Розділи економіки

. Становлення економічної теорії як самостійної науки

Зачатки економічної науки з'явилися ще в стародавньому світі. Вже вчені-філософи Стародавньої Греції, Риму, Сходу, Єгипту, Китаю та Індії намагалися вирішити окремі питання економіки: що лежить в основі ціни товару, як наживати стан [5].

Перші відомі спроби систематизації економічних знань пов'язані з грецькими мислителями, в першу чергу Аристотелем (364-322 до н. Е ) І Платоном (428-348 до н. Е ), Які розглядалися в своїх дослідженнях питання економічного життя. Економічна думка Стародавньої Греції і вчені тієї пори сформулювали вихідні положення економічної теорії про корисність як вихідної цінності матеріальних благ, рівновеликі обміні еквівалентів [3].Мислителі Стародавнього Риму - Сенека (4-65 рр До н.е.), Лукрецій Кар (39-55 рр До н.е.) і ін досліджували економічні причини розкладання і загибелі рабства, головною з яких, на їх думку , була відсутність матеріального інтересу [16].

Сам термін «економіка» походить від давньогрецького слова «економія», яке, як вважають вчені, винайшов грецький письменник і історик Ксенофонт (430-355 до н.е.). Слово «економія» складається з двох слів: «ойкос» (дім, домашнє господарство) і «номос» (знаю, закон). Так що в буквальному сенсі «економія» означає науку про домоведення, про мистецтво ведення домашнього господарства [3].

Отже, як прикладна наука про ведення господарства економічна теорія виникла в період рабовласницького ладу. Але тільки в XVI-XVIII ст. з'явилося її назва - політична економія (від грецьких слів: «політейя» - суспільство, «ойкос» - дім, домашнє господарство, «номос» - знаю, закон). Таким чином, політична економія - наука про закони функціонування суспільного господарства в рамках держави. У самостійну науку політична економія перетворюється на початку XVII ст. [16].

Першою теоретичною школою був меркантилізм (від італійського «мерканте» - купець, торговець). Він висловлював інтереси торгової буржуазії і представляючи собою спробу теоретичного обгрунтування відстоюємо ості нею економічної політики. Ранній меркантилізм виник до великих географічних відкриттів і зжив себе до середини XVI століття. Його найважливіші представники - У.Стаффорд (Англія), Г.Скаруфері (Італія) та ін Центральним пунктом творів раннього меркантилізму є система «грошового балансу», який відстоював політику на збільшення грошового багатства чисто законодавчим шляхом. З метою утримання грошей у країні заборонявся вивіз їх за кордон, створювалися «складеному місця" для торгівлі іноземними товарами і т.п. Щоб залучити гроші з-за кордону, уряд займався псуванням монети, вважаючи, що в результаті знецінення грошей іноземці за те ж кількість національної монети зможуть придбати більше, товарів і тому будуть зацікавлені обмінювати свої гроші на тубільні [5].

Ранні меркантилісти вважали за доцільне: Встановити максимально високі ціни на експортовані товари. Обмежити імпорт товарів. Не допускати вивезення з країни золота і срібла в силу своїх природних властивостей виконували роль грошей і функцію міри вартості [16].

Останній меркантилізм, більш розвинена меркантилістська система, виник у другій половині XVI століття і досяг розквіту в середині XVII століття. Його головні представники Т.Мен (Англія), А.Серра (Італія), А. Монкретьєн (Франція) та інші [6].

Пізніше з'являється теоретичне вчення фізіократів. У XVIII столітті Франція продовжувала залишатися аграрною країною. У боротьбі проти феодального ладу буржуазія висунула своїх ідеологів, серед яких одне з перших місць займав Ф. Кене - основоположник і глава школи фізіократів [16].

Фізіократи - Французькі економісти XVIII століття, представники класичної буржуазної політичної економії.Фізіократи виступали з рішучою критикою меркантилізму. На противагу меркантилістів, зосередив свою увагу на аналізі явищ у сфері обігу, до аналізу виробництва. Вони досліджували питання про походження додаткового продукту у сфері виробництва [6].

Перейти на страницу: 1 2

Подібні статті по економіці

Роздержавлення та приватизація
Державне управління процесами приватизації Одним з елементів економічної політики і однією з найваж­ливіших функцій держави у період переходу до ринку є зміна еко­номічної структури - створення структури змішаної економіки. Структура змішан ...

Регіональні особливості розвитку й розміщення продуктивних сил України
Подальший соціально-економічний розвиток України та інформатизація суспільства залежать від того, якою мірою будуть задіяні інтелектуальні та творчі можливості народу, здібності кожного громадянина. Це обумовлює необхідність нагромадже ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.