Розділи економіки

Статистичне дослідження сезонності реалізації м'ясо-молочної продукції в Харьківській області

(3.2)

Таким чином, на основі статистичних показників змін рівнів аналізованого ряду динаміки зроблено припущення про можливе застосування в аналітичному вирівнюванні початкових даних двох математичних функцій(3.1) і (3.2).

Для вирішення питання про те, яка їх них є адекватною, може застосовуватися критерій мінімальності стандартної помилки апроксимації.

(3.3)

Для цього, передусім, мають бути вирішені вибрані математичні функції. Для визначення параметрів рівнянь(3.1) і(3.2) складається матриця розрахункових показників(таблиця 3.2 додаток А).

Розрахуємо параметри лінійної функції

(3.4)

(3.5)

Рівняння лінійної функції прийме вид

(3.6)

По моделі(3.6) робиться розрахунок теоретичних рівнів тренду для кожного періоду аналізованого ряду динаміки :

Отримані теоретичні значення рівнів тренду записані в графі 4 (таблиця 3.3)

Розрахуємо параметри для функції параболи другого порядку:

Рівняння параболи другого порядку набере вигляду

(3.7)

По моделі(3.7) розраховуються теоретичні рівні для кожного періоду аналізованого ряду динаміки :

Отримані теоретичні рівні тренду записані в графі 5 (таблиця 3.3).

Для визначення свідчень стандартної помилки апроксимації складається матриця розрахункових показників(таблиця. 3.3 додаток Б).

По підсумкових цих граф 7 і 9 (таблиця 3.3) визначається по формулі(3.3) помилка апроксимації :

) для моделі

:

) для моделі

З порівняння вичислених значень стандартної помилки апроксимації виходить, що за критерієм мінімальності прийнятніше буде трендовая модель (3.6), синтезована на основі прямолінійної функції(3.1).

Тому визначення індексів сезонності реалізації цієї продукції слід здійснювати на базі теоретичних рівнів тренду, вичислених по моделі(3.6) :

Теоретичні рівні тренду аналізованого ряду динаміки зображені на графіці(див. рис. 3.1) у вигляді пунктирної прямої лінії.

Для визначення індексів сезонності використовується наступна матриця розрахункових показників(таблиця 3.4 додаток В).

У графі 4 (таблиця 3.4) визначені індивідуальні індекси сезонності , що характеризують відношення емпіричних рівнів до теоретичних для кожного періоду аналізованого ряду внутрішньорічної динаміки.

Для елімінування дії чинників випадкового порядку робиться усереднювання індивідуальних індексів сезонності. Для цього по формулі

(3.8)

робиться розрахунок середніх індексів сезонності по однойменних кварталах аналізованого ряду внутрішньорічної динаміки:кв.: кв.: кв.: кв.:

Вичислені середні індекси сезонності складають модель сезонної хвилі реалізації молочної продукції у внутрішньорічному циклі.

Наочніше отримана модель сезонної хвилі може бути представлена графічно (див. рис. 3.2).

Рис.3.2.«Сезонна хвиля реалізації молочної продукції по кварталах 2008-2011 рр.»

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5

Подібні статті по економіці

Сутнісна характеристика предмета політичної економії та еволюція її розвитку
Здобуття Україною на зламі тисячоліть незалежності й перехід від адміністративно-командної системи управління до ринкової економіки посилюють інтерес громадськості до економічної теорії, зокрема, до політичної економії. Політична еко ...

Побудова моделі дослідження витрат підприємства
Існує досить велика кількість способів, за допомогою яких підприємство може заробляти прибуток. І для кожного способу найбільш важливим фактором є фактор затрат, тобто тих реальних витрат, які повинне понести підприємство в процесі сво ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.