Розділи економіки

Глобальний план Маршалла

Глобалізований світ

Україна вже реально стала важливою складовою глобалізованого світу. І її не можуть не цікавити глобальні процеси, глобальні інтереси, глобальні стратегії. Серед глобальних стратегій Україну як велику європейську державу цікавлять насамперед стратегії безпечного розвитку і стратегії сталого розвитку. Глобальна безпека розвитку реально стає новою ідеологією держав на постіндустріальному етапі.[9]

Починаючи з 2003 р. у світі активно дискутується ідея й ініціатива Глобального плану Маршалла. Ще з 1992 р. неодноразово і в публікаціях, і у виступах на міжнародних форумах, пропонують запровадити різновид післявоєнного Плану Маршалла для перехідних країн колишньої соціалістичної співдружності, в тому числі для України.

На Заході тепер стверджують, що в результаті економічної глобалізації та інформаційно-технологічної революції нова всесвітня економічна система вийшла за межі світової економіки як простої сукупності національних економік і за межі контролю з боку національних держав і суспільств. Ще в 2001 р. до появи ініціативи Глобального плану Маршалла дослідники Інституту світової економіки і міжнародних відносин НАН України дійшли висновку про виникнення економічної системи глобалізму.[11]

Занепокоєння Світової еліти:

Факт втрати верховенства політики, національних держав над економікою.

Можливість нереалізованого розвитку світу і навіть глобальний хаос у результаті конфлікту колосальних фінансових інтересів глобальних корпорацій.

Збільшення світового населення, яке дуже швидко наближається до позначки 10 млрд і, за даними російського вченого С. Капиці, перевищить межі 12 млрд, хоч і менш швидкими темпами.

Лякає світову еліту і той факт, що "нове" населення світу дуже швидко бере на озброєння західний споживацький ресурсно-витратний стиль життя провідних індустріальних країн.

Західна еліта вважає, що результат такого розвитку - це надмірне навантаження і перевантаження на екологічні системи планети Земля, міжцивілізаційні конфлікти, глобальна катастрофа.

Ініціатива Глобального плану

В 2003 р. у Франкфурті-на-Майні лідери, що представляють сферу економічної політики, наукова спільнота, ЗМІ, неурядові організації світу висунули ініціативу Глобального плану Маршалла. Провідну роль при цьому відігравали представники Римського клубу, Еко-соціального Форуму Європи, представники ООН, Європейського парламенту, національних парламентів країн Європи. Головна мета - створення всесвітньої економічної, політичної і соціальної системи для нової ери співробітництва, що забезпечить, як вважають ініціатори, глобальну безпеку, мир і благополуччя для всіх. Тобто економічній системі глобалізму пропонується контрбаланс, противага у формі інтегрованої глобальної політико-економічної і соціальної системи. Очевидно, що йдеться про систему глобального солідаризму і глобальної інтеграції. Аналогом-попередником ініціатори цього планетарного проекту вибрали як модель успішний приклад американського Плану Маршалла для зруйнованої війною Європи, що був успішно реалізований у 50- 40-х роках ХХ століття. Враховується також позитивний досвід розширення Європейського Союзу, що набуває масштабів моделі Сполучених Штатів Європи. Передбачається, що в реалізації Глобального плану Маршалла будуть зацікавлені уряди країн Європи, бізнесові структури, інститути громадянського суспільства, Європейський Союз, ООН, Всесвітня торгова організація (ВТО), Міжнародний валютний фонд (МВФ), Міжнародна організація праці (МОП) та інші структури.

Така всесвітня інтеграція нагадує новий різновид Світового уряду. Але вона має європейське походження і європейську орієнтацію.

Перейти на страницу: 1 2

Подібні статті по економіці

Обґрунтування тарифу і формування прибутку транспортного обслуговування
Автомобільний транспорт - одна з найважливіших галузей народного господарства - розвивається як невід’ємна частина єдиної транспортної системи країни. Він забезпечує на ряду з іншими видами транспорту раціональне виробництво і оборот продукції ...

Стратегія розвитку України в умовах глобалізації
Сьогодні економічний розвиток жодної країни не можна розглядати поза контекстом процесу глобалізації. Глобалізація впливає на розвиток світових ідеологій, інтенсивну боротьбу за встановлення світового порядку, стрибкоподібне зростання кіль ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.