Розділи економіки

Значення концепції людського капіталу в сучасній економіці

Економічна категорія "людський капітал" формувалася поступово. І на першому етапі складу людського капіталу включав невелике число складових - виховання, освіта, знання, здоров'я. Причому тривалий час людський капітал вважався тільки витратним фактором. Вважалося, що інвестиції в освіту та виховання є непродуктивними. У другій половині ХХ століття ставлення до людського капіталу поступово кардинально змінилося.

Насправді саме інвестиції в освіту і науку забезпечили випереджаючий розвиток Європи та Північної Америки в порівняння з Китаєм, Індією та іншими країнами.

Людський капітал є самостійним економічним ресурсом, фундаментом зростання ВВП в поєднанні з НТП в сучасних умовах. Відмінність цього ресурсу від природних ресурсів, класичної праці і звичайного капіталу полягає в необхідності постійних підвищених інвестицій в нього.

інвестиція людський капітал

У розвинених країнах світу в кінці 1990-х років в людський капітал вкладався близько 70% всіх коштів, а у фізичний капітал (машини, обладнання, земля) - тільки близько 30%. При цьому основну частку інвестицій в людський капітал у передових країнах світу здійснює держава.

При низькому рівні і якості людського капіталу інвестиції у високотехнологічні галузі не дають віддачі. Теорія людського капіталу запропонувала єдину систему для пояснення таких явищ як внесок освіти в економічне зростання, попит на освітні і медичні послуги, вікова динаміка заробітків, відмінності в оплаті чоловічої і жіночої праці, передача економічної нерівності з покоління в покоління і інше.

Ідеї, закладені в теорії людського капіталу, зробили серйозний вплив на економічну політику держави. Завдяки їй змінилося ставлення суспільства до вкладень в людину. У них навчилися бачити інвестиції, що забезпечують виробничий, причому довготривалий за своїм характером, ефект. Це забезпечило теоретичне обґрунтування для прискореного розвитку системи освіти та підготовки кадрів у багатьох країнах світу.

Подібні статті по економіці

Статистичний аналіз виробництва зерна в господарствах Барвінківського району Харківської області
Сільське господарство є життєво необхідним видом економічної діяльності народного господарства, оскільки зачіпає інтереси буквально кожної людини. Адже нині понад 80 % фонду споживання формується за рахунок продукції сільського господ ...

Статистичне дослідження
Статистика - це наука, яка вивчає кількісну сторону масових суспільних, соціально-економічних та інших явищ в нерозривному зв'язку з їх якісною стороною в певних умовах місця і часу. Отже, предмет статистики - кількісна сторона масов ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.