Розділи економіки

Оцінка модернізаційних змін, що відбуваються в господарстві Житомирської області під впливом розвитку людського потенціалу

В різних галузях економіки у 2011 р. було зайнято в 2,4 рази більше спеціалістів з науковими ступенями, ніж у 1995 р.: кількість докторів наук зросла в 2,8 рази, кандидатів наук - 2,3 рази.

Традиційно склалося так, що основна частина (понад три чверті) фахівців вищої кваліфікації працює в економічно розвинених регіонах з розвиненою мережею наукових установ та вищих навчальних закладів, таких як м. Київ, Харківська, Дніпропетровська, Львівська, Донецька області. Майже дві третини спеціалістів вищої кваліфікації - це викладачі вищих навчальних закладів, кожний п’ятий - науковий співробітник науково-дослідницьких інститутів. В Житомирській області працює лише 1% фахівців вищої кваліфікації від загальної чисельності по країні. Крім того, в регіоні сконцентрована незначна кількість організацій, які виконують наукові та науково-технічні роботи (0,8%).

У 2011 р. в Житомирській області загальний обсяг наукових та науково-технічних робіт, виконаних власними силами наукових організацій, порівняно з 2010 р. збільшився на 11,1% і становив 22,8 млн. грн. Обсяг виконаних фундаментальних досліджень становив 17,0% від загалу, прикладних досліджень - 37,9%, обсяг науково-технічних розробок - 27,9%, обсяг науково-технічних послуг - 17,2%.

Досвід розвинених країн визначає оптимальним таке співвідношення між обсягами фінансування складових наукового потенціалу: 15% - на фундаментальну науку, 25% - на прикладну і 60% - на розробки. В області ця пропорція порушена. В результаті деградації галузевої науки під впливом затяжної економічної кризи та зменшення попиту на науково-технічну продукцію, склалася нераціональна з точки зору інноваційного розвитку економіки пропорція у фінансуванні науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт, що унеможливлює використання доробку фундаментальної науки для створення базових інновацій.

Маємо ряд країн (США, Японія, Південна Корея та інші), які перейшли до якісно нової стадії соціально-економічного розвитку, економіка яких основана на досягненнях науки, високоефективних національних інноваційних системах. Досягненнями науки й новими технологіями визначається динаміка економічного зростання держави, рівень її конкурентоспроможності на міжнародній арені. У вказаних країнах приріст ВВП отримують за рахунок досягнень науки, втілених в технології, обладнання та організацію виробництва [18, с. 244].

В сучасних умовах економіки знань та розвитку глобалізаційних процесів темпи оновлення технології і організації виробництва використання інновацій надзвичайно прискорюються, вимагаючи від людини якісно нового рівня освіти та постійного оновлення знань і навичок впродовж усього життя, здатності швидко навчатися пристосовуватись до динамічних змін виробництва і ринку, приймати самостійні креативні рішення, розвивати творчі здібності, тобто активізовувати використання свого особистісного людського потенціалу.

Знання, які є основою людського капіталу, формуються у системі освіти та професійної підготовки. Вища освіта виступає основою формування інноваційного людського капіталу, орієнтованого на інтелектуальну, високотехнологічну, продуктивну та творчу працю. Освітній рівень населення Житомирської області зростає. Враховуючи те, що після 2001 р. кількість студентів вищих навчальних закладів в області також зростала, частка осіб з вищою освітою збільшується й далі.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5

Подібні статті по економіці

Оцінка економічної і соціальної ефективності господарчої діяльності підприємства
Проблема ефективності виробництва завжди посідала важливе місце серед актуальних проблем економічної науки. Зацікавленість нею виникає на різних рівнях управління економікою - від власників приватного підприємства до керівників держави ...

Статистичне дослідження
Статистика - це наука, яка вивчає кількісну сторону масових суспільних, соціально-економічних та інших явищ в нерозривному зв'язку з їх якісною стороною в певних умовах місця і часу. Отже, предмет статистики - кількісна сторона масов ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.