються суттєві перетворення. Роздержавлення й приватизація торговельних підприємств сприяли створенню конкурентного середовища в то ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.