Розділи економіки

Економічна та облікова сутність необоротних активів, їх класифікація та склад

Близькою по значенню до вищерозглянутої є класифікація необоротних активів на активні і пасивні по їх ролі у виробничому процесі. До активної частини необоротних активів відносяться машини, механізми і устаткування, передавальні пристрої, безпосередньо задіяні у виробничому технологічному процесі. У пасивну частину необоротних активів входять будівлі і споруди, нематеріальні активи, а також машини, механізми і устаткування, використовувані в процесі управління операційною діяльністю.

Можна також запропонувати цікаву «ринкову» класифікацію необоротних активів по їх реальному внеску до кінцевого фінансового результату діяльності підприємства. У цьому значенні вони можуть бути розділені на «живі» і «мертві». «Живі» активи реально генерують прибуток, а «мертві» генерують «збитки». Адже витрати на їх зміст і обслуговування, включаючи суму податку на майно, не окупають себе через реалізацію продуктів, що знімаються з цих фондів. Найбільшу питому вагу серед необоротних активів підприємств АПК займають основні засоби. Основні засоби підприємства різноманітні за складом і призначенням. Основою правильної організації їх бухгалтерського обліку є дотримання принципу їх класифікації. Підприємство може розширювати класифікацію, поділяючи у групи (підгрупи) основні засоби на власні, орендовані і такі, що перебувають в експлуатації, запасах, оренді, ремонті, на модернізації, реконструкції, добудові, часткової ліквідації тощо.

Група основних засобів - сукупність однотипних за технічними характеристиками, призначенням та умовами використання необоротних матеріальних активів. В результаті дослідження в економічній літературі показано, що існують різні види класифікації основних засобів. На думку науковців, основні засоби доцільно групувати за наступними ознаками: за галузевою ознакою; за функціональним призначенням; за використанням; за належністю. Групування необоротних активів за галузевою ознакою, функціональним призначенням, використанням та ознакою належності зображено на рис. 1.1.

Рис. 1.1 Групування необоротних активів за функціональним призначенням, галузевою ознакою, використанням та належністю

Важливою складовою виступають основні засоби. Відзначимо характерні риси, які притаманні основним засобам (рис. 1.2). Як правило усі еоборотні активи можна віднести до немонетарних активів. До «немонетарних активів» згідно з ПБО 19 «Об'єднання підприємств» віднесено всі активи, крім грошових коштів, їх еквівалентів і дебіторської заборгованості у фіксованій (або визначеній) сумі грошей.

Рис. 1.2 Характерні ознаки основних засобів правило необортны активи

Для цілей бухгалтерського обліку, згідно з наказом Міністерства фінансів України від 30.09.2003 №561, основні засоби класифікуються за такими групами (рис. 1.3).

Рис. 1.3 Класифікація основних засобів для цілей обліку, контролю та аналізу

Класифікація, зазначена в Податковому кодексі має наближений характер до П(С)БО 7 “Основні засоби”. Так, в ПКУ 9 груп основних засобів та 7 груп інші необоротних матеріальних активів. Завдяки тому, зазначеному зближенню нормативних актів стало можливим скорочення відмінностей між бухгалтерським та податковим обліком. Податковим кодексом України також встановлені обмеження щодо встановлення методів амортизації основних засобів. Наприклад, метод прискореного зменшення залишкової вартості, застосовується лише при нарахуванні амортизації до об’єктів основних засобів, що входять до груп 4 (машини та обладнання) та 5 (транспортні засоби); Амортизація об’єктів груп 9 (інші основні засоби), 12 (тимчасові (нетитульні) споруди), 14 (інвентарна тара), 15 (предмети прокату), нараховується за прямолінійним та виробничим методами.

Ще однією складовою необоротних активів виступають нематеріальні активи. Нематеріальні активи можуть мати різну юридичну та економічну природу. Це пов'язано з тим, що об'єкти нематеріальних активів створюються або виникають на різних правових підставах. В цілому ж виокремлюють дві основні групи об'єктів, які є нематеріальними активами: об'єкти інтелектуальної власності та права користування природними ресурсами і майном.

У складі об'єктів інтелектуальної власності виокремлюють декілька їх видів: об'єкти промислової власності; об'єкти, що охороняються авторським і суміжними правами; інші (нетрадиційні) об'єкти інтелектуальної власності. Можна виділити основні характерні риси нематеріальних активів підприємства (рис. 1.4).

Світова практика впродовж тривалого періоду напрацювала багато варіантів видів нематеріальних активів. При розгляді цих видів виходять, насамперед, із ознак їх класифікації. До таких ознак відносять корисність використання, ступінь ідентифікації, ступінь правової захищеності, ступінь відчуження, шляхи надходження тощо. Докладний список офіційно визнаних нематеріальних активів містить Порядок експертної оцінки нематеріальних активів.

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Подібні статті по економіці

Продуктивність праці на підприємстві
Будь-яке суспільство для забезпечення нормального (достатньо комфортного) рівня своєї життєдіяльності здійснює безліч видів конкретної праці. З цією метою люди створюють певні організації (трудові колективи), які спільно виконують ту ч ...

Ринкове господарство країн європейської цивілізації в період монополістичної конкуренції (II пол. XIX ст. - поч. XX ст.)
Важко переоцінити вплив ідеї на долі цілих народів та цивілізацій. Наукові праці однієї людини або групи однодумців здатні за коротких період часу здійснити революційні зміни в фундаментальних засадах світосприйняття не тільки окремих ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.