Розділи економіки

Види та форми реструктуризації

Економічний - має забезпечити достатній рівень рентабельності шляхом оптимізації капітальних і поточних витрат, обсягу продажу, збалансованої цінової політики та ін.

Фінансовий - передбачає зміну структури й розмірів власного й позичкового капіталу та інших пасивів підприємства, що вплине на формування структури балансу, за якої показники ліквідності й платоспроможності задовольнять вимоги ринку. Фінансову реструктуризацію можна здійснити шляхом: а) відстрочки погашення кредиторської заборгованості; б) одержання додаткових кредитів; в) списання безнадійної заборгованості; г) збільшення статутного капіталу; д) зниження відсоткової ставки щодо заборгованості; е) отримання від інвесторів нових інвестицій.

Реструктуризація відносин власності - стосується зміни розподілу влади на підприємстві і участі у власному капіталі, тобто, характеризується процесами комерціалізації, корпоратизації, зміни організаційної структури та власника державних підприємств.

За формами реструктуризація поділяється на оперативну та стратегічну. За

оперативної реструктуризації підприємствами розв'язуються дві основні проблеми: забезпечення ліквідності й суттєве поліпшення результатів діяльності підприємства. Період оперативної реструктуризації триває приблизно 3-4 місяці.

Оперативні зміни на підприємстві потребують проведення таких заходів:

зміна окремих складових організаційної структури підприємства;

створення й відокремлення нових структурних підрозділів;

оперативне зниження дебіторської заборгованості;

відмова від пайової участі в інших підприємствах, якщо аналіз підтвердив недостатню економічну ефективність;

зменшення вартості основних засобів через реалізацію зайвого обладнання, транспортних засобів тощо;

удосконалення організації виробництва та управління грошовими потоками;

економія витрат;

підвищення контролю за якістю продукції.

Із переліку заходів видно, оперативна реструктуризація містить заходи зі зниження всіх видів витрат (без одержання будь-яких інвестицій) і швидкого збільшення обсягу збуту продукції та обороту коштів. Проте, якщо процес перетворення буде зупинено після завершення оперативної реструктуризації, то підприємство неодмінно знову опиниться в кризовому становищі.

Стратегічна реструктуризація підприємства забезпечує його довгострокову конкурентоспроможність. Для її досягнення необхідно визначити стратегічну мету підприємства (місію), розробити концепцію розвитку, а також напрями та інструменти реалізації мети. Стратегічна реструктуризація полягає в розробленні та здійсненні довгострокових заходів для стабілізації виробництва та зміцнення фінансового стану підприємства. Вона здійснюється за рахунок залучення як внутрішніх, так і зовнішніх джерел фінансування.

До основних шляхів даного виду реструктуризації належать:

реструктуризація організаційної структури підприємства та реструктуризація власності;

впровадження процесів науково-технічного процесу на підприємстві;

придбання та установка нового обладнання;

розробка нових видів продукції;

пошук нових ринків збуту;

підвищення кваліфікації персоналу.

Вибір конкретних реорганізаційних заходів повинен бути індивідуальним по кожному підприємству і залежить від рівня економічного стану підприємства.

Для досягнення встановлених значень можуть використовуватися такі заходи: реструктуризація (переоформлення) боргів, додаткова емісія цінних паперів, переоцінювання активів, зниження дебіторської заборгованості тощо. Якщо проблеми підприємства є більш суттєвими, тоді підприємство потребує усебічної реструктуризації, тобто до її складу входить фінансова реструктуризація підприємства. Усебічна реструктуризація охоплює розробку відповідної продуктової, трудової, технічної та технологічної політики, зміни в менеджменті тощо. Реструктурування підприємства в такий спосіб триває близько трьох років.

Незважаючи на специфіку виду реструктуризації, вона має певний порядок протікання і певну процедуру здійснення.

Перейти на страницу: 1 2 

Подібні статті по економіці

Підвищення використання виробничих та трудових ресурсів підприємства
Перехід до ринкової економіки потребує від підприємства підвищення ефективності виробництва, конкурентоздатності продукції і послуг на основі впровадження досягнень науково-технічного прогресу, ефективних форм господарювання і управлін ...

Методи керування діяльністю підприємства в ринкових умовах (на прикладі ПАТ Птахофабрика Південна)
На сучасному етапі розвитку економіки відбуваються глибокі зміни в усіх її сферах, що впливають на систему керування. Систему керування підприємства необхідно розглядати як динамічний процес, бо її форми,методи і функції перебувають пі ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.