Розділи економіки

Інформаційне забезпечення та організація обліку необоротних активів

Процес документального оформлення операцій з іншими необоротними матеріальними активами практично ідентичний до оформлення операцій з основними засобами.

Окрім основних засобів, однією із невід’ємних частин необоротних активів підприємства виступаю нематеріальні активи. Вони характеризують активи підприємства, які не мають речової форми, але приймають участь у господарській діяльності в, відповідно, приносять прибуток господарюючому суб’єкту. Потреба в них визначається виходячи із технології здійснення операційного циклу, що використовується на конкретному підприємству.

Методологічні основи бухгалтерського обліку щодо формування інформації про нематеріальні активи визначає ПБО8 «нематеріальні активи» та ПБО 19 «Об’єднання підприємств». Процес документального оформлення операцій з нематеріальними активами представлено на рис. 2.5.

Рис. 2.5 Типові форми первинного обліку об’єктів права інтелектуальної власності як нематеріальних активів

Одиницею обліку необоротних активів виступає окремий інвентарний об’єкт. Це, як правило, завершений пристрій з усіма пристосуваннями та приладами до нього або ж окремий конструктивно відокремлений предмет, що призначено для виконання певних самостійних функцій. кщо один об’єкт необоротних активів складається із різних частин, які мають не одинаків строк корисного використання, то кожна частина може визнаватися в обліку базового підприємства як окремий об’єкт основних засобів (рис. 2.6).

Рис. 2.6 Характерні особливості оберту необоротних активів ТОВ «Агроград В»

Характеристика та склад відповідних інвентарних необоротних об’єктів стосовно окремих груп розробляє та встановлює кожне підприємство самостійно, виходячи з типової класифікації основних засобів, затвердженої Держстандартом України 19.08.97 р. за № 507. В той же час, для організації бухгалтерського обліку та забезпечення ефективного контролю за рухом і збереженням необоротних активів кожному інвентарному об’єкту, незалежно від того, знаходиться він в експлуатації чи в запасі, присвоюється відповідний інвентарний номер.

Нумерація інвентарних об’єктів ТОВ «Агроград В» побудована за порядково-серійною системою. Так, кількість знаків інвентарного номера встановлює самостійно підприємство, але не менше п’яти, виходячи з загальної кількості об’єктів на підприємстві та обсягів інформації, яку необхідно одержувати для оперативного управління ефективним використанням необоротним активом. З цією системою нумерації для кожної класифікаційної групи основних засобів за видами виділена певна серія порядкових номерів, які в послідовності присвоюються кожному об’єкту представленої групи.

Інвентарні номери в обов’язковому порядку вказуються в первинних документах, які є основою для обліку руху об’єктів основних засобів.

Інвентарний номер, присвоюється кожному об’єкту необоротних активів ТОВ «Агроград В» та позначений на ньому через прикріплення металічного жетона чи нанесений фарбою або яким-небудь іншим способом. Винятком є такі необоротні активи, як багаторічні насадження, капітальні витрати на покращення земель тощо.

У випадках, якщо інвентарний об’єкт є доволі складним, тобто включає ті або інші відокремлені структурні елементи, що становлять разом з ним одне ціле, на кожному елементі позначений той самий номер, що і на основному об’єкті, який їх об’єднує. Присвоєний об’єкту необоротних активів інвентарний номер зберігається за ним, як правило, на весь період його знаходження на ТОВ «Агроград В». Відповідно діючого законодавства, інвентарні номери вибулих, а саме реалізованих, ліквідованих за зносом, безоплатно і з інших причин, активів не можуть присвоюватися іншим, що заново надходять на ТОВ «Агроград В».

необоротний актив економічний обліковий

Перейти на страницу: 1 2 3 

Подібні статті по економіці

Основні стадії науково-дослідного процесу
Наукове дослідження - це цілеспрямований процес виробництва нових знань, які розкривають нові явища у суспільстві і природі, для використання їх у практичній діяльності людей. Методологія наукових досліджень у природознавчих, технічни ...

Статистичне вивчення товарних ринків в регіоні
В умовах розвиненої ринкової економіки інформація про стан товарних ринків є важливим фактором, що визначає ефективність управлінських рішень. При цьому мова йде не тільки про фірми, для яких така інформація грає важливу роль при вибор ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.