Розділи економіки

Основні поняття, статистичні критерії та класифікації в оптовій торгівлі

Окреме місце у вивченні ринку споживчих товарів посідає оцінювання стану, структури і напрямків руху „тіньової” економіки. Нині статистичні та регулюючі органи здійснюють експертне оцінювання тіньового ринку. Проте обґрунтованої методології вивчення цього явища ще немає, хоча досвіду дослідження його набули багато країн.

Рис.1.1 «Структура товарного ринку України»

Товарний ринок (рис. 1.1) є формою взаємовідносин між окремими агентами ринку, функціонування якого характеризується наступними рисами.

По-перше, ринок являє собою систему відносин купівлі-продажу зі своєю ієрархією і структурою.

По-друге, основа ринкової діяльності - процес обміну товарів, що здійснюється за допомогою ринкового механізму. Цей процес визначає рушення товарної маси і зустрічне рушення грошової маси.

По-третє, у відносини купівлі-продажу вступають суб'єкти ринку - продавці і покупці.

По-четверте, об'єктом відносин купівлі-продажу є товар, споживчі, мінові і вартісні властивості якого впливають на процес товарно-грошового обігу і його економічної ефективності.

По-п'яте, відносини суб'єктів ринку забезпечуються його інфраструктурою.

Із впровадженням ринкових основ, інтенсивним розвитком недержавного сектора, нових соціально-економічних явищ сформувалася потреба в створенні інформаційної бази статистики товарних ринків.

Роль держави в формуванні і розвитку товарних ринків зводиться до здійснення мінімально необхідних заходів із законодавчого і нормативного регулювання, направлених на забезпечення дотримання всіма ринковими агентами економічного правопорядку і захисту їх економічних прав і свобод, а також інтересів суспільства і держави.

Товарний ринок є одним з пріоритетних напрямів статистичного дослідження. Статистика повинна відобразити стан ринку, охарактеризувати його структуру і динаміку, оцінити його коливання, виявити вплив ряду чинників, діючих на ринку. Тим самим зумовлена необхідність формування системи постійного спостереження за станом товарних ринків, торгівлі і на його основі виявлення всіх взаємозв'язків, виникаючих в процесі товароруху, ефективності збуту і продажу товарів.

Статистичні дослідження доцільно проводити диференційовано. Для цього товарний ринок потрібно класифікувати. Товарний ринок України може бути розділений на сектори по видах товарів. У свою чергу, кожний сектор поділяється на біржовий, оптовий і роздрібний. Крім того, окремими дослідженнями можуть охоплюватися ринки підприємств різних форм власності (субринки), а також ринки організованої і неорганізованої торгівлі.

Загальний товарний ринок складається з числа локальних ринків окремих товарів.

Виділення окремих субринків за формами власності і формами організації торгового процесу дозволяє відокремити різні джерела формування ресурсів, особливості механізму ціноутворення, різні канали руху товарів, різні типи покупців, специфіку формування і розподілу прибутків. Ці субринки, складаючи єдину систему відносин купівлі-продажу, утворюють загальний для всієї країни товарний ринок.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5

Подібні статті по економіці

Переваги та недоліки показників ВНП та ВВП
Метою даної роботи є характеристика і аналіз комплексу понять, а саме основних макроекономічних показників, які використовуються в системі національних рахунків(СНР). Вони були створені з метою виміру сукупного виробництва в ринковій екон ...

Регулювання і розподіл доходів
Будь-яке суспільство є складним утворенням, що складається з людей, об'єднаних певними ознаками. Однією з основних характеристик людини в сучасному суспільстві є розмір і засоби одержання нею свого сукупного доходу. Доход у самому зага ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.