Розділи економіки

Характеристика основних економічних теорій ХХ століття

У післявоєнний період «чистий» інституціоналізм пішов на спад. З окремої течії інституціоналізм перетворився, з одного боку, в елемент економічної теорії, з іншого - в метод метод загального аналізу процесів і зрушень в реальній економічній системі. До другого випадку можна віднести сучасний неоінституціоналізм, в рамках якого виникла економічна теорія прав власності, теорія економічної організації, теорія суспільного вибору та ін Неоінституціоналізм характеризується відходом від абсолютизації технічних факторів і надає особливого значення ролі трансакційних витрат (витрат ринкової координації виробництва). На концептуальній основі трансакційних витрат була сформульована нова роль прав власності в механізмі функціонування і розвитку ринкового господарства, дана відповідь на питання, навіщо потрібна фірма, якщо є ринок, розроблено низку інших цікавих проблем господарського життя. Теорія суспільного вибору досліджує взаємозв'язок економічних і політичних явищ. Інакше висловлюючись, цю теорію можна розглядати як економічний аналіз політичної діяльності. Політична сфера постає як своєрідний ринок, причому громадські діячі при виробленні тих чи інших рішень керуються тим же принципом максимізації приватної вигоди, що і окремий індивідуум або фірма. А це означає, що законодавчими та виконавчими органами можливе прийняття таких рішень, які максимізують добробут виборних політиків і чиновників, але далеко не оптимальних з точки зору максимізації суспільного добробуту [3].

Загалом упродовж XX століття в економічній теорії склалося панівне становище так званого «основної течії» (mainstream). Цим терміном прийнято називати неокласичну теорію, в тому сучасному її вигляді, який найбільш чітко представлений у зарубіжних стандартних підручниках і ряді провідних теоретичних журналів з економічної теорії. Однак слід зазначити, що «основна течія» не зводиться тільки до фундаментальним положенням неокласики. Найважливіша особливість mainstream полягає в його здатності вбирати в себе, робити своєю складовою частиною витримали перевірку часом постулати кейнсіанства, неокейнсіанства, неоинституционализма та ін [5].

Таким чином, сучасна економічна теорія не є набором раз і назавжди встановлених нею законів і теорем, а виключно гнучким і постійно досконалішим інструментом пізнання, здатним давати відповіді на питання, що виникають при дослідженні різних економічних систем [13].

Перейти на страницу: 1 2 

Подібні статті по економіці

Розрахунки чеками
Чек — грошовий документ встановленої форми, що містить беззаперечне письмове розпорядження власника рахунка (клієнта) банкові, який обслуговує його, сплатити певну суму грошей пред'явникові чека або іншій вказаній у чеку особі. Чек є інстр ...

Організація потокового та непотокового виробництва
Актуальність теми дослідження. Джерелом існування, розвитку та підвищення життєвого рівня людини є виробнича діяльність. Виробнича діяльність спрямована на задоволення потреб. Засоби для задоволення потреб, тобто споживчі блага, створю ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.