Розділи економіки

Форми і системи оплати праці

В організації оплати праці важливе місце займає раціональне застосування форм і систем заробітної плати, їх постійне вдосконалення. В залежності від способу вимірювання затрат праці - у одиницях робочого часу (змінах, годинах) або у кількості виготовленої продукції - існує дві форми заробітної плати: відрядна і погодинна.

Відрядною називається така форма оплати праці, при якій розмір основної заробітної плати робітника визначається за кількістю фактично виробленої продукції (або виконаної роботи) при дотриманні встановлених вимог до якості.

При погодинній формі оплати праці заробіток робітник у нараховується за тарифною сіткою (у відповідності з встановленим розрядом або окладом) за фактично відроблений час.

Відрядна форма використовується для створення зацікавленості робітника у результатах праці і в значній мірі стимулює його до високої продуктивності праці. Відрядна форма успішно застосовується там, де е можливість точного кількісного визначення обсягу виконаної роботи, де діють технічно обґрунтовані норми.

Погодинна форма заробітної плати застосовується у наступних випадках: коли результати праці не піддаються обліку або недоцільне застосування Відрядної оплати праці, потрібне особливо точне виконання роботи, а також з міркувань техніки безпеки. З розвитком механізації і автоматизації виробничих процесів значення погодинної форми заробітної плати поступово збільшується.

Приймаємо для робітників енергослужби погодинно-преміальну систему оплати праці. Сутніть погодинно-преміальної системи оплати праці заклечається у тому, що робітник окрім тарифного заробітку отримує додаткову грошову нагороду у вигляді премій за ті чи інші виробничі досягнення.

Для робітників кар’єру застосовуємо таку тарифну сітку:

Таблиця 7

Форма оплати праці

Годинні тарифні ставки по розрядах, грн

Тарифний коефіцієнт

I

II

III

IV

V

VI

Годинні

6,93

7,62

9,36

10,4

11,78

13,86

Денні

55,44

60,96

74,88

83,2

94,24

110,88

Подібні статті по економіці

Політика зайнятості населення в Україні
Актуальність обраної теми полягає в тому, що в Україні відбувається процес глобалізації та формування ефективного механізму ринку праці за рахунок перебудови його структурних елементів та характеру втручання держави у процеси на ринку ...

Оцінювання політичних ризиків у системі управління суспільним розвитком глобалізації
Характерною ознакою суспільних процесів сучасності є збільшення масштабів впливу ризиків на фінансово-економічні процеси, зокрема, на сферу відповідальності держави - державний сектор економіки. За таких умов державне управління, під вплив ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.