Розділи економіки

Сутність прибутку підприємства, його функції

На формування прибутку як фінансового показника роботи підприємства впливають:

- результати, тобто ефективність його фінансово-господарської діяльності;

- сфера діяльності;

- галузь господарства;

встановлені законодавством умови обліку фінансових результатів.[26, c. 98].

На рисунку 1.2 детально зображені чинники, котрі впливають на зміну прибутку.

Прибуток як одна з найважливіших категорій ринкової економіки виконує ряд важливих функцій (рисунок 1.3).

Оціночна функція - полягає в тому, що прибуток підприємства використовується як оціночний показник, що характеризує ефект його господарської діяльності. Використання цієї функції повною мірою можливе тільки в умовах ринкової економіки, яка передбачає свободу встановлення цін, свободу вибору постачальника і покупця.

Рисунок 1.2 - Чинники, що впливають на зміну прибутку

Рисунок 1.3 - Функції прибутку підприємства

Прибуток є критерієм і показником ефективності діяльності підприємства.

Іншими словами, сам факт прибутковості вже свідчить про ефективну діяльність підприємств. Однак, цей факт не є достатнім для власника і кредитора, так як підприємству потрібний не будь-який прибуток, а конкретна його величина для задоволення потреб усіх зацікавлених осіб: власників підприємства, його робітників, кредиторів тощо.

 

Прибуток характеризує економічний ефект, одержуваний у результаті діяльності підприємства. Але всі аспекти діяльності оцінити неможливо, саме тому при аналізі виробничо-господарської діяльності підприємства використовується система показників.

Значення прибутку полягає в тому, що він відображає кінцевий фінансовий результат. Разом з тим, на величину прибутку, його динаміку впливають фактори як залежні, так і не залежні від зусиль підприємства.Практично поза сферою впливу знаходиться кон'юнктура ринку, рівень цін на споживані матеріально-сировинні і паливні ресурси, норми амортизаційних відрахувань. Певною мірою залежать від підприємства такі фактори, як рівень цін на реалізовану продукцію і заробітну плату, рівень господарювання, компетентність керівництва і менеджерів, конкурентоздатність продукції, організація виробництва і праці, його продуктивність, стан і ефективність планування.

Перераховані фактори впливають на прибуток не прямо, а через обсяг реалізованої продукції і собівартість. Тому для пояснення кінцевого фінансового результату необхідно зіставити вартість обсягу реалізованої продукції і вартість ресурсів і витрат, використовуваних у виробництві.

Розподільча функція - її зміст полягає в тому, що підприємство розподіляє прибуток, одержаний в результаті фінансово-господарської діяльності, на дві частини :

- частина, яка акумулюється у бюджетах у вигляді податку на прибуток;

- частина , яка залишається в розпорядженні підприємства.

Тобто, прибуток виступає джерелом формування доходів бюджетів різних рівнів. Він надходить в бюджети у вигляді податків, а також економічних санкцій, і використовується на різні цілі, визначені видатковою частиною бюджету і затверджених в законодавчому порядку [30, с. 303].

Сутність стимулюючої функції в тому, що виступаючи кінцевим фінансово-економічним результатом діяльності підприємств, прибуток набуває ключової ролі в ринковому господарстві. Він одночасно є фінансовим результатом і основним елементом фінансових ресурсів підприємства. Частка чистого прибутку, що залишилася в розпорядженні підприємства після сплати податків та інших обов'язкових платежів, має бути достатньою для фінансування розширення виробничої діяльності, науково-технічного і соціального розвитку підприємства, матеріального заохочення працівників. За ним закріплюється статус мети, що визначає поведінку господарюючих суб’єктів, добробут яких залежить як від величини прибутку, так і від прийнятого в національній економіці алгоритму його розподілу, включаючи оподаткування.

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Подібні статті по економіці

Розвиток інноваційного підприємництва в умовах ринкової економіки
Актуальність теми. Початок XXI століття характеризується суттєвими якісними змінами в характері і рушійних силах суспільного розвитку. Економічні системи держав безперервно модернізуються у відповідь на динамічні технологічні зрушення. ...

Ринкова пропозиція та її еластичність
В умовах зробленої конкуренції на ринку постійно зустрічаються продавець і покупець, і в такий спосіб при їхньому зіткненні визначається ціна товару. При цьому враховуються витрати чи продавця виробника на виробництво, збереження, транспо ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.