Розділи економіки

Аналіз практики використання функцій грошей в соціально-економічному розвитку України

У міжнародній економічній діяльності однією з найбільш актуальних проблем є встановлення ціни однієї національної валюти відносно іншої або їх курсів. Проблема курсоутворення є однією з центральних у функції світових грошей, що впливає на динаміку експортно-імпортних операцій. [20, с. 121-123]

Сучасний розвиток економіки, її інформаційний характер та нові підходи до суті грошей через призму фінансової науки, де, гроші розглядаються як основний предмет дослідження, дають підставу для появи та обґрунтування нової функції грошей - інформаційної.

За допомогою інформаційної функції ми не лише оцінюємо реальний стан економіки країни й окремих господарств, ми можемо також прогнозувати економічний і соціальний розвиток держави, планувати роботу підприємств і окремої особи в умовах невизначеності. При об'єднанні ринків за допомогою сучасної банківської системи гроші стають світовим інформаційним інструментом.

Зрозуміло, що інформаційна функція, як і інша економічна категорія, не може існувати окремо, без взаємозв'язку із тими функціями, що досліджувалися раніше.

Інформаційна функція грошей дає можливість не лише оцінити вартість товарів і послуг, а й оцінити ринки, бізнес і, крім того, здійснити планування та організацію діяльності як окремих домогосподарств чи підприємств, так і країни в цілому.

Таким чином, інформаційна функція грошей не дублює функції виміру вартості, а є ширшим поняттям, яке найповніше відповідає сучасній формі грошей. Гроші є носіями тієї необхідної ринку інформації, яка забезпечує його функціонування. З огляду на це сьогодні ми не можемо не виділяти й не досліджувати інформаційної функції грошей.

років тому К. Маркс розробив теоретичну основу грошей. З того часу відбулися радикальні зміни в економіці, фінансах і кредиті, з’явилися нові види грошей, розширилися товарно-грошові відносини. Аналіз економічної літератури свідчить про намагання окремих фахівців поглибити теорію грошей, уточнити, а то й обмежити кількість їх функцій, як це роблять американські економісти, на думку котрих гроші виконують три функції: засобу обігу, міри вартості, засобу збереження. Проте ці спроби не сприймаються однозначно. Сучасні аналітики прагнуть дещо змінити послідовність дій функцій грошей, виходячи з їх ролі у грошовому обороті. Дехто з учених поділяє їх функції на найважливіші й важливіші. Діюча послідовність функцій грошей відповідає грошовому обороту в суспільному відтворенні, тому такий поділ функцій грошей є недоцільним.

Деякі дослідники стверджують, що трудова теорія вартості в сучасних умовах начебто входить у суперечність із нормальним економічним процесом і не відповідає ні вимогам ринку, ні вимогам покупця, а отже, слід відмовитися від функції грошей як міри вартості. Така метаморфоза з рухом грошей відбулася завдяки новітнім технологіям, активного розвитку ринкових відносин, розширенню фінансово-кредитних операцій тощо.

У сучасних умовах статус грошей визначають з урахуванням внутрішніх і зовнішніх чинників, особливостей конкретної ситуації.

З втратою золотом функцій грошей останні втратили деякі властивості дійсних (золотих) грошей, проте набули цілу низку нових, притаманних лише сучасним грошам, чим відрізняються не тільки від золотих грошей, а й від їх так званих "повноважних представників", тобто банкнот, які мали зв'язок із золотом (і втрачали його в міру еволюції золотого стандарту). Нині не тільки сутність, а й функції грошей у вигляді грошових білетів, білонної монети і записах на рахунках у банках суттєво відрізняються. Відповідно змінюється і роль грошей в економіці країни (та світу загалом), що потребує визначення сенсу і функцій сучасних грошей, без чого неможливо ефективно підтримувати ні їх сталість, ні вплив на економічне та соціальне життя суспільства.

Деякі вітчизняні економісти вже почали усвідомлювати: сучасні гроші не мають власної вартості, а отже, не можуть виконувати функції міри вартості та бути засобом нагромадження вартості, хоча при цьому, на погляд тих же економістів, сучасні гроші все ж залишаються загальним еквівалентом вартості товарів, що суперечить здоровому глузду.

Зрозуміло, зміни стосовно сутності грошей, які відбулися з моменту демонетизації золота, відобразилися і на виконуваних функціях, отож важко погодитися з висновком, що "у процесі еволюції функції грошей не трансформуються", бо сьогодні гроші не виконують, наприклад, функції світових грошей в її марксистському трактуванні. Хоча в міжнародних розрахунках використовуються сучасні гроші без власної вартості та у своїх "національних мундирах", твердження деяких економістів про виконання грошовими білетами сучасних грошей функції "світових грошей" є дуже спірним. І якби ми не тлумачили зміст функцій "світові гроші" щодо сучасних грошей (без зв’язку із золотом і без власної вартості), ми врешті-решт усе ж доходимо висновку, що зміст (глибинні властивості сучасних грошей у міжнародних розрахунках) характеризує саме функція засобу платежу.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5

Подібні статті по економіці

Обґрунтування доцільності створення салону краси Beauty-N
Становлення і розвиток ринкової системи господарювання в Україні потребують принципово нових підходів до організації управління підприємницькою діяльністю на всіх рівнях. Практична реалізація будь-якого комерційного проекту значно ...

Розміщення продуктивних сил Німеччини
Тема курсової роботи - “Розміщення продуктивних сил Німеччини”. На сьогоднішній час дана тема є більш ніж актуальною для нашої країни, адже Німеччина є найбільшим донором України на двосторонньому рівні. Державні заходи підтримки з бок ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.