Розділи економіки

Склад, структура та показники використання оборотних коштів підприємства

Оборотні кошти - це сукупність коштів підприємства, необхідних для формування й забезпечення кругообігу виробничих оборотних фондів і фондів обігу.

Оборотні фонди - предмети праці, які один раз використовуються у виробничому процесі, міняють свою натурально-речовинну форму й повністю переносять вартість випускаємо продукції.

Фонди обігу - частина оборотних коштів, що використовується в процесі реалізації продукції.

На відміну від основних фондів, що неодноразово беруть участь у процесі виробництва, оборотні кошти функціонують тільки в одному виробничому циклі й незалежно від способу виробничого споживання повністю переносять свою вартість на готову продукцію

Оборотні кошти підприємства існують у сфері виробництва й у сфері обігу. Оборотні виробничі фонди й фонди обігу підрозділяються на різні елементи, що становлять матеріально-речовинну структуру оборотних коштів.

Оборотні виробничі фонди включають:

1. Виробничі запаси - предмети праці, підготовлені для запуску у виробничий процес. У їхньому складі виділяють такі елементи: сировина, основні й допоміжні матеріали, паливо, покупні напівфабрикати, тара, запчастини для ремонту, МБП.

2. НЗП і напівфабрикати власного виготовлення - предмети праці, що вступили у виробничий процес: матеріали, деталі, вузли й вироби, що перебувають у процесі обробки або складання, а також напівфабрикати власного виготовлення, не закінчені повністю виробництвом в одних цехах і підмети подальшій переробці в інших цехах того ж підприємства.

3. РБП - це нематеріальні елементи оборотних фондів, що включають витрати на підготовку й освоєння нової продукції, які провадяться в даному періоді, а ставляться на продукцію майбутнього періоду.

Фонди обігу складаються з наступних елементів:

· готова продукція на складах;

· товари в шляху (відвантажена продукція);

· кошти;

· кошти в розрахунках зі споживачами продукції.

Співвідношення між окремими елементами оборотних коштів або їхніх складових частин називається структурою оборотних коштів. Структура оборотних коштів залежить від галузевої приналежності підприємства, характеру й особливостей організації виробничої діяльності, умов постачання й збуту, розрахунків зі споживачами й постачальниками.

У своєму русі оборотні кошти проходять послідовно три стадії (див. мал.1):

1. Грошову, котра є підготовчою. Вона протікає в сфері обігу, де відбувається перетворення коштів у форму виробничих запасів;

2. Продуктивну - безпосередній процес виробництва. На цій стадії продовжує авансуватися вартість створюваної продукції, але не повністю, а в розмірі вартості використаних виробничих запасів, додатково авансуються витрати на заробітну плату й пов'язані з нею видатки, а також перенесена вартість виробничих основних фондів. Ця стадія кругообігу закінчується випуском готової продукції, після чого наступає стадія її реалізації.

3. Товарну - на цій стадії продовжує авансуватися продукт праці (ГП) у тім же розмірі, що й на продуктивній стадії. Лише після перетворення товарної форми вартості зробленої продукції в грошову авансовані кошти відновлюються за рахунок частини виторгу, що надійшли, від реалізації. Інша її сума становить грошові нагромадження. Грошова форма, що приймають оборотні кошти на третій стадії кругообігу одночасно є й початковою стадією обороту коштів.

Серед джерел, використовуваних для формування оборотних коштів, виділяють власні, позикові й притягнуті.

Перейти на страницу: 1 2 3

Подібні статті по економіці

Організація економічної служби на підприємстві ПОСП Рояківка
Важливу роль у виробництві сільськогосподарської продукції відіграють АПК, що єдиною цілісною виробничо-економічною системою, яка охопила цілий ряд галузей народного господарства спеціалізованих на виробництві продовольства. Головне ...

Інтеграція України у світове господарство
Унікальність переважаючої більшості країн колишнього СРСР полягає в тому, що вони виникли на руїнах відносно цілісної економічної і політичної системи. У зв'язку з цим ним об'єктивно необхідні час і відповідні зусилля для національно ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.