Розділи економіки

Виникнення меркантилізму

Помилковим було його твердження про потребу встановлення законом процентної ставки і вартості грошей з метою забезпечення стабільності грошово-кредитної сфери. Тенденціям постіндустріального розвитку і сучасному розумінню сутності, корисності благ відповідала така його сентенція: корисність усіх товарів полягала в тому, аби задовольняти потреби особи. Є дві головні потреби, з якими людина народжується, - потреби тіла і духу. Якщо потреби тіла обмежені, то потреби духу безкінечні. Більшість речей призначена для задоволення потреб духу, а не потреб тіла.

Немає нічого важливішого, небезпечнішого, невизначенішого, ніж керуватися введенням нового порядку речей, адже в кожного нововведення є закляті вороги, яким добре жилося по-старому, і мляві прихильники, котрі не впевнені, чи зможуть вони жити по-новому.

Нікколо Макіавеллі

Загалом охарактеризувати цю епоху можна словами динаміка і гроші. Усе починає рухатися, змінюватися: люди, ідеї, державні кордони, суспільні інститути. Гроші обслуговують ці зміни.

У XVI-XVII ст. в передових країнах Європи відбувалося значне розвиток техніки, наукових знань, були досягнуті великі успіхи у виробництві. Зростання виробництва, географічні відкриття приводять до розширення торговельних зв'язків, зростанню внутрішнього і зовнішнього ринку, виникнення світового ринку.

У ранній новий час в європейській економіці аграрна сфера виробництва як і раніше різко переважала над промисловістю; незважаючи на ряд технічних відкриттів, ручна праця панував повсюдно. У цих умовах особливого значення набували такі фактори економіки, як робоча сила, масштаби ринку праці, рівень професіоналізму кожного працівника. Помітний вплив на розвиток економіки в цю епоху надавали демографічні процеси.

В надрах феодального суспільства зароджуються і зміцнюються капіталістичні відносини, чітко позначили протиріччя феодальної системи. У процесі первісного нагромадження капіталу відбувалася ліквідація системи поземельній і особистої залежності селянства. Феодальна власність на землю переростала в капіталістичну. У цих умовах закінчується процес економічної і політичної централізації держав в рамках абсолютизму.

Першими хто вирішив осмислити капіталістичну ринкову економіку-меркантилісти. Загальний стан економічних досліджень в епоху зародження політичної економії як самостійної науки (збігається з періодом становлення та розвитку меркантилізму) Й. Шумпетер вважав таким.

Дослідники намагалися виробити позицію з окремих питань (насамперед фінансових відносин, податкової та торгової політики), охоплюючи малосуттєві причинні залежності, що виявлялись всюди і не давали змоги спочатку встановлювати глибші зв'язки між ними. Водночас ще не було єдиної проблеми економіки; неможливо відшукати у літературі того часу і значних узагальнень. "Меркантилізм становив не стільки науковий напрям, скільки практичну політику, і зумовлена ним література, будучи вторинним і побічним явищем, містить у загальному і цілому лише зачатки науки", - зробив висновок Й. Шумпетер.

Перейти на страницу: 1 2 3 

Подібні статті по економіці

Регулювання і розподіл доходів
Будь-яке суспільство є складним утворенням, що складається з людей, об'єднаних певними ознаками. Однією з основних характеристик людини в сучасному суспільстві є розмір і засоби одержання нею свого сукупного доходу. Доход у самому зага ...

Інтегральна ефективність діяльності
Суспільство ніколи не було байдужим до витрат на досягнення того або іншого успіху. В основі прогреса лежить підвищення ефективності виробництва. Тут розуміється економічна і соціальна результативність господарської діяльності. При зн ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.