Розділи економіки

Економічна та облікова сутність необоротних активів, їх класифікація та склад

Рис. 1.4 Основні характерні риси нематеріальних активів

Згідно із Порядком нематеріальні активи - це об'єкти права інтелектуальної власності, інші об'єкти права власності та користування. Цей документ ділить нематеріальні активи на такі групи: об'єкти права інтелектуальної власності; об'єкти права користування ресурсами природного середовища; об'єкти права користування економічними, організаційними та іншими вигодами. На рис. 1.5 наведемо класифікацію нематеріальних активів з метою обліку.

Як показує практична діяльність існують і інші класифікаційні ознаки необоротних активів. Так, вчений М. Лещишин розглядає класифікацію нематеріальних активів за ознакою їх ідентифікації. Наведена класифікація, на думку автора, досить проста та не відображує усі об'єкти нематеріальних активів. Так, не визначено категорії прав на об'єкти інтелектуальної власності, хоча виділено нетрадиційні об'єкти інтелектуальної власності. За рядом класифікаційних ознак. З погляду автора така класифікація не має досить чіткого розмежування між об'єктами класифікаційної ознаки, а отже, як наслідок, вони дублюються. Також, не відображені такі важливі з точки зору формування об’єктивної інформаційної бази управління нематеріальними активами критерії,наприклад, як шляхи надходження.

Рис. 1.5 Класифікація нематеріальних активів для цілей обліку

Необоротні активи зараховують на баланс тобто занотовуються на дату складання балансу за їх початковою вартістю (історичною собівартістю). У процесі експлуатації основні засоби та інші необоротні активи оцінюють за їх справедливою (ринковою або переоціненою), залишковою (балансовою) і ліквідаційною вартістю (рис. 1.6).

Рис. 1.6 Способи оцінки необоротних активів у фінансовій звітності

У процесі експлуатації основні засоби, інші необоротні матеріальні активи та нематеріальні активи старіють і зношуються, а отже розрізняють два види зношеності таких активів - фізичне і моральне.

Фізична зношеність - це поступова втрата необоротним активом споживчої вартості в процесі його експлуатації. Моральна зношеність представляє собою зношення основних засобів, інших необоротних матеріальних активів і нематеріальних активів внаслідок створення нових, найбільш прогресивних та економічно ефективних в експлуатації активів. Щоб створити умови для відтворення зношених необоротних матеріальних і нематеріальних активів підприємства, нараховують амортизацію. Амортизаційні відрахування в свою чергу, відображають у грошовій формі вартість зношення необоротних активів. Таким чином, завдання фінансових служб - це сформувати оптимальну структуру основних засобів підприємства, зокрема забезпечити оптимальне співвідношення між їх активною і пасивною частинами, між обсягом виробничих і невиробничих основних засобів тощо.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 

Подібні статті по економіці

Роль держави у забезпеченні зайнятості та регулювання відтворення робочої сили
Сьогодні питання ринку праці є однією з найактуальніших тем для дослідження. Це зумовлено тим, що в сучасних умовах розвитку економіки особливої актуальності набувають проблеми ефективної зайнятості населення, створення ринку робочої ...

Ринкова інфраструктура
На сучасному етапі розвитку ринкової економіки в Україні науковці та економісти все більше уваги приділяють розвитку та проблемам функціонування риноковою інфракструктурою, яка є одним з головних чинників, що забезпечує збалансованіст ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.