Розділи економіки

Індекс розвитку людського потенціалу

· Тривалість життя при народженні: Департамент ООН з економічних та соціальних питань (ДЕСП).

· Середня тривалість освіти: Використовується методика організації Barro and Lee.

· Очікувана тривалість освіти: Інститут статистики ЮНЕСКО.

· ВНП на душу населення: Світовий банк, МВФ, Статистичний відділ ООН та ДЕСП ООН.

Критика

· Не приймаються до уваги екологічні фактори.

· Не розглядається духовний та моральний розвиток людини.

· Неможливо по-різному оцінювати розвиток в різних групах країн.

За словами Брайана Каплана [13], фактично, країна безсмертних з нескінченним ВВП на душу населення отримає ІРЛП = 0,666 (нижче, ніж Таджикистан і Південна Африка), якби її населення було неписьменним і ніколи не ходило до школи.

Для того, щоб максимізувати ІРЛП за рахунок освіти, необхідно всіх людей в країні зробити студентами, що абсурдно.

ВВП на душу населення фантастично зріс протягом останніх двох століть і буде продовжувати рости. Збільшувати рівень розвитку людського потенціалу можна до нескінченності, навіть в розвинених країнах і для цього є можливості, але ІРЛП не дозволяє цього. Багаті країни вже близькі до верхньої межі, тому за допомогою ІРЛП не здійснити стратегію планування розвитку.

Автор реферату у своїй курсовій роботі досліджував залежність тривалості освіти та ВВП на душу населення і прийшов до висновку, що кореляція є слабкою, а тому резонність розгляду її як складової рівня потенціалу - сумнівна.

липня 2006 року [14] некомерційна організація New Economics Foundation (NEF) запропонувала альтернативу існуючому ранжуванню країн за критерієм ВВП на душу населення та за Індексом Розвитку Людського Потенціалу. Міжнародний Індекс Щастя (Human Happiness Index) покликаний поєднати фактори впливу на навколишнє середовище з добробутом населення для оцінки екологічної ефективності, за якої країни забезпечують довге і щасливе життя. Рейтинг країн відображений в додатку А.

Основні аргументи такі:

) Рейтинг країн за ВВП на душу населення не є доречним, адже кінцева мета більшості людей полягає не в багатстві, а в тому, щоб бути щасливими та здоровими.

) Люди не повинні споживати ресурси планети швидше, ніж вона здатна їх відновити. Фактично, чим вищий екологічний слід - тим менше ми залишаємо для наших нащадків.

Критерії

Тривалість життя.

Тривалість життя при народженні береться за даними досліджень та розрахунків Департаменту ООН по економічним та соціальним питанням (United Nations Department of Economic and Social Affairs).

Задоволеність життям

Дані для розрахунку індексу обиралися за результатами двох організацій: Gallup Inc. (Інститут Геллапа) та World Values Survey (WVS - Огляд Світових Оцінок), які провели опитування сумарно у 143 країнах, одним з пунктів опитування було питання про рівень щастя індивідів.

Інститут Геллапа провів

опитування близько 95% дорослого населення світу, включаючи таке питання:

«All things considered, how satisfied are you with your life as a whole these days? Use a 0 to 10 scale, where 0 is dissatisfied and 10 is satisfied»[15].

Переклад:

„Враховуючи усі аспекти, наскільки ви задоволені своїм життям загалом на сьогодні? Дайте відповідь по 10-бальній шкалі, де 0 - абсолютно незадоволені, а 10 - абсолютно задоволені“.

Питання WVS досить схоже:

«All things considered, how satisfied are you with your life as a whole these days? Using this card on which 1 means you are “completely dissatisfied” and 10 means you are “completely satisfied” where would you put your satisfaction with your life as a whole?» [16]

Переклад:

„Враховуючи усі аспекти, наскільки ви задоволені своїм життям загалом на сьогодні? Якщо 1 - абсолютно незадоволені та 10 - абсолютно задоволені, як би ви оцінили рівень своєї задоволеності життям?“

Екологічний слід

Екологічний слід є мірою людських потреб у ресурсах екосистеми Землі. Термін «екологічний слід» був введений в 1992 році Вільямом Різом. Основний принцип створення такого показника описаний так: «Кожне покоління повинно успадковувати достатній рівень природнього капіталу, який не повинен бути меншим за запаси відповідних ресурсів у попереднього покоління» [17, c.125].

Виходячи з чисельності народонаселення, розвитку виробництва й рівня життя, можна стверджувати, що переважна частина держав світу використовує більше природних багатств, ніж має на своїй власній території. Таким чином, навантаження на навколишнє середовище в одних країнах, більше, ніж в інших [11].

Вимірюється вплив екологічного сліду, для зручності, у гектарах. Вважається, що природа здатна самовідновлювати 2,1 га території на особу.

Показники екологічного сліду в результаті досліджень поділяються на вуглець, їжу, житло, товари і послуги, а також зазначається загальний показник екологічного сліду планети, необхідний для підтримки населення світу на чинному рівні споживання. Цей підхід може бути застосований до таких видів діяльності, як виробництво продуктів або викиди від водіння автомобіля. « .середній громадянин світу має екологічний слід близько 2,7 га, в той час як на душу населення припадає лише 2,1 га біопродуктивних земельних і водних ресурсів на планети. Це означає, що людство вже перевищує споживання допустимих самовідтворюючих ресурсів на 30 відсотків і тепер живе за рахунок виснаження запасів «природного капіталу» (наприклад, риби, лісу та ґрунту), а також підриває критичні життєзабезпечувальні функції» [18, c.4].

Перейти на страницу: 1 2 3

Подібні статті по економіці

Інноваційна діяльність підприємства
Всю сукупність процесів і явищ, що відбуваються на підприємствах різних галузей народного господарства, можна умовно поділити на дві групи — традиційні і інноваційні. Традиційні процеси і явища характеризують звичайне функціонування на ...

Інфляція, її суть, види та соціально-економічні наслідки
У наш час, здається, не можна прожити і дня, не почувши цього підступного і інтригуючого слова. Про неї кажуть, з нею борются, її бояться. Що ж таке – інфляція? У світі майже немає країн, де б у другій половині XX ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.