Розділи економіки

Сутність та особливості зайнятості

Категорія "трудові ресурси" - це інтегральна сукупність кількісних та якісних характеристик населення стосовно праці. Кількісні характеристики визначаються демографією, якісні - суб'єктивними факторами, які лежать в основі їх конкурентоспроможності на ринку праці.

Якісні характеристики трудових ресурсів, а саме особистісну складову, з розвитком ринку важливо враховувати як визначальну, що передбачає усвідомлення свого обов'язку, гідності, відповідальності, справедливості, в основі якої лежить мораль праці як елемент загальнолюдської моралі.

Якісна характеристика трудових ресурсів має стати визначальною у зв'язку з тим, що на сучасному етапі спостерігається посилення негативних явищ в економіці та суспільстві значною мірою через кризовий стан культури [17, 4].

Відсутність елементів самовідтворення культурного життя необхідного рівня стала основою інволюційних явищ, духовної деградації трудових ресурсів.

Ефективне функціонування системи регулювання зайнятості в умовах ринку передбачає постійне посилення економічних методів управління трудовими ресурсами на всіх рівнях управління, визначення пріоритету конкретних завдань політики зайнятості.

В умовах трансформації суспільства для ефективного використання трудових ресурсів слід застосовувати такі напрями регулювання сфери зайнятості:

• системний, комплексний підхід в управлінні зайнятістю, що охоплює всі соціальні групи працездатного населення;

• адаптація форм управління зайнятістю до специфіки соціально-демографічного складу слабо захищених груп населення, безробітних;

• підвищення мобільності трудових ресурсів між регіонами, галузями, професіями з метою здійснення структурних зрушень в економіці, підвищення продуктивності праці та ефективності виробництва;

• посилення відповідальності органів управління зайнятістю, виконавчої влади за ситуацію на ринку праці, працевлаштування безробітних, попередження масового безробіття.

Трудові ресурси доцільно аналізувати в розрізі груп незайнятої робочої сили, згрупованих за рівнем працездатності, терміном пошуку праці, соціальним статусом, статтю, віком, освітою, професією та кваліфікацією, що дозволить визначити різну цінність і ступінь конкурентоспроможності продавців робочої сили.

Кон'юнктура ринку праці може характеризуватися працедефіцитним, рівноважним або праценадмірним станом, який складається під впливом технічного базису галузевої структури економіки країни, ступеня розвитку багатоукладної соціальної та виробничої інфраструктури, мобільності та якості трудового потенціалу.

Та в якому б аспекті ми не розглядали проблему зайнятості трудових ресурсів, слід врахувати, що вона є елементом ринку праці. Процес її формування і функціонування опосередковується саме ринком робочої сили. Це створює умови для вільного вибору кожною людиною сфери і місця роботи, звільнення від примусової праці, гнучкого режиму роботи, мобільності робочої сили тощо.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 

Подібні статті по економіці

Розробка антикризової фінансової стратегії підприємства ТОВ Альфа–Стар
Перехід до ринкових форм господарювання, та більш жорсткі умови конкуренції, призводять до неплатоспроможності окремих суб'єктів господарювання. Для них характерні: неефективне управління, криза неплатежів, високий ступінь зносу основн ...

Реструктуризація підприємств
Основна ідея реструктуризації підприємств - створення конкурентноздатних виробництв і зміна поведінки підприємства через запровадження жорстких бюджетних обмежень, властивих ринковій економіці. Поведінку підприємства в ринковій економіці, свободу йог ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.