Розділи економіки

Методологічні суперечності застосування тендерів в державній економічній політиці

Таким чином, виникає ситуація, коли розпочинається новий бюджетний рік, а кошторисні видатки або ще зовсім не затверджені, або були затверджені в останні числа грудня. А для проведення процедури торгів необхідно не менше двадцять одного робочого дня. Більше всього страждають від цієї ситуації лікарні, школи, дитячі садки, закриті заклади тощо.

В результаті цього, замовникам необхідно застосовувати неконкурентну процедуру закупівлі в одного виконавця, що сприяє зростанню ї кількості в загальному обсязі закупівель та залученню меншого кола можливих постачальників до участі у торгах.

Ще однією з проблем, що виникає при здійсненні закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти є нестабільне фінансування розпорядників державних коштів.

По результатам торгів замовник укладає угоду з переможцем торгів, в якій, як правило, прописаний графік фінансування закупівлі. Також умовами договору передбачаються штрафні санкції щодо порушення будь - яких з умов цього договору будь - якою стороною.

Постачальники, розуміючи проблеми щодо фінансування закупівель, не звертаються до суду за невиконання умов договорів, але ж таке звернення може мати місце, і тоді, замовнику необхідно буде покривати усі витрати пов’язані як з неустойкою за невиконання умов договору так і з судовими витратами і все це за рахунок бюджетних коштів. Таким чином, розпорядник бюджетних коштів не тільки порушить основну мету Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” - їх економію, а ще й повинен бути нести додаткові витрати.

Перерозподіл коштів протягом бюджетного періоду, а особливо наприкінці бюджетного року, також заважає нормальній роботі замовника та сприяє не ефективному використанню бюджетних коштів, а інколи, навіть їх втраті.

Як правило, починаючи з липня місяця, за результатами виконання бюджету за півріччя, починається перерозподіл державних коштів в результаті чого виникають ситуації, коли у одних розпорядників ці кошти забирають, а іншим добавляють. Таким чином, замовники, у яких забрали кошти, повинні корегувати свої потреби та вносити зміни до договорів, зменшуючи їх суму та обсяги. Постачальники, як правило, неохоче йдуть на такі зміни, але у них не залишається іншого вибору, бо фінансування все одно не буде.

Замовники, яким дають додаткове фінансування, мають можливість збільшити свої обсяги закупівель, але лише через повторні процедури відповідно до законодавства. Звісно, додаткове фінансування це не погано, але воно тягне за собою порушення Закону.

У лині минулого року був прийнятий наказ Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України “Про визначення предмету закупівлі”, яким передбачено, що замовник має визначати предмет закупівлі відповідно до державного класифікатора ДК - 016 виходячи з річної потреби, також і у випадках надходження додаткового фінансування. В результаті надходження додаткових коштів на рахунок замовника на код економічної класифікації видатків, у кінці року може бути сума, яка підпадає під торги, але враховуючи її неодноразове надходження, замовник здійснював закупівлю товарів, робіт чи послуг з цього коду без застосування будь - яких процедур закупівель. Таким чином від порушує частину 3 статті 14 Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти”, і перед контролюючими органами несе повну відповідальність за порушення Закону.

Статтею 33 Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” передбачений вичерпний перелік умов застосування замовником, після погодження в установленому порядку з уповноваженим органом у разі, неконкурентної процедури закупівлі в одного виконавця, а наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції від 07.12.2000 №280 “Про порядок погодження Міністерством економіки та з питань європейської інтеграції України застосування замовниками окремих процедур державних закупівель” (Із змінами, внесеними згідно з Наказом Мінекономіки, європ. інтеграції N 141 від 02.06.2003).

Майже у всіх районах області складається ситуація, коли при закупівлі товарів, робіт чи послуг необхідно застосовувати неконкурентну процедуру закупівлі в одного виконавця через відсутність можливих постачальників і конкуренції в районі. Найбільш поширеною такою ситуацією є закупівлі бензину, продуктів харчування та ліків, коли в районні існує лише одна автозаправочна станція на весь район або декілька магазинів та аптек, розташованих на великій відстані один від одного чи від розпорядника коштів. А через незначне фінансування закладів районну, постачальники, що знаходяться далеко від замовника не бажають приймати участі у торгах.

Перейти на страницу: 1 2 3

Подібні статті по економіці

Комерційні банки
Промайнуло чотири роки розбудови самостійної банківської системи. Безумовним досягненням є створення дворівневої банківської системи на чолі з Національним банком України, який дійсно став Центральним банком ...

Контроль розрахунків по оплаті праці та аналізу трудових ресурсів (на матеріалах Управління пенсійного фонду в Рокитнівському районі)
Ефективність функціонування та соціальний розвиток тих чи інших суб’єктів господарювання забезпечується передусім формуванням належних індивідуальних і колективних матеріальних стимулів, провідною формою реалізації яких є оплата праці ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.