Розділи економіки

Економічне зростання та людський розвиток

Розвитку світової та вітчизняної соціологічної думки ХІХ - початку XX століття притаманний широкий підхід до постановки і розв'язання проблеми економічного зростання та примноження національного багатства, який не зводився до розгляду природи й дій людини як homo economicus (людини економічної), мета якої - задоволення егоїстичного інтересу максимізації власного доходу. Турбота про примноження національного багатства поєднувалася з розумінням того, що досягнення успіху можливе лише на основі духовності, освіти і морального оздоровлення суспільства, його трудової мотивації та ін. Це стало основою для значно ширшого підходу до осмислення природи багатства, його складових, системи людських цінностей і мотивацій.

Видатний економіст XX століття Дж. М. Кейнс (1883-1946 pp.), розробляючи принципи регулювання капіталістичної економіки для забезпечення безперервного розвитку суспільного виробництва, у 1936 р. сформулював завдання підтримання «ефективного» попиту і «повної» зайнятості, ґрунтуючись на найбільшій цінності «індивідуалізму, якщо він може бути очищений від спотворень і зловживань» як «найкращій гарантії особистої свободи в тому розумінні, що порівняно з усіма іншими умовами він надзвичайно розширює можливості здійснення особистого вибору, втрата яких є найбільшою з усіх утрат у гомогенній чи тоталітарній державі». Дж. М. Кейнс наполягав на розширенні державного втручання в економіку та обстоював необхідність «соціалізації інвестицій», стверджуючи, що повніша реалізація індивідуальних здібностей і ініціатив людей сприятиме приросту світового багатства. Отже, він визнавав найважливішими умовами економічного зростання розвиток і реалізацію здібностей людини та розширення можливостей її особистого вибору.

Проблеми економічного зростання завжди були в центрі уваги і представників неокласичної школи. Вплив зайнятості, інвестицій, науково-технічного прогресу та багатьох інших складових процесу відтворення стають об'єктом дослідження як кейнсіанського, так і неокласичного напрямів у контексті проблем прогресу. Становлення інтенсивного типу виробництва та посилення його циклічності надало особливого значення обґрунтуванню ролі, місця та функцій факторів економічного зростання. Цьому сприяв опрацьований механізм проведення кількісного аналізу (економі-ко-математичні методи) макроекономічної взаємодії чинників та їх впливу на динаміку зростання суспільного продукту [14, 8].

Неокласична доктрина економічного зростання формувалася на базі двох джерел - теорії факторів виробництва, що беруть початок від Сея, Сеніора, Мілля, Кларка, та концепції виробничої функції, що враховує взаємодію двох факторів - праці і капіталу. Серед аналітичних інструментів неокласичних моделей економічного зростання є аналіз виробництва з позиції виробничої функції, яка ілюструє залежність між витратами факторів виробництва та обсягами випуску продукції. Наприкінці 20-х pp. XX ст. математик Ч. Кобб та економіст П. Дуглас на базі граничного аналізу сформулювали виробничу функцію (функція Кобба-Дугласа), яку вони використали для пояснення одного з аспектів проблеми економічного зростання й ефективності використання факторів виробництва. Ця функція не враховувала зміни якості факторів виробництва, тенденцій до загального зростання їх кількості, отже, була статичною, характеризувала екстенсивний тип економічного зростання.

Перейти на страницу: 1 2 3

Подібні статті по економіці

Розробка плану відкриття підприємства
Основною ланкою економіки в ринкових умовах господарювання є підприємства, що виступають у ролі господарюючих суб'єктів. Тут вирішуються питання виробництва продукції та надаються послуги, потрібні суспільству, створюються відповідні доходи і накопич ...

Становлення економічної думки
Життя людей надзвичайно різноманітна, складна і суперечлива. Вона охоплює економіку, політику, культуру і т.д. Різні сторони суспільного життя вивчаються різними науками. Однією з таких наук є економічна наука. Економічна наука має тр ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.