Розділи економіки

Вплив доходів та заробітної плати на зайнятість населення

Низький рівень заробітної плати не мотивує персонал підприємств до збільшення продуктивності праці, подальшого розвитку виробництва, підвищення кваліфікації працівників. Крім того, внаслідок вкрай низького рівня заробітної плати в Україні склалася дуже низька питома вага оплати праці у валовому внутрішньому продукті [17, 4].

Таблиця 2.1 Структура валового внутрішнього продукту в Україні за категоріями доходу за 1995-2006 рр.

Показник

1995 р.

2000 р.

2005 р.

2006 р.

Валовий внутрішній продукт

100,0

100,0

100,0

100,0

Оплата праці найманих працівників

43,5

42,3

49,1

49,4

Податки за виключенням субсидій на виробництво та імпорт

19,1

16,8

12,7

13,5

Валовий прибуток, змішаний дохід

37,4

40,9

38,2

37,1

Джерело: Статистичний щорічник України за 2006 рік / Державний комітет статистики України, 2007. - 551 с.

Не зважаючи на те, що за досліджуваний період питома вага оплати праці найманих працівників у структурі валового внутрішнього продукту збільшилася з 43,5% у 1995 р. до 49,4% у 2006 p., цей показник в Україні залишається ще, досить низьким порівняно з країнами Європейського співтовариства, де частка оплати праці найманих працівників у ВВП в середньому становить 65%.

Питома вага витрат на оплату праці та відрахування на соціальні заходи в операційних витратах із реалізації продукції (робіт, послуг) у промисловості у 2006 р. становила лише 12,9%, тоді як у більшості країн Європейського співтовариства цей показник коливається від 30% до 35%.

Зазначені та інші недоліки в оплаті праці є наслідком того, що послуги робочої сили ще не стали повною мірою товаром на ринку праці, а їх вартість - рівноважною величиною, що забезпечувала б відповідність між попитом і пропозицією на робочу силу у професійно-кваліфікаційному розрізі. В сучасних умовах рівень заробітної плати як ціни робочої сили значною мірою визначається не в ході конкуренції на ринку праці. Тому виникає необхідність розробки нових, більш досконалих концептуально методичних підходів щодо формування Державної програми економічного і соціального розвитку та Програми зайнятості населення (ПЗН).

Цільовим завданням Державної програми економічного та соціального розвитку, програм зайнятості населення має бути посилення взаємозв'язку та взаємообумовленості рівня зайнятості населення та розмірів грошових доходів на душу населення і заробітної плати як основної їх складової для посилення стимулювання ефективного розвитку економіки на основі повної, продуктивної та вільно обраної зайнятості.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6 7

Подібні статті по економіці

Оновлення техніко-технологічної бази виробництва
Потенційні можливості розвитку та ефективності виробництва визначаються насамперед науково-технічним прогресом, його темпами і соціально-економічними результатами. Що цілеспрямованіше та ефективніше використовуються новітні досягнення ...

Інтегральна ефективність діяльності
Суспільство ніколи не було байдужим до витрат на досягнення того або іншого успіху. В основі прогреса лежить підвищення ефективності виробництва. Тут розуміється економічна і соціальна результативність господарської діяльності. При зн ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.