Розділи економіки

Аналітичний та синтетичний облік необоротних активів

Джерелом заповнення журналу є ордер № 13 - по кредиту рахунку 10 «Основні засоби» є акти на вибуття основних засобів (03-3,03-4). Крім операцій, пов’язаних із вибуттям в журналі - ордері відображаються операції по оприбуткуванню основних засобів в розділі «Обороти по кредиту рахунків 20, 21, 22 та ін.» в кореспонденції з дебетом рахунку 10 на основі актів приймання - передачі основних засобів (03-1).

Журнал - ордер відкривають відповідно рекомендаціям на місяць. В кінці кожного місяця підраховують «Всього», а кредитовий оборот переносять в Головну книгу.

Для вдосконалення аналітичного обліку основних засобів, на наш погляд, доцільно уніфікувати деякі документи.

На підставі детального аналізу стану організації первинного і аналітичного звіту основних засобів в ТОВ «Агроград В» ми прийшли до висновку, що він потребує удосконалення. Наприклад, вважаємо, що всю інформацію про основні засоби можна представити в видозміненій інвентарній карточці не на шкоду аналітичному обліку. В ній будуть знаходитись нові показники, доповнюючи інформацію про основні засоби (включаючи інформацію про результати від списання основних засобів). Вся інформація про рух/списання об'єкту основних засобів повинна бути завірена підписами членів комісії, на чолі з головним бухгалтером.

В інвентарній карточці, на підставі вже існуючих в інвентарній книзі реквізитів, слід передбачити наступне:

. інформацію про висновки приймальної комісії і підписи її членів;

. підписи комісії про ведення основних засобів після ремонту, реконструкції та модернізації, а також графу для відображення змін, після таких операцій зі вказівкою розмірів витрат;

. підписи членів комісії по знищенню основних засобів, де також відобразити окремою рискою наслідки ліквідації об’єкту;

. у розділі «внутрішнє переміщення об’єкту» доцільно передбачити реквізити «підписи матеріально-відповідальної особи», за якою закріплено об’єкт.

Наявність зазначених реквізитів при ручній обробці даних надає можливість не оформлювати окремі документи для відображення основних засобів, а тільки проставляти дату, прізвище та ім’я по-батькові матеріально-відповідальної особи, також при наявності цього реквізиту значно підвищується функції системи внутрішнього контролю. Також слід ввести додаткову стрічку «Метод і дата переоцінки» та «Вартість об’єкту після переоцінки» - це дає можливість мати постійну інформацію про вартість об’єкта основних засобів.

Таким чином, використання зазначених реквізитів надає можливість зробити документ більш наочним для обліку і контролю за необоротними активами, дає можливість одноразово вести облік стану цих об’єктів та документувати їх постійний рух починаючи з ведення до складу основних засобів і завершуючи списанням їх з балансу підприємства тобто ліквідацією. В той же час це значно знизить затрати ручних робіт і документообіг, що дозволить скоротити час на обробку первинної інформації і аналітичного обліку основних засобів[14]

В обліку під час відображення процесу надходження необоротних активів не має відмінності між безкоштовно отриманими засобами і придбаними за рахунок власних засобів (не орендованими). На нашу думку, для обліку цих відмінностей необхідно в інвентарній картці ввести додатковий реквізит «Вид надходження». Тут слід вказувати види надходжень: безкоштовно, за рахунок власних засобів, оренда. Аналогічні зміни повинні бути внесені також і до оборотної відомості руху необоротних активів. В формі «Звіт про наявність основних засобів і амортизаційний фонд» в розділі 2 «Склад основних засобів» наявність на кінець року доцільно показувати в розрізі представлених видів надходжень об’єктів.

Запропонований порядок обліку дозволить більш повніше відображати в аналітичному обліку необоротні активи за джерелами їх надходження та за призначенням, що в свою чергу, розширить економічну інформацію для фінансового аналізу. Крім цього облік за видами таких надходжень буде сприяти прийняттю більш обґрунтованих методик нарахування амортизації.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6 7

Подібні статті по економіці

Роль зайнятості у забезпеченні економічного зростання
Забезпечення життєдіяльності суспільства і розвитку особистості як функції зайнятості здійснюється на ринку праці через фази відтворення трудових ресурсів: формування, розподіл, перерозподіл та використання. У свою чергу, тільки через ...

Розвиток соціальної сфери України
Розвиток соціальної сфери є важливим елементом функцій соціальної політики. Стан соціальної сфери це важливий показник економічного і морального стану держави і народу. Особливої актуальності набуває розвиток соціальної сфери в умовах ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.