Розділи економіки

Економіко-правовий аналіз нормативної бази та огляд спеціальної літератури з теми дослідження

Дослідження зарубіжного досвіду було здійснено в публікаціях Ванкевич В.Е. «Учет внеоборотных активов и источников их формирования: состояние и развитие». Воно показало, що в обліковій практиці поняття «необоротні активи» позначається різними термінами. Наприклад, у Швейцарії необоротні активи в балансі відображаються в розділі «Основні засоби», в Росії та Білорусі носять назву «позаоборотних активів», в Німеччині фінансова звітність розкриває поняття об'єктів засобів довгострокового використання в розрізі статей «Основний капітал» і «Фінансові активи», в Естонії - основне майно, в Єгипті - основний (основні засоби), моральний (нематеріальні актив) та ресурсний (природні багатства) капітал, в Азербайджані, Ізраїлі, Молдові, Болгарії, Чехії - це довгострокові активи, як і в країнах англо-американської системи обліку (США, Великобританія, Австралія).

Варто розглянути поняття необоротних активів в Угорщині, яка є вигідним стратегічним партнером України, тому вивчення її облікової практики є актуальним і необхідним. У цьому зв’язку було здійснено дослідження вченим Бутинцем Ф.Ф.у посібнику «Бухгалтерський облік у зарубіжних країнах». Так, відповідно до §24 Закону Угорщини «Про систему бухгалтерського обліку» … «серед вкладених засобів слід відображати засоби (ресурси), які призначені для забезпечення господарської діяльності і функціонування підприємства протягом періоду більше одного року». Необоротні активи в балансових звітах угорських підприємств носять назву «Вкладені засоби», а відображаються також за залишковою вартістю.

Більшість авторів, особливо бухгалтерів, класифікують необоротні активи за наступною ознакою ознакою - за матеріальністю та виділяють тільки ті складові, які відображаються у балансах суб'єктів господарювання. Найширшу, на нашу думку, класифікацію необоротних активів наводить І.О. Бланк у підручнику «Фінансовий менеджмент». Він виділяє декілька класифікаційних ознак з позицій фінансового менеджменту для цілей управління даним видом активів [29].

Для цілей обліку доречною є класифікація за основними їх функціональними видами та за характером відображення зносу. Вчений Нідлз Б. та ін. поділяють необоротні активи на матеріальні активи та нематеріальні активи [29].

Ванкевич В.Є. у своєму дослідженні «Учет внеоборотньх активов и источников их формирования: состояние и развитие» пропонує ще одну додаткову класифікаційну ознаку, а саме за критерієм участі необоротних активів у створенні майбутньої економічної вигоди, відповідно до якої виділяє довгострокові матеріальні й нематеріальні активи комерційної діяльності, а також довгострокові матеріальні активи некомерційної діяльності тобто соціально-культурної та житлової сфери [11]. Однак аналізуючи дану класифікаційну ознаку нами помічено неточність, оскільки будь-яка група необоротних активів також повинна називатися довгострокових матеріальних і нематеріальних активів некомерційної діяльності.

Отож, результати дослідження поняття «необоротні активи» дозволяють зробити висновок, що дана категорія бухгалтерського обліку є однією з найважливіших у поточній господарській діяльності будь-якого суб'єкта господарювання ринкових структур, однак ми не можемо говорити про однозначність і простоту цього поняття. При виборі назви терміну погоджуємося з такими авторами як В.Є. Ванкевич та Л.Г. Ловінська, які пропонують змінити необоротні активи на довгострокові активи (засоби). Нами було виділено декілька характерних ознак поняття, що досліджувалося. Виходячи з представленого, пропонуємо наступне визначення: довгострокові активи (засоби) - це сукупність матеріальних і нематеріальних ресурсів (прав), які належать суб'єкту господарювання та беруть участь у виробничому процесі, переносять свою вартість на продукцію частинами та корисний ефект від використання яких очікується отримувати протягом періоду, який становить більше одного року/ операційного циклу.

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Подібні статті по економіці

Оцінка роботи промислового підприємства ВАТ Червоний металіст
Підприємство в широкому розумінні це важлива, складна, відкрита, унікальна і необхідна феноменологічна система, яка базується на його виробничо-технічній, організаційній та економічній побудові і яка спрямована, з одного боку, на задоволення потреб г ...

Підвищення ефективності використання ОВФ в часі і вплив його на господарську діяльність підприємства
Капітал у буквальному розумінні означає головну суму коштів, необхідних для започаткування та здійснення виробництва (діяльності). Власник капіталу, купуючи на ринку товари – робочу силу й засоби виробництва, - поєднує їх у про ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.